TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Dziedzictwo kolejowe Dolnego Śląska – seminarium

Data: 21.05.2017
Miejsce wydarzenia: Dworzec Wrocław Główny

O dziedzictwie kolejowym Wrocławia i Dolnego Śląska będą w niedzielę, 21 maja rozmawiać uczestnicy seminarium, organizowanego w sali sesyjnej wrocławskiego dworca głównego. Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa prac członków Koła Naukowego Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego - Industria

Na seminarium zapraszają PKP, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska i Koło Naukowe Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego - Industria przy Wydziale Architektury PWr.

Organizatorzy podkreślają, że w tym roku przypada rocznica 175-lecia uruchomienia pierwszej na Dolnym Śląsku i jednej z pierwszych europejskich linii kolejowych.  To wydarzenie było jednocześnie datą rozpoczęcia nowej ery w rozwoju Śląska i jego stolicy - Wrocławia. Połączenie koleją głównych miast Śląska z innymi regionami dało początek szybkiemu rozwojowi gospodarczemu i społecznemu tego terytorium. Linie kolejowe, łącząc wytwórców z rynkami zbytu, umożliwiły rozwój przemysłu na niespotykaną do tej pory skalę.

Na Dolnym Śląsku następuje wówczas intensyfikacja wykorzystania bogatych złóż mineralnych i powstają liczące się okręgi przemysłowe. Ważnym motorem rozwoju była szybko rozbudowywana sieć kolejowa docierająca do każdej większej miejscowości Dolnego Śląska.

Spowolnienie rozwoju gospodarczego Dolnego Śląska związane ze zmianami politycznymi i gospodarczymi po II wojnie światowej, a także zmiany w technologiach wytwarzania doprowadziły pod koniec XX wieku do likwidacji wielu historycznych gałęzi gospodarki. Zmiany te spowodowały likwidację szeregu lokalnych linii kolejowych, a także związanej z nimi infrastruktury.

Sieć kolejowa – synonim nowoczesności regionu – stała się bogatym, ale nikomu niepotrzebnym dziedzictwem minionej epoki industrializacji. Jak podkreślają organizatorzy seminarium, szansą dla dolnośląskiej infrastruktury kolejowej jest powrót do lepszego wykorzystania transportu kolejowego, rozpoczęcie modernizacji głównych połączeń kolejowych oraz rosnące zainteresowanie dziedzictwem przemysłowym Śląska. Rozwój turystyki kolejowej i przemysłowej pozwala na planowanie ponownego wykorzystania historycznych połączeń kolejowych już nie do celów przemysłowych, ale do tworzenia atrakcyjnych sieci komunikacji lokalnej oraz połączeń przeznaczonych dla rosnącego ruchu turystycznego.

Program seminarium:

12.00 Powitanie przez organizatorów i patronów

Panel I: Dziedzictwo kolejowe Wrocławia

12.30 - 13.30

Uczestnicy panelu:

Prezentacja wprowadzająca, dr Piotr Gerber

- Zbigniew Komar - zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury i Gospodarki Urzędu Miejskiego Wrocławia,

- Grzegorz Roman - doradca prezydenta ds. transportu aglomeracyjnego Biuro Rozwoju Wrocławia,

- Agata Chmielowska - konserwator miejski Wrocławia,

- dr inż. arch. Bogusław Wowrzeczka - Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej,

- Anna Soroczyńska - naczelnik Wydziału Zagospodarowania Przestrzennego PKP,

- Bartosz Mazur - naczelnik Wydziału Sprzedaży PKP,

- Wojciech Zdanowski - dyrektor Departamentu Infrastruktury, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego,

Prowadzący panel: Arkadiusz Forster

Panel II: Dziedzictwo kolejowe Dolnego Śląska

14.30 - 15.30

Uczestnicy panelu:

Prezentacja wprowadzająca: Andrzej Szynkiewicz - prezes Sowiogórskiego Bractwa Kolejowego

- Barbara Obelinda - dolnośląski wojewódzki konserwator zabytków,

- Wojciech Zdanowski - dyrektor Wydziału Transportu, Departament Rozwoju Regionalnego, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego,

- Anna Soroczyńska - naczelnik Wydziału Zagospodarowania Przestrzennego PKP,

- Bartosz Mazur - naczelnik Wydziału Sprzedaży PKP,

- Dariusz Kucharski - burmistrz Dzierżoniowa,

- Grzegorz Grzegorzewicz - burmistrz Jaworzyny Śląskiej,

- Artur Zych - burmistrz Wlenia,

- Katarzyna Szczerbińska –Tercjak - dyrektor Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku

Prowadzący panel:

Bartosz Szarafin – dziennikarz, Polskie Radio Wrocław

Seminarium będzie towarzyszyć wystawa prac członków Koła Naukowego Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego - Industria przy Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, dotycząca ochrony zabytków techniki.

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję