TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Kosmiczny meetup we Wrocławiu

Data: 26.05.2023
Miejsce wydarzenia: Budynek A-4, sala 263
Godzina: 17:00 - 20:00

Technologie związane z eksploracją kosmosu i komunikacją oraz popularyzacja nauki – o tych tematach będzie można posłuchać w piątek na Politechnice Wrocławskiej. Kosmiczny meetup to okazja do rozmowy m.in. z przedstawicielami wrocławskich firm z branży kosmicznej oraz ogólnopolskich organizacji sektora kosmicznego.

Spotkanie zaplanowano na 26 maja o godz. 17 w sali 263 budynku A-4.

Grafika promująca wydarzenieW programie prezentacje na temat komunikacji satelitarnej na niskiej orbicie okołoziemskiej, polsko-niemieckiej misji satelitarnej STAR-VIBE, wykorzystania balonów w stratosferycznych do testowania instrumentów kosmicznych, projektu badawczego ENTRUSTED związanego z bezpieczeństwem łączności satelitarnej oraz o korzyściach z popularyzacji nauki z perspektywy firm.

Wśród prelegentów będą:

  • dr Konrad Nieradka – absolwent Politechniki Wrocławskiej (gdzie uzyskał stopień doktora) i University of Birmingham (MBA), który ma ponad 15 lat doświadczenia w zakresie komunikacji ruchomej i satelitarnej oraz inżynierii systemów. Pracował nad sieciami komórkowymi w Nokii, transportem sieci komórkowych przez łącza satelitarne w Instytucie Fraunhofera oraz nad budową licznych pojazdów kosmicznych – od satelitów geostacjonarnych po misje międzyplanetarne, a obecnie pracuje nad konstelacją telekomunikacyjną na niskiej orbicie okołoziemskiej jako architekt systemu i usług Rivada Space Networks.
  • Michał Pilecki – dyrektor oddziału terenowego Polskiej Agencji Kosmicznej w Rzeszowie, odpowiedzialny za realizację działań POLSA w południowej części Polski. Zaangażowany m.in. w projekt ENTRUSTED dotyczący rozwoju bezpiecznej łączności satelitarnej dla administracji publicznej w Unii Europejskiej GOVSATCOM, działania realizowane w ramach konsorcjum Space Surveillance and Tracking czy utworzenie Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej. Członek polskiej delegacji do Europejskiej Agencji Kosmicznej.
  • Anna Bukiewicz-Szul – współzałożycielka i liderka Stowarzyszenia WroSpace, popularyzatorka nauki specjalizująca się w eksploracji kosmosu, astronomii oraz fizyce współczesnej. Z wykształcenia fizyk komputerowy, a na co dzień nauczycielka fizyki i informatyki we Wrocławiu. Jest odpowiedzialna za organizację oraz stronę merytoryczną wydarzeń World Space Week Wrocław i Yuri’s Night Wrocław – jednych z największych imprez popularnonaukowych o tematyce kosmicznej w Polsce. Ambasadorka kosmiczna Biura Edukacji Kosmicznej ESERO Polska.
  • Włodzimierz Taranowski – współzałożyciel Stowarzyszenia WroSpace i klubu krótkofalowców SP6ZWR. Popularyzator nauki, konstruktor drobnej elektroniki i jeden z najbardziej doświadczonych operatorów misji balonów stratosferycznych, których na swoim koncie ma blisko sto, w tym testy komórek rakowych człowieka, loty testowe prototypów satelitów czy testy promieniowania kosmicznego. Zawodowo również związany z elektroniką i technologią.
  • Michał Zięba – dyrektor techniczny (CTO) w firmie Scanway odpowiedzialny jest za szeroko pojęte aspekty techniczne rozwiązań opracowywanych w firmie. Absolwent PWr w trakcie studiów zaangażowany w działalność kół naukowych i prace nad realizowanym wspólnie z ESA projektem FREDE. Odbył praktyki w laboratorium Optomechatroniki – MvLab na Wydziale Mechanicznym, zdobywając widzę i doświadczenie z zakresu systemów wizyjnych. Pozostał związany z Politechniką, gdzie kontynuował karierę zawodową jako starszy referent techniczny. Zdobył doświadczenie z zakresu kierowania projektami technicznymi i związanymi z analizami satelitarnymi.

Spotkanie organizowane jest przez Stowarzyszenie Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego i Polską Agencję Kosmiczną. Gospodarzem jest Politechnika Wrocławska. Wstęp wolny.

Szczegółowa agenda spotkania (początek o godz. 17):

  • Projekt ENTRUSTED „European Networking for satellite Telecommunication Roadmap for the governmental Users requiring Secure, inTeroperable, innovativE and standardiseD services” – Michał Pilecki,
  • Wykorzystanie balonów w stratosferycznych do testowania instrumentów kosmicznych z krótkim opisem wykorzystania komunikacji LoRa – Włodzimierz Tarnowski,
  • Korzyści ze wspierania i popularyzacji nauki – dlaczego firmy powinny wspierać takie inicjatywy - Anna Bukiewicz-Szul,
  • Misja STAR VIBE - development and lessons learned – Michał Zięba,
  • Komunikacja satelitarna na niskiej orbicie okołoziemskiej – Konrad Nieradka

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję