TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Trzy dekady innowacji – jubileuszowa konferencja WCSS

Data: 22.05.2025
Miejsce wydarzenia: bud. D-20
Organizator: Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe PWr

Superkomputer LEM

Na dwudniową konferencję popularnonaukową z okazji swojego 30-lecia zaprasza Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe Politechniki Wrocławskiej. W programie sesje o przyszłości AI oraz komputerach i technologiach kwantowych, a także oficjalnie uruchomienie pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej komputera kwantowego Odra 5 i Superkomputera Lem. Konferencję będzie można śledzić na żywo, na YouTube.

Wydarzenie rozpocznie się 22 maja o godz. 11 w Centrum Kongresowym PWr (bud. D-20, ul. Janiszewskiego 8). Konferencję otworzą dr inż. Jacek Oko, prof. uczelni, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej oraz prof. Tadeusz Więckowski, dyrektor Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego.

Wśród poruszanych tematów będą m.in. kwestie cyberbezpieczeństwa, wykorzystania sztucznej inteligencji w obrazowaniu serca, modelowania pogody czy trenowania wielkich modeli językowych, a także wprowadzenie do kwantowego uczenia maszynowego czy przydatności technologii kwantowych – od innowacyjnych czujników biologicznych po obliczenia chemiczne.

Szczegółowy program na stronie internetowej konferencji.

Podczas wydarzenia zostaną oficjalnie uruchomione: pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej komputer kwantowy Odra 5 i superkomputer Lem klasyfikowany na listach TOP500 najszybszych komputerów na świecie.

Streaming na żywo z konferencji będzie dostępny na kanale YouTube WCSS.


WCSS jest jednostką Politechniki Wrocławskiej, która od trzech dekad aktywnie wspiera środowisko naukowe, instytucje publiczne i  sektor przemysłowy, działając jako partner technologiczny.
Specjalizuje się w rozwijaniu infrastruktury sieciowej i superkomputerowej, oferuje zaawansowane usługi składowania i przetwarzania danych oraz prowadzi działania w obszarach bezpieczeństwa IT, HPC, gridów, chmury obliczeniowej i optymalizacji aplikacji naukowych. Utrzymuje i rozwija Wrocławską Akademicką Sieć Komputerową (WASK), zapewniając łączność i wsparcie technologiczne wielu instytucjom w regionie i kraju.

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję