TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe – prof. Klaus von Klitzing

Data: 17.04.2018
Miejsce wydarzenia: Politechnika Wrocławska, bud. D-20

Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki prof. Klaus von Klitzing będzie gościem Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego Politechniki Wrocławskiej. Światowej sławy naukowiec pracuje obecnie w Instytucie Badań Ciała Stałego im. Maxa Plancka w Stuttgarcie. Na naszej uczelni wygłosi wykład pt. „Nowy wzorzec kilograma w 2019 roku: Największa rewolucja w metrologii po rewolucji francuskiej”. Początek we wtorek, 17 kwietnia, o godz. 14 w Centrum Kongresowym PWr

klitzing_isn_plakat2.jpgPrelekcja prof. Klausa von Klitzinga dotyczyć będzie, planowanej na 2019 rok, historycznej zmiany w Międzynarodowym Układzie Jednostek Miar czyli tzw. układzie SI. Obecnie spośród siedmiu podstawowych jednostek miar - metra, sekundy, ampera, kelwina, mola, kandeli i kilograma - tylko ten ostatni pozostaje zdefiniowany w oparciu o konkretny przedmiot (walec platynowo-irydowy przechowywany w Sevres). Po zmianie wszystkie jednostki będą oparte o uniwersalne stałe fizyczne, czyli o zjawiska, a nie przedmioty. Rewolucja ta będzie możliwa dzięki odkryciu w 1980 r. przez prof. Klausa von Klitzinga „kwantowego zjawiska Halla”, za które pięć lat później naukowiec otrzymał Nagrodę Nobla. 

Na otwarty wykład niemieckiego fizyka zapraszamy 17 kwietnia do Centrum Kongresowego Politechniki Wrocławskiej (bud. D-20) o godz. 14. Prelekcja prowadzona będzie w języku angielskim i symultanicznie tłumaczona na język polski. Obowiązuje bezpłatna rejestracja miejsc.

Prof. Klaus von Klitzing kieruje Oddziałem Niskowymiarowych Układów Elektronowych w Instytucie Badań Ciała Stałego im. Maxa Plancka w Stuttgarcie. Urodził się w 1943 r. w Środzie Wielkopolskiej, koło Poznania. Studiował fizykę na Uniwersytecie Technicznym w Brunszwiku, a doktorat i habilitację uzyskał na Uniwersytecie w Würzburgu. W latach 1980-1984 był profesorem na Uniwersytecie Technicznym w Monachium. W 1985 r. został dyrektorem i członkiem rady naukowej Instytutu Maxa Plancka. W tym samym roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie Fizyki za "odkrycie kwantowego zjawiska Halla". Należy do najczęściej cytowanych naukowców na świecie, jest doktorem lub profesorem honorowym 22 uczelni z całego świata. Jego imię nosi uniwersalna stała fizyczna Klitzing: RK=h/e2

Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe to cykl otwartych spotkań z udziałem światowej sławy prelegentów. Skierowane jest do szerokiego grona odbiorców - studentów, doktorantów, pracowników naukowych i wszystkich zainteresowanych pogłębianiem swojej wiedzy z zakresu nauk ścisłych. Regularnie na uczelni gościmy ekspertów, którzy w przystępny sposób opowiadają o najnowszych badaniach z prezentowanej przez siebie dziedziny. W ramach ISN byli u nas już prof. Anthony Guiseppi-Elie, który opowiadał o bioinżynierii w medycynie, prof. Jan Biliszczuk - wybitny projektant i autor nowatorskich rozwiązań w mostownictwie oraz znany japoński chemik prof. Masami Okamoto z Toyota Technological Institute w Nagoi, wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla.

Więcej o Interdyscyplinarnym Seminarium Naukowym na stronie internetowej.

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję