TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 17.07.2018
Miejsce wydarzenia: Politechnika Wrocławska, bud. A-1
We wtorek, 17 lipca, na dziedzińcu gmachu głównego Politechniki Wrocławskiej stanie wykonany w całości z papieru pawilon poświęcony Zbigniewowi Herbertowi. Na uroczyste otwarcie ekspozycji, przygotowanej przez studentów Wydziału Architektury PWr, zapraszamy o godz. 12.00
Ekspozycja jest efektem trwającej cały semestr pracy grupy 18 przyszłych architektów, którzy projektowali budowlę pod okiem prof. Romualda Tarczewskiego i dr. Jerzego Łątki. Pomysł na właśnie taki temat zrodził się naturalnie, ponieważ rok 2018 ogłoszony został Rokiem Zbigniewa Herberta. – Na początku zajęć wszyscy dostali zadanie opracowania koncepcji pawilonu poświęconego twórczości Herberta. Powstało wtedy kilka projektów, a studenci pracowali w kilkuosobowych grupach. Przygotowując swój projekt, musieli zagłębić się trochę w jego poezję i poznać życiorys – wyjaśnia dr Jerzy Łątka.
Gdy gotowych było już kilka wstępnych koncepcji, studenci wybrali tę jedną, która najlepiej ich zdaniem nadawała się do realizacji. Po burzliwych dyskusjach wyłonili projekt mobilnego pawilonu nawiązującego do jednego z motywów często pojawiającego się w poezji Herberta – lasu.
Punktem wyjścia był prostopadłościan o wymiarach podstawy 5 na 3 m i wysokości 3 metrów. Podzielony został na trzy integralne elementy: przykrycie (korona drzew), słupy (pnie), podłoże (ściółka leśna). Do zadaszenia pawilonu zostaną przyczepione paski papieru z fragmentami wierszy poety.
Pawilon niemal w całości został wykonany z papieru, z wykorzystaniem takich materiałów jak tektura falista, masa papierowa, tuleje i kształtowniki papierowe. Projektanci musieli sprawdzić wytrzymałość materiałów, dlatego nawiązali kontakt z Wydziałem Budownictwa Lądowego i Wodnego, gdzie w jednym z laboratoriów przeprowadzali odpowiednie testy. Prof. Tarczewski zaznacza, że studenci już na uczelni powinni uczyć się współpracy na linii architekt-konstruktor.
Po wybraniu „zwycięskiej” koncepcji studenci przeorganizowali się w zespoły zadaniowe, w których zajmowali się różnymi działaniami. Tak powstały grupy: projektowa, menedżerska, konstrukcyjna, materiałowa, wystawowa i rozpoczęła się realizacja projektu. Efekt poznamy już we wtorek na dziedzińcu gmachu głównego PWr (budynek A-1 przy wybrzeżu Wyspiańskiego).
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »