TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

PREMIERA „Fenomenów” i naukowa potyczka wykładowców PWr

Data: 16.05.2023
Miejsce wydarzenia: Strefa Kultury Studenckiej
Godzina: 17:00

Grafika promocyjna

Zapraszamy na premierę naszego najnowszego cyklu filmowego „Fenomeny”. 16 maja w Strefie Kultury Studenckiej wyjątkowy pokaz pierwszej części serii. Pokażemy, jak światło pomaga nam zgłębiać tajemnice wszechświata, diagnozować i leczyć oraz rozwijać śmiałe technologie. Po pokazie czeka nas naukowa potyczka wykładowców PWr o prowokującym tytule: „Co musimy zrobić, żeby przetrwać?”. Startujemy o godz. 17.

Wstęp jest wolny, ale konieczne są zapisy – na stronie Evena.

Dlaczego „Fenomeny”?

Od początków naszych cywilizacji podejmujemy próby wyjaśnienia zjawisk fizycznych. Widać to już w najstarszych przekazach – począwszy od mitologii i literatury, przez filozofię, po starożytnych badaczy i naukę XX i XXI wieku.

Zrozumieć i ujarzmić wyjątkową naturę zjawisk fizycznych próbowali najwięksi: Pitagoras, Arystoteles i da Vinci, Newton, Edison, Tesla i Einstein. Z różnym skutkiem. Czasem na pomyłkach i wielkich oszustwach rodziły się teorie, będące dzisiaj kluczowymi prawami fizyki. Bo błędy zdarzają się wszystkim.

Gdzie jesteśmy dzisiaj? Światło, woda i energia wciąż odgrywają kluczową rolę w badaniach naukowców. Mogą leczyć choroby cywilizacyjne, ocalić życie na naszej planecie,  czy pomóc odkryć Ziemię 2.0. O tym będziemy mówić w naszym cyklu filmowym „Fenomeny”.

W Międzynarodowy Dzień Światła – 16 maja – zapraszamy na premierę pierwszego odcinka. Występują w nim: dr hab. inż. Katarzyna Matczyszyn, dr hab. inż. Dorota Szczęsna-Iskander, prof. uczelni, prof. Teodor Gotszalk, dr hab. inż. Grzegorz Soboń oraz w roli narratora - dr inż. Maciej Mulak.

Specjalny otwarty pokaz filmowy zacznie się o godz. 17 w Strefie Kultury Studenckiej.

Naukowa potyczka

Ale to nie wszystko!

Zapraszamy także na pierwszą na PWr naukową potyczkę. Fizyk-teoretyk dr inż. Maciej Mulak i badacz-praktyk dr hab. inż. Sławomir Pietrowicz, specjalista od termodynamiki, będą starali się dojść do porozumienia w kwestii – Co musimy zrobić, żeby przetrwać? A zatem: jakie kroki musimy podjąć, jako ludzkość, by zapewnić sobie źródła energii i możliwie spokojną przyszłość.

O prelegentach:

Dr hab. inż. Sławomir Pietrowicz, prof. uczelni

kierownik Katedry Termodynamiki i Odnawialnych Źródeł Energii, Wydziału Mechaniczno– Energetycznego. W latach 2000 – 2002 stypendysta japońskiego Ministerstwa Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii, MONBUSHO na Uniwersytecie Shizuoka oraz w latach 2009 – 2012 stażysta we Francuskiej Komisji Energii Alternatywnych i Energii Atomowej (CEA), Saclay. Jego zainteresowania skupiają się wokół analiz cieplno -przepływowych w helu nadciekłym w kontekście zastosowania do magnesów nadprzewodzących oraz w układach kapilarnych w mikro- i hipergrawitacji w celu projektowania wysokowydajnych układów chłodzących w satelitach i urządzeniach przemysłowych.


Dr inż. Maciej Mulak

adiunkt w Zakładzie Dydaktyki Fizyki i Metod Matematycznych w Instytucie Fizyki Teoretycznej PWr, absolwent WPPT.
Wykładowca fizyki i metod matematycznych dla inżynierów, popularyzator nauk ścisłych wśród młodszych i starszych, pasjonat próbujący bratać ścisłowców i humanistów.
Naukowo zainteresowany fizykochemią ziem rzadkich, a ściślej opisem powłok elektronowych lantanowców w matrycach krystalicznych (efekt pola krystalicznego). 


Dziękujemy Muzeum Politechniki Wrocławskiej oraz Wydziałowi Podstawowych Problemów Techniki PWr za użyczenie eksponatów wykorzystanych w scenografii filmów.

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję