TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe – prof. Adrian Bejan

Data: 24.06.2019
Miejsce wydarzenia: Aula PWr, bud. A-1, wybrzeże Wyspiańskiego 27

Ostatni przed wakacjami wykład w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego na PWr wygłosi prof. Adrian Bejan z amerykańskiego Uniwersytetu Duke. Jest on wybitnym specjalistą z mechaniki i odkrywcą prawa konstruktywnego w termodynamice.

bejan_portrait_medal.jpeg– To uosobienie interdyscyplinarności – mówi profesor Arkadiusz Wójs, przewodniczący Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego.

Pochodzący z Rumunii prof. Adrian Bejan jako dziecko kształcił się w rysunku. W latach 60. grał w zawodowo w koszykówkę i występował w reprezentacji swojego kraju. W wieku 18 lat wygrał narodowy konkurs matematyczny. Rok później otrzymał prestiżowy grant i wyjechał na stypendium do USA, gdzie podjął studia na Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Profesor Bejan kieruje obecnie Katedrą Mechaniki im. J. A. Jonesa na Uniwersytecie Duke w USA. Jego badania naukowe dotyczą zarówno form naturalnych i istoty życia, jak i konstrukcji mechanicznych tworzonych przez człowieka.

Jest autorem kilkunastu książek, a także ponad 600 artykułów naukowych cytowanych w sumie ponad 30 tysięcy razy. Jego najnowsza książka ukazała się w 2016 roku i nosi tytuł: "The Physics of Life: The Evolution of Everything".

Za odkrycie ogólnego prawa konstruktywnego (constructal law) został uhonorowany m.in. Medalem Benjamina Franklina (2018) i Nagrodą Badawczą Humboldta (2019). Należy do Academia Europaea - prestiżowej, międzynarodowej organizacji zrzeszającej naukowców z różnych dziedzin.

– Wedle prawa konstruktywnego w termodynamice przetrwanie dowolnego skończonego systemu wymaga ewolucji w kierunku zwiększania dostępu do płynących przezeń prądów – wyjaśnia prof. Arkadiusz Wójs. Dodaje, że właśnie o przejawach tego prawa w przyrodzie oraz o jego zastosowaniu w projektowaniu układów przez człowieka profesor Bejan będzie opowiadał podczas wykładu pt. „Nature, evolution and purpose”, który 24 czerwca wygłosi na naszej uczelni.

Spotkanie odbędzie w auli PWr (bud. A-1, wyb. Wyspiańskiego 27), początek o godzinie 15.

Wykład jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych (będzie prowadzony w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski). Obowiązuje wcześniejsza rejestracja za pośrednictwem serwisu Evenea.pl.

logo_seminarium.jpg

Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe to cykl skierowany do szerokiego grona odbiorców - studentów, doktorantów, pracowników naukowych i wszystkich zainteresowanych pogłębianiem wiedzy z zakresu nauk ścisłych. Na Politechnice Wrocławskiej regularnie goszczą eksperci z różnych dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i wynikami badań. W ramach ISN byli u nas już m.in. prof. Anthony Guiseppi-Elie, który opowiadał o bioinżynierii w medycynie oraz prof. Jan Biliszczuk - wybitny projektant i autor nowatorskich rozwiązań w mostownictwie, znany japoński chemik prof. Masami Okamoto z Toyota Technological Institute w Nagoi, laureat Nagrody Nobla z fizyki - prof. Klaus von Klitzing, ekspert w dziedzinie konserwacji zabytków - prof. Andrzej Kadłuczka, prof. Hermann Maurer - światowej sławy specjalista z zakresu informatyki, architekt Zeev Baran, który jest Honorowym Konsulem Generalnym RP w Jerozolimie, a także Jayshree Seth - amerykańska badaczka z firmy 3M, biochemik i prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz (jego wykład dotyczył mikro-ewolucji komórek nowotworowych), prof. Alferd Forchel z Uniwersytetu w Würzburgu, założyciel Muzeum Architektury we Wrocławiu – prof. Olgierd Czerner, prof. Agnieszka Dobrzyń z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie, światowej sławy matematyk z University College Dublin - prof. Frédéric Dias, a także dr hab. Marek Wroński, zajmujący się tropieniem nierzetelności w badaniach naukowych.

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję