TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 20.06.2023
Miejsce wydarzenia: aula PWr
Organizator: Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe
Kontakt: renata.krzyzynska@pwr.edu.pl, isn@pwr.edu.pl
Co wiemy o kwarkach i gluonach? O najnowszych badaniach związanych ze zderzeniami ciężkich jąder atomowych opowie prof. Bolesław Wysłouch z Massachusetts Institute of Technology. Będzie on gościem ostatniego w tym roku akademickim Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego na PWr.
Na wykład „Quark Gluon Plasma: the hottest matter in the Universe!” zapraszamy 20 czerwca do Auli PWr (bud. A-1, Wyb. Wyspiańskiego 27). Początek o godz. 13.
Wstęp jest wolny, obowiązują jednak wcześniejsze zgłoszenia za pośrednictwem serwisu Evenea.
Profesor Bolesław Wysłouch jest dyrektorem Laboratory for Nuclear Science oraz Bates Research and Engineering Center w Massachusetts Institute of Technology. Bada oddziaływania między cząstkami subatomowymi, obserwując energetyczne zderzenia ciężkich jonów. Prowadzi eksperymenty w Wielkim Zderzaczu Hadronów w CERN w Szwajcarii. Jest jednym z założycieli i liderów programu ciężkich jonów w eksperymencie CMS.
Profesor realizował już wiele projektów z zakresu fizyki wysokich energii i fizyki jądrowej w ośrodku CERN i Brookhaven National Laboratory RHIC. Interesuje się też obliczeniowymi aspektami eksperymentów jądrowych i wysokoenergetycznych.
Jest absolwentem XII LO we Wrocławiu; rozpoczął studia z fizyki na Uniwersytecie Warszawskim; od 1981 r. współpracuje z MIT, gdzie uzyskał stopień doktora. W 1988 r. został pracownikiem naukowym MIT w CERN, a następnie odbył staż w Europejskim Laboratorium Fizyki Cząstek (CERN) w Genewie w Szwajcarii. Jest członkiem American Physical Society oraz American Academy of Arts and Sciences.
Na Politechnice Wrocławskiej podczas Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego opowie o plazmie kwarkowo-gluonowej.
– Gdzieś na bardzo wczesnym etapie historii naszego Wszechświata, około jednej mikrosekundy po Wielkim Wybuchu, gęstość materii i temperatura były tak wysokie, że świat materialny miał postać „zupy” kwarków i gluonów, często nazywanej plazmą kwarkowo-gluonową. Taką materię możemy odtworzyć w bardzo energetycznych, relatywistycznych zderzeniach ciężkich jąder atomowych, co czyni ją najgorętszym i najgęstszym materiałem stworzonym w laboratorium. W kilku akceleratorach na świecie prowadzone są aktywne badania mające na celu stworzenie plazmy, zmierzenie jej właściwości i próbę zrozumienia jej zachowania w kategoriach najnowocześniejszych teorii fizycznych – zapowiada prof. Bolesław Wysłouch.
Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe to cykl skierowany do szerokiego grona odbiorców – studentów, doktorantów, pracowników naukowych i wszystkich zainteresowanych pogłębianiem wiedzy. Na Politechnice Wrocławskiej regularnie goszczą eksperci z różnych dziedzin, którzy chętnie dzielą się wynikami swoich badań.
W tym roku akademickim wykłady wygłosili już: Shigeru Ban, laureat Nagrody Pritzkera (o projektach architektonicznych dla ofiar katastrof i wojen), ambasador Austrii Andreas Stadler (o nowych wyzwaniach dla Europy), prof. Armin Grunwald z Karlsruhe Institute of Technology (o etycznym aspekcie rewolucji technologicznej i sztucznej inteligencji), prof. Joanna Rymaszewska z Uniwersytetu Medycznego (o metodach stymulacji mózgu), prof. Andrzej Grzybowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (o sztucznej inteligencji w medycynie) i prof. Nitesh Chawla z Uniwersytetu Notre Dame (Data, AI & Society).
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »