TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Laureat Nagrody Nobla 2023 na PWr. Zapraszamy na wykład prof. Ferenca Krausza

Data: 07.11.2023
Miejsce wydarzenia: bud. D-20
Organizator: Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe
Kontakt: renata.krzyzynska@pwr.edu.pl, isn@pwr.edu.pl
Cena wejścia: wstęp wolny

Światowej sławy fizyk, laureat tegorocznej Nagrody Nobla – prof. Ferenc Krausz – przyjeżdża na PWr – i m.in. wygłosi wykład w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego. Opowie o impulsach świetlnych w skali attosekundowej i ich zastosowaniu w medycynie.

Ferenc KrauszProf. Ferenc Krausz jest dyrektorem Instytutu Optyki Kwantowej Maxa Plancka w Monachium. W październiku razem z prof. Anne L'Huillier i prof. Pierrem Agostinim zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Uhonorowano ich za utworzenie nowych narzędzi do badania świata elektronów wewnątrz atomów i cząsteczek.

Prof. Krausz współpracuje też z Politechniką Wrocławską, czego efektem jest m.in. jego listopadowa wizyta na naszej uczelni. Naukowiec zainauguruje, w ramach programu Max Planck Partner Group, działalność specjalnej grupy badawczej specjalizującej się w budowie ultraszybkich laserów. Jej kierownikiem został dr Maciej Kowalczyk z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów, który w latach 2020-22 współpracował z prof. Krauszem w Niemczech na stażu podoktorskim.

Węgierski naukowiec wygłosi też na PWr otwarty wykład „Attosecond Science: From Speeding Up Electronics to Probing Human Health”.

Chętnych zapraszamy na spotkanie z noblistą we wtorek, 7 listopada, do bud. D-20 (ul. Janiszewskiego 8) - początek o godz. 13.15. Wstęp wolny, obowiązuje jednak wcześniejsza rezerwacja miejsc za pośrednictwem serwisu Evenea.

ZAPISY

Bezpośrednią transmisję z wydarzenia można będzie także obejrzeć na naszym kanale na YouTube.

Prof. Ferenc Krausz jako pierwszy na świecie wygenerował i zmierzył pojedyncze impulsy świetlne w skali attosekundowej (jedna attosekunda to 10 -18 s) i jest uznawany za twórcę tak zwanej fizyki attosekundowej. Ten eksperyment pozwala obserwować ruchy elektronów wewnątrz atomów, co w 2002 roku zostało uznane przez czasopisma naukowe „Nature” i „Science” jako jedno z najważniejszych osiągnięć w nauce. Pomiary te przyniosły nowe spojrzenie na fizykę atomową i fizykę ciała stałego. Naukowiec prowadzi badania nad zrozumieniem procesów mikroskopowych z udziałem elektronów, atomów i molekuł.

Ferenc Krausz urodził się w miejscowości Mór (Węgry) w 1962 r., studiował elektrotechnikę na Politechnice w Budapeszcie i jednocześnie fizykę teoretyczną na Uniwersytecie w Budapeszcie. W 1991 roku uzyskał stopień doktora w dziedzinie elektroniki kwantowej na Politechnice Wiedeńskiej, a w dwa lata później habilitację. Od 2003 r. jest dyrektorem Instytutu Optyki Kwantowej im. Maxa Plancka w Monachium, gdzie kieruje Zespołem Fizyki Attosekundowej, a od 2004 r. jest kierownikiem Katedry Fizyki Doświadczalnej na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium.

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród (m.in. 2005 – nagroda Leibniza, 2006 – Quantum Electronics Award, IEEE Laser and Electro-Optics Society, 2006 – brytyjski „Progress Medal”, 2022 – Wolf Prize, 2022 – BBVA Frontiers of Knowledge Award).

Najważniejszą nagrodę otrzymał 3 października 2023 r. – Nagrodę Nobla z Fizyki za eksperymentalne metody generujące attosekundowe impulsy światła dla celów badania dynamiki elektronów w materii. Po jej przyznaniu zadeklarował, że pieniądze pochodzące z nagrody przekaże na pomoc Ukrainie.

Aktualne prace jego grupy obejmują wykorzystanie ultrakrótkich impulsów laserowych w badaniach biomedycznych. Profesor Krausz chce wykorzystać technologię pomiaru femto- i attosekundowych impulsów do spektroskopowej analizy próbek krwi i wykrywania drobnych zmian w ich składzie. Ze swoim zespołem bada, czy zmiany te są na tyle specyficzne, aby umożliwić jednoznaczną diagnozę chorób – najlepiej w ich początkowych stadiach. Oznacza to nową erę fizyki attosekundowej, ponieważ byłoby to jej pierwsze praktyczne zastosowanie i może mieć bezpośredni wpływ na codzienne życie ludzi.

logo ISN

Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe to cykl skierowany do szerokiego grona odbiorców – studentów, doktorantów, pracowników naukowych i wszystkich zainteresowanych pogłębianiem wiedzy. Na Politechnice Wrocławskiej regularnie goszczą eksperci z różnych dziedzin, którzy chętnie dzielą się wynikami swoich badań.

W minionym roku akademickim wykłady wygłosili już: Shigeru Ban, laureat Nagrody Pritzkera (o projektach architektonicznych dla ofiar katastrof i wojen), ambasador Austrii Andreas Stadler (o nowych wyzwaniach dla Europy), prof. Armin Grunwald z Karlsruhe Institute of Technology (o etycznym aspekcie rewolucji technologicznej i sztucznej inteligencji), prof. Joanna Rymaszewska z Uniwersytetu Medycznego (o metodach stymulacji mózgu), prof. Andrzej Grzybowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (o sztucznej inteligencji w medycynie) i prof. Nitesh Chawla z Uniwersytetu Notre Dame (Data, AI & Society).

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję