TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Kongres Miasta-Woda-Jakość życia 2021

Data: 25.10.2021
Miejsce wydarzenia: Stadion Wrocław

watercity.jpg

Ekonomia miast wodnych to główny temat III edycji Międzynarodowego Kongresu „Miasto – Woda – Jakość Życia 2021”. Tegoroczne wydarzenie zaplanowane jest na 25-26 października na Stadionie Miejskim we Wrocławiu. Eksperci będą rozmawiać nie tylko o samej gospodarce wodnej, lecz także o tym, o jak miasta traktują wodę jako ważną składową swojego rozwoju – nie tylko jako surowiec, ale także jako element krajobrazu, kultury i gospodarki.

Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej, co oznacza, że w spotkaniu można wziąć udział stacjonarnie na Stadionie Miejskim, jak i online.

Zarówno uczestników na miejscu, jak i online obowiązuje darmowa rejestracja na watercity.com.pl, gdzie można zapoznać się z programem.

IDEA KONGRESU

Polska jest jednym z krajów, który boryka się z trzema głównymi problemami:

  • zbyt małe zasoby wody,
  • zbyt duża ilość wody, co najczęściej jest wynikiem krótkotrwałych, ale intensywnych opadów deszczu,
  • rosnące zanieczyszczenie wód.

Kongres ma zwrócić uwagę opinii publicznej na fakt, że miasta aby móc z powodzeniem funkcjonować i się rozwijać, powinny stawać się „zielono-błękitne”. Odnalezienie zbalansowanej pozycji dla zasobów wody w mieście wymaga odpowiedniej wyobraźni, zaprojektowania i implementacji.

Tematyka kongresu koncentruje się przede wszystkim na relacjach zachodzących między środowiskiem wodnym a środowiskiem miejskim. Błękitno-zielona infrastruktura zapewnia odpowiednią jakość życia mieszkańców i zrównoważony rozwój tak skomplikowanego systemu, jakim jest miasto.

Celem kongresu jest przede wszystkim wskazanie optymalnych ścieżek rozwoju miast z uwzględnieniem potrzeb w zakresie efektywnej polityki wodnej. Kongres będzie również okazją do wszechstronnej debaty o problemach ekologicznych wpływających na jakość życia, o planowaniu przestrzennym uwzględniającym środowisko wodne, oraz o tym, jak zużycie wody wpływa na gospodarkę.

Dlaczego warto wziąć udział w kongresie?

W kongresie weźmie udział interdyscyplinarne gremium mówców o różnych horyzontach poznawczych, doświadczeniach, specjalizacji i obszarach działań, które dotyczą polityki wodnej i/lub funkcjonowania i rozwoju miast. Jest to gwarantowany wstęp do ciekawej i wielowątkowej dyskusji o przyszłości polskich miast w kontekście gospodarowania zasobami wody. Tematyka kongresu w całości będzie dotyczyć trzech zagadnień oraz występujących między nimi relacji: Miasto – Woda – Jakość Życia. Obowiązkowym punktem jest wskazanie sposobów niwelowania lub – tam gdzie się da – likwidowania negatywnych efektów wzajemnego oddziaływania wspomnianych środowisk. Debata toczyć będzie się m.in. o propozycjach walki z zagrożeniem miejskich wysp ciepła oraz powodzi błyskawicznych, o sterowaniu popytem i podażą wody, o zmianach klimatu, czy też o możliwościach wykorzystania wody i terenów nadwodnych dla podnoszenia jakości, zdrowia i życia w mieście.

PROGRAM KONGRESU

  • Do grona około 70 mówców kongresu zaproszono wybitnych przedstawicieli w swoich dziedzinach. Są to m.in.:
  • Emil Brix – Austriacki dyplomata i historyk. Konsul Generalny w Krakowie w latach 1990–95
  • dr Claudia Castell-Exner – Prezydent EurEau Federation
  • dr Rafał Dutkiewicz – Prezydent Wrocławia w latach 2002-2018
  • prof. dr hab. Zbigniew Kundzewicz – Polska Akademia Nauk, laureat Międzynarodowej Nagrody Wodnej Księcia Sułtana
  • dr inż arch. Tomasz Majda – Prezes Zarządu, Towarzystwo Urbanistów Polskich
  • Assoc. prof. Emanuele Naboni – The University of Parma
  • dr Oriana Romano – Kierownik Działu Water Governance Initiative and Circular Economy in Cities w OECD
  • prof. Slobodan P. Simonovic – światowy ekspert w zakresie zastosowania analizy systemowej w zarządzaniu wodą i środowiskiem
  • Magda Vášáryová – Słowacka dyplomatka i polityczka
  • prof. dr hab. Maciej Zalewski – Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii PAN; Katedra UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej

Strona wydarzenia: watercity.com.pl. Wydarzenie na Facebooku

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję