TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 30.06.2021
Miejsce wydarzenia: bud. D-21
W środę, 30 czerwca, w bud. D-21 (I piętro, sala 103) o godz. 11.00 odbędzie się uroczystość odsłonięcie tablicy upamiętniającej Izydora Statkiewicza, projektanta i współtwórcy komputerowych systemów bibliotecznych.
Izydor Statkiewicz swoją pracę zawodową zaczynał na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, a potem na Wydziale Matematyki Politechniki Wrocławskiej. W latach 1979-2015 był zatrudniony w Bibliotece Głównej i OINT Politechniki Wrocławskiej. Współpracownik Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych.
Przez 35 lat związany z Oddziałem Automatyzacji Przetwarzania Informacji Naukowej (APIN). Projektant i współtwórca komputerowych systemów bibliotecznych. Autor rozwiązań programowych zmierzających do efektywnego wykorzystania bazy Dorobku Naukowego Pracowników PWr (DONA).
Popularyzator Internetu i współredaktor strony WWW Biblioteki, jako jednej z pierwszych w kraju. Dzięki jego zaangażowaniu katalog Biblioteki, już w 1996 r. został udostępniony w Internecie.
Autor wielu opracowań na temat automatyzacji procesów bibliotecznych. Konsultant i recenzent licznych publikacji autorstwa pracowników Biblioteki. Z zamiłowania dydaktyk. Wysoko ceniony za duże zaangażowanie i fachowość podczas realizacji zadań. Miłośnik swojej pracy, otwarty na wszelkie nowe wyzwania, zawsze chętnie służący radą i wiedzą. Przez wiele lat współorganizator i wykładowca na kursach i szkoleniach poświęconych wdrażaniu i wykorzystaniu systemów komputerowych i Internetu w działalności Biblioteki.
Izydor Statkiewicz był niezwykle skromnym i pogodnym człowiekiem. Był życzliwym słuchaczem i doradcą w wielu sprawach zawodowych i nie tylko, autorytetem dla całej społeczności Biblioteki podziwianym za wszechstronne zainteresowania nauką i kulturą. Śpiewał m.in. w Akademickim Chórze Politechniki Wrocławskiej. Był wyjątkowo prawy i uczciwy.
Z pochodzenia był ormianinem ze strony ojca (prawnukiem imigrantów z Armenii). Czynnie uczestniczył w życiu diaspory ormiańskiej w Polsce. Był wieloletnim członkiem Ormiańskiego Towarzystwa Kulturalnego.
Od początku związany z ruchem NSZZ „Solidarność”. W stanie wojennym brał czynny udział w działaniach skierowanych przeciwko władzom PRL-owskim ukrywając w swoim domu działaczy „Solidarności” i „Solidarności walczącej” m.in. Kornela Morawieckiego Odznaczony Złotym Medalem za Długoletnią Służbę, Złotą Odznaką Politechniki Wrocławskiej, wielokrotnie nagradzany przez JM Rektora PWr i Dyrektora Biblioteki za osiągnięcia zawodowe.
Zmarł w dniu 28 września 2019 r.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »