TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 22.01.2025
Miejsce wydarzenia: aula, bud. A-1
Organizator: Interdycyplinarne Semiarium Naukowe PWr; Academia Europaea Wrocław Knowledge Hub
Kontakt: renata.krzyzynska@pwr.edu.pl
isn@pwr.edu.pl
Zapraszamy na kolejny wykład w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego. Wygłosi go prof. Rafał Weron z Wydziału Zarządzania Politechniki Wrocławskiej – światowy ekspert w dziedzinie prognozowania na rynku energii.
Wykład „CrossFIT, czyli przekraczanie granic w prognozowaniu cen energii elektrycznej” zaplanowany jest na środę, 22 stycznia, w auli PWr (bud. A-1, Wybrzeże Wyspiańskiego 27), początek o godz. 13.15. Wstęp wolny, obowiązują wcześniejsze zapisy za pośrednictwem serwisu Evenea.pl.
Współorganizatorem wydarzenia jest wrocławski oddział Academia Europaea.
***
Prof. dr hab. Rafał Weron zaliczany jest do grona światowych ekspertów w zakresie prognozowania na rynku energii. Należy do Academia Europaea i kieruje Katedrą Badań Operacyjnych i Inteligencji Biznesowej na Wydziale Zarządzania Politechniki Wrocławskiej.
Wprowadził do literatury oraz praktyki biznesowej metodę Quantile Regression Averaging (QRA), wykorzystaną później przez dwa zwycięskie zespoły w konkursie Global Energy Forecasting Competition 2014, oraz architekturę NBEATSx umożliwiającą interpretację składowych głębokiej sieci neuronowej prognozującej ceny energii. Zostało to uznane przez magazyn Forbes w 2023 roku za jeden z pięciu najważniejszych kierunków rozwojowych Deep Tech.
Jest autorem cenionych publikacji naukowych, m.in. artykułów przeglądowych na temat prognozowania cen energii elektrycznej, promujących rygorystyczne stosowanie metod, miar błędów oraz testów statystycznych. Laureat Emerald Citation of Excellence Award oraz nagrody International Institute of Forecasters. Jego prace znajdują się na liście Highly Cited Papers według bazy Web of Science.
– Prognozowanie cen energii elektrycznej jest gałęzią prognozowania na styku nauk ekonomicznych, statystyki, informatyki oraz elektrotechniki, która koncentruje się na przewidywaniu cen na hurtowych rynkach energii elektrycznej – wyjaśnia prof. Rafał Weron. – W ciągu ostatnich 25 lat próbowano wielu podejść, z różnym powodzeniem. Podczas wykładu opowiem o najnowszych osiągnięciach tej fascynującej dziedziny, w szczególności o prognozowaniu probabilistycznym, uśrednianiu prognoz i wykorzystaniu metod uczenia głębokiego.
Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe to cykl skierowany do szerokiego grona odbiorców – studentów, doktorantów, pracowników naukowych i wszystkich zainteresowanych pogłębianiem wiedzy. Na Politechnice Wrocławskiej regularnie goszczą eksperci z różnych dziedzin, którzy chętnie dzielą się wynikami swoich badań.
Słuchacze ISN mieli okazję wysłuchać m.in. laureata Nagrody Nobla 2023 z fizyki – prof. Ferenca Krausza, wybitnego architekta i urbanistę – prof. Keesa Christiaansea z ETH w Zurychu, światowej sławy eksperta kognitywistyki prof. Petera Gärdenforsa z Lund University, prof. Szymona Malinowskiego – przewodniczącego Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego PAN, a także fińskiego naukowca z Aalto University – prof. Tomiego Kauppinena, dr Karolinę Ćwiek-Rogalską z Instytutu Slawistyki PAN oraz twórcę psychologicznej teorii implementacji intencji prof. Petera Gollwitzera z New York University czy prof. Stephena Evansa – dyrektora ds. badań nad zrównoważonym rozwojem na Uniwersytecie w Cambridge.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »