TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Konferencja „Dziedzictwo i historia górnictwa oraz wykorzystanie pozostałości dawnych robót górniczych”

Data: 11.04.2019
Miejsce wydarzenia: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce

11 kwietnia naukowcy z całej Polski spotkają się w Bóbrce na XIII konferencji „Dziedzictwo i historia górnictwa oraz wykorzystanie pozostałości dawnych robót górniczych”. Poruszą m.in. tematykę ruchu turystycznego, dziedzictwa górniczego oraz poszukiwania, wydobycia i zabytków związanych z ropą naftową.

Konferencję organizują Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej, Centrum Badawczo-Rozwojowe KGHM CUPRUM, Fundacja Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza oraz Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce we współpracy z Komitetem Historii Nauki i Techniki PAN oraz Instytutem Historii Nauki PAN. Wydarzenie honorowym patronatem objęli prof. Mariusz Orion Jędrysek, główny geolog kraju i pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa oraz dr inż. Adam Mirek, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.

Obrady zaczną się w czwartek 11 kwietnia i obejmą trzy dni. Zaplanowano siedem sesji naukowych – na temat ropy naftowej (jej poszukiwania, wydobycia i zabytków z tym związanych), ruchu turystycznego, dziedzictwa górniczego i historii górnictwa oraz terenowe: zwiedzanie muzeum w Bóbrce, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, Magazynu Gazu w Strachocinie i Muzeum Historycznego w Sanoku.

Naukowcy wygłoszą prelekcję m.in. na temat opieki zdrowotnej górników od XIV do XVI w., tajemnicach kopalni rud srebra i ołowiu „Wiktor Emanuel“ w Siewierzu czy badań aerozolu solnego prowadzonych na potrzeby rozwoju turystyki zdrowotnej w kopalni soli Bochnia. Szczegóły w programie konferencji.

Program konferencji:

xiii_konferencja_dziedzictwo_komunikat_2.pdf [ .pdf ]

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję