TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

„Engineering the Future: How AI is Transforming Our Reality” - wykład prof. Marka Kowalkiewicza

Data: 14.05.2025
Miejsce wydarzenia: bud. D-20
Godzina: 13:15
Organizator: Interdycyplinarne Semiarium Naukowe PWr, Acedemia Europea

02_ekran_sks_inne_marek_kowalkiewicz_1920x1080_v1.jpg

Gościem kolejnego Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego będzie prof. Marek Kowalkiewicz z QUT Business School w Australii, który opowie o tym, jak systemy AI i inne zaawansowane algorytmy przekształcają świat inżynierii i technologii.

Zapraszamy na jego wykład pt. „Engineering the Future: How AI is Transforming Our Reality”, który odbędzie się 14 maja w Centrum Kongresowym (Centrum Kongresowe PWr, bud. D-20, ul. Janiszewskiego 8), początek o godzinie 13.15. Wstęp wolny, obowiązują jednak wcześniejsze zapisy.

ZAPISY

Profesor Marek Kowalkiewicz jest ekspertem ds. sztucznej inteligencji, kieruje Katedrą Gospodarki Cyfrowej w QUT Business School w Australii. Został uznany przez thinkers360 za jednego ze stu najważniejszych światowych liderów opinii w dziedzinie AI.

Pracował w Microsoft Research Asia, założył i zarządzał laboratorium uczenia maszynowego SAP w Singapurze, a także kierował globalnymi zespołami innowacji w Dolinie Krzemowej. Jest autorem międzynarodowego bestsellera "The Economy of Algorithms: AI and the Rise of the Digital Minions", który zdobył nagrodę Australian Business Book Awards 2024 w kategorii technologia. Jego ekspertyza w dziedzinie AI i transformacji cyfrowej jest regularnie prezentowana w Harvard Business Review i Forbes. Jest również współautorem piętnastu patentów w dziedzinie systemów oprogramowania dla przedsiębiorstw.

Podczas wykładu na Politechnice Wrocławskiej prof. Kowalkiewicz przedstawi analizę aktualnych trendów technologicznych i przykłady wykorzystania AI w inżynierii, biznesie i życiu codziennym. Omówi też koncepcję „cyfrowych pomocników” (digital minions) - systemów AI, które ewoluują i oferują coraz bardziej zaawansowane rozwiązania. Profesor wyjaśni, jak pozornie niewielkie implementacje AI mogą prowadzić do fundamentalnych zmian w funkcjonowaniu całych systemów i organizacji („efekt motyla”).

Po wykładzie będzie okazja do dyskusji o roli naukowców w kształtowaniu odpowiedzialnego rozwoju AI oraz tworzeniu technologii, które wzmacniają ludzki potencjał zamiast go zastępować.

Logo AEWspółorganizatorem wydarzenia jest wrocławski oddział Academia Europaea

Logo ISNInterdyscyplinarne Seminarium Naukowe to cykl skierowany do szerokiego grona odbiorców – studentów, doktorantów, pracowników naukowych i wszystkich zainteresowanych pogłębianiem wiedzy. Na Politechnice Wrocławskiej regularnie goszczą eksperci z różnych dziedzin, którzy chętnie dzielą się wynikami swoich badań.

Słuchacze ISN mieli okazję wysłuchać m.in. laureata Nagrody Nobla 2023 z fizyki – prof. Ferenca Krausza, wybitnego architekta i urbanistę – prof. Keesa Christiaansea z ETH w Zurychu, światowej sławy eksperta kognitywistyki prof. Petera Gärdenforsa z Lund University, prof. Szymona Malinowskiego – przewodniczącego Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego PAN, a także fińskiego naukowca z Aalto University – prof. Tomiego Kauppinena, dr Karolinę Ćwiek-Rogalską z Instytutu Slawistyki PAN oraz twórcę psychologicznej teorii implementacji intencji prof. Petera Gollwitzera z New York University czy prof. Stephena Evansa – dyrektora ds. badań nad zrównoważonym rozwojem na Uniwersytecie w Cambridge.

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję