TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

PWr Challenge. Fenomeny: Zgłoś swoją klasę do udziału w grze!

Data: 14.06.2024
Miejsce wydarzenia: bud. C-13, kampus PWr
Godzina: 09:30 - 13:00
Organizator: Dział Informacji i Promocji
Kontakt: Natalia Michalska, tel. 71 320 42 20 challenge@pwr.edu.pl
Cena wejścia: wstęp wolny

PWr Challenge.Fenomeny

Uczniowie szkół średnich, chcecie przez jeden dzień poczuć się jak studenci Politechniki Wrocławskiej? Zapraszamy na trzecią edycję PWr Challenge. Jesteście gotowi zmierzyć się z wykładami i warsztatami przygotowanymi przez naszych naukowców?

Zbierzcie ekipę i podejmijcie wyzwanie! Czeka was fenomenalna rozgrywka. Zapisy startują 20 maja.

Zarówno wy, jak i wasi nauczyciele będziecie mieli okazję ciekawie spędzić czas poza murami szkoły i lepiej poznać naszą uczelnię. Szykujcie się na 14 czerwca, startujemy o 9.30, a kończymy ok. 13.00.

W tym roku zmieniliśmy nieco zasady, żeby było jeszcze ciekawej. Tegorocznej edycji nadaliśmy temat: Fenomeny, nawiązując do naszego cyklu filmów popularnonaukowych o tym samym tytule. 

Światło, woda, energia – co wybierasz?

Gra edukacyjna składa się z udziału klasy w wykładzie, warsztacie projektowym i warsztatach dodatkowych. W wykładzie uczestniczy cała kasa, na warsztat projektowy idzie wytypowany wcześniej zespół 10-osobowy, a pozostali uczniowie zdobywają punkty dla klasy, wykonując zadania dodatkowe rozmieszczone na terenie kampusu Politechniki.

Przygotowaliśmy dla was 3 bloki tematyczne do wyboru – światło, woda, energia. Zgłaszając swój udział w wydarzeniu, musicie określić, który temat najbardziej was interesuje (jeden blok). Żeby ułatwić wybór, zamieszczamy opisy wykładów i dopasowane do nich tytuły warsztatów projektowych.

Światło

„W dobrym świetle”
dr hab. inż. Grzegorz Soboń, prof. uczelni (Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów)

Światło i ciemność to historia wszystkiego, co wiemy o Wszechświecie, i wszystkiego, czego wciąż o nim nie wiemy.
Niemal wszystko, co nas otacza, powstało dzięki zrozumieniu natury światła. Co ma wspólnego światło laserowe z twoim smartfonem i komputerem? Co ma wspólnego światło z tym, która jest teraz godzina? Jak możemy za pomocą światła wykrywać raka, albo zmierzyć odległość między Ziemią a Księżycem z dokładnością do milimetra?
Poznaj tajniki światła: czym ono właściwie jest, jak je wytwarzać, i w jaki sposób ujarzmienie światła umożliwiło postęp technologiczny.

Tematy warsztatów projektowych w bloku „Światło”:

  • Mikroskopia optyczna
  • Wyładowania elektryczne
  • Fale świetlne
  • Laser światłowodowy
  • Światło w okulistyce

Woda

„Kiedy zabraknie nam wody?”
dr inż. Piotr Jadwiszczak (Wydział Inżynierii Środowiska)

W zasadzie żyjemy na planecie Woda, a nie Ziemia, bo woda pokrywa ponad 70 proc. naszego globu.
- Jakie jest nieoczywiste zużycie wody w naszym życiu (o którym większość z nas nie ma pojęcia, a ma na nie wpływ)?
- Co to jest otwarty i zamknięty obieg wody (czy pijemy wodę zużytą wcześniej przez kogoś innego)?
- Jak rozwój cywilizacyjny kradnie nam wodę (walka o wodę w gospodarce oraz nowe zanieczyszczenia wody i jak temu przeciwdziałać)?

Na te i wiele innych pytań poszukamy odpowiedzi wspólnie na Politechnice Wrocławskiej.

Tematy warsztatów projektowych w bloku „Woda”:

  • Oczyszczanie wody
  • Woda w przemyśle
  • Woda w mieście
  • Własności lodu 
  • Zjawisko ruchów Browna

Energia

„Na początku była energia, czyli co napędza nasz świat?”
dr inż. Maciej Mulak, prof. uczelni (Wydział Podstawowych Problemów Techniki)

Przyjrzymy się energii, centralnemu konceptowi fizyki, który wiąże wszechświat w zrozumiałą żywą całość i jest walutą w kosmicznej buchalterii. Opowiemy o kilku mitach związanych z energią: np. czym naprawdę jest ciepło i praca? Zastanowimy się, dlaczego fizycy ograniczają się tylko do energii kinetycznej i potencjalnej - i co zatem oznaczają inne formy energii, jak energia chemiczna? Jak ludziom udało się w końcu odkryć prawo zachowania energii i jakie są jego zadziwiające powiązania z upływem czasu. Wreszcie, co tak naprawdę znaczy słynny wzór Einsteina?

Tematy warsztatów projektowych w bloku „Energia”:

  • Energia w grze
  • Inteligentne instalacje elektryczne
  • Green City
  • Termoelementy 
  • Aerodynamika pojazdu

Jak można zdobyć punkty?

Na początku wydarzenia przedstawiciel klasy wylosuje jeden z zaproponowanych warsztatów projektowych, w którym weźmie udział zespół 8-10 uczniów. Warsztat trwa od 45 do 60 minut, w tym czasie zespół będzie musiał wykonać konkretne zadanie, za które otrzyma punkty. Maksymalnie może otrzymać 10 punktów.

Pozostali uczniowie klasy mogą zdobywać punkty dodatkowe podczas wykładu (warto uważnie słuchać!), a także poprawnie wykonując zadania w ramach warsztatów dodatkowych.

Dla uczestników, którzy nie wezmą udziału w warsztatach projektowych, ani nie będą wykonywać dodatkowych zadań, przewidzieliśmy kinowy pokaz serii filmów "Fenomeny" (bez punktów).

  • „Fenomeny”, reż. Łukasz Śródka, Tomasz Woźny, Aleksy Kubiak, Politechnika Wrocławska 2023

    Jak wielką rolę w otaczającym nas świecie odgrywa światło, woda, energia? Jak zmieniała się wiedza na przełomie wieków oraz jak znane odkrycia wpływały na rozwój cywilizacji?  Badacze i badaczki z Politechniki Wrocławskiej tłumaczą otaczające nas zjawiska fizyczne, pokazują, jak przez wieki próbowaliśmy je zrozumieć i ujarzmić, oraz opowiadają, w jaki sposób mogą nas doprowadzić do technologicznych przełomów. Przewodnikiem po fascynującym świecie nauki jest prof. Maciej Mulak.

    Każdy z 3 filmów trwa ok. 30 minut.

Nagrody

Wygrywa klasa, która zbierze najwięcej punktów (suma: wykład+warsztat projektowy+warsztat dodatkowy) w swoim bloku tematycznym. Dla zwycięzców przygotowaliśmy wyjątkowe nagrody w formie atrakcyjnych voucherów dla całej klasy. Będzie można je zrealizować w dniu wydarzenia albo w późniejszym terminie.

Zapisy

Żeby wziąć udział w PWr Challenge. Fenomeny trzeba wcześniej zgłosić swój udział. Zapisy startują 20 maja o godz. 10.00 i potrwają do 28 maja do godz. 23.59. O przyjęciu do gry decyduje kolejność zgłoszeń. Z jednej szkoły mogą się zgłosić maksymalnie 2 klasy. Zakwalifikowane klasy zostaną poinformowane mailowo. 

Formularz zapisowy

Więcej informacji: challenge@pwr.edu.pl i tel. 71 320 42 20.

Pliki do pobrania

Program wydarzenia [ .pdf ]

Regulamin wydarzenia [ .pdf ]

Regulamin gry [ .pdf ]

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję