TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 21.02.2019
Miejsce wydarzenia: Politechnika Wrocławska, bud. D-20
Zapraszamy na wykład w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego Politechniki Wrocławskiej. Gościem kolejnego spotkania będzie profesor Maciej Żylicz – wybitny biochemik, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
Profesor zajmuje się biologią molekularną białek szoku termicznego, oddziaływaniem białek opiekuńczych, transformacją nowotworową, p53, MDM2. Studiował fizykę i biologię na Uniwersytecie Gdańskim. Habilitację i tytuł profesora uzyskał z zakresu biologii molekularnej i biochemii. Przez wiele lat pracował w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Od 2005 r. jest prezesem zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Należy do wielu krajowych i zagranicznych akademii nauk, jest laureatem licznych nagród naukowych (w tym Nagrody FNP). Otrzymał doktoraty honoris causa Uniwersytetów: Wrocławskiego, Gdańskiego i Jagiellońskiego.
Jego wykład pt. „Mikro-ewolucja komórek nowotworowych” odbędzie się w czwartek, 21 lutego, o godz. 13.15 w Centrum Kongresowym PWr (bud. D-20). Wstęp wolny. Zapisy za pośrednictwem serwisu Evenea.pl.
Naukowiec postara się odpowiedzieć m.in. na pytania: czy reakcja nowotworzenia zaczyna się od pojedynczej komórki, która nagromadza odpowiednie mutacje? Czy ewolucja komórek nowotworowych przypomina Darwinowską ewolucję gatunków? Czy ewolucja komórek nowotworowych zależy od prymitywnych mechanizmów przeżyciowych wykształconych w czasie ewolucji organizmów jednokomórkowych? Czy traumatyczny stres zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę nowotworową?
Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe wystartowało w ubiegłym roku akademickim. Jest to cykl skierowany do szerokiego grona odbiorców - studentów, doktorantów, pracowników naukowych i wszystkich zainteresowanych pogłębianiem wiedzy z zakresu nauk ścisłych. Na Politechnice Wrocławskiej regularnie goszczą eksperci z różnych dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i wynikami badań. W ramach ISN byli u nas już m.in. prof. Anthony Guiseppi-Elie, który opowiadał o bioinżynierii w medycynie oraz prof. Jan Biliszczuk - wybitny projektant i autor nowatorskich rozwiązań w mostownictwie, znany japoński chemik prof. Masami Okamoto z Toyota Technological Institute w Nagoi, laureat Nagrody Nobla z fizyki - prof. prof. Klaus von Klitzing, ekspert w dziedzinie konserwacji zabytków - prof. Andrzej Kadłuczka czy prof. Hermann Maurer - światowej sławy specjalista z zakresu informatyki.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »