TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Dolnośląski Festiwal Nauki z matematyką w roli głównej

Data: 20.09.2019
Miejsce wydarzenia: Kampus Politechniki Wrocławskiej

Blisko 300 wydarzeń przygotowała Politechnika Wrocławska w ramach XXII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. W programie przewidziano otwarte wykłady, warsztaty, pokazy eksperymentów, a także debatę oksfordzką i mnóstwo spotkań z pasjonatami różnych dziedzin nauki.

Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy jest maksyma Hugona Steinhausa – wybitnego matematyka i humanisty – która brzmi „Między duchem a materią pośredniczy matematyka”. W ten sposób DFN wpisuje się w obchody Jubileuszowego Roku Matematyki. Festiwal swoim zasięgiem obejmuje wrocławskie uczelnie wyższe, instytuty PAN oraz środowiska pozauczelniane.

dfn2019.jpgNa Politechnice Wrocławskiej od 20 do 25 września będzie można zapoznać się z szeroką tematyką prowadzonych na świecie innowacyjnych badań naukowych. – Dolnośląski Festiwal Nauki jest dobrą okazją do dokonania swego rodzaju przeglądu osiągnięć współczesnej nauki. W trakcie sześciu festiwalowych dni uczestnicy odwiedzą liczne laboratoria, sale wykładowe i przestrzenie budynków Politechniki zapoznając się z owocami prawdziwej pasji oraz kreatywności naukowców naszej uczelni – zapowiada prof. Piotr Dudziński, pełnomocnik rektora ds. DFN na Politechnice Wrocławskiej.

Swoje osiągniecia zaprezentują też koła naukowe, które zajmują się m.in. inżynierią biomedyczną, nanotechnologiami czy projektami kosmicznymi. Będzie okazja przyjrzenia się z bliska takim zagadnieniom, jak lasery światłowodowe, inżynieria chemiczna i mechaniczna czy nietypowe źródła energii.

Debata oksfordzka o matematyce

Tradycyjnie już nasza uczelnia organizuje jedną z imprez wiodących DFN – debatę oksfordzką. To publiczna dyskusja kierująca się ściśle określonymi zasadami, a uczestniczy w niej młodzież licealna. Tym razem w szranki na słowa i argumenty staną uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha w Świdnicy oraz z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu. Licealiści będą się spierać, czy faktycznie matematyka jest królową nauk.

Inspiracją do dyskusji są słowa Leonarda da Vinci: „Żadne ludzkie badania nie mogą być nazywane prawdziwą nauką, jeśli nie mogą być zademonstrowane matematycznie”.

Zmagania dyskutantów będzie moderować dr hab. Bogusław Bednarek z Uniwersytetu Wrocławskiego. Oceny wystąpień i wyboru zwycięskiego zespołu dokona Rada Mędrców, w skład której wejdą przedstawiciele wrocławskiej nauki, biznesu i kultury.

Debata odbędzie się 23 września w auli PWr (wybrzeże Wyspiańskiego 27), początek o godzinie 11.

Centrum pełne naukowych niespodzianek

Od 23 września na Politechnice startuje też Centrum Festiwalowe. W budynku C-13 (Serowiec) na uczestników w każdym wieku czeka wiele atrakcji. Będzie okazja m.in. zapoznać się nowymi technologiami w medycynie czy polskimi urządzeniami w kosmosie, wziąć udział w warsztatach produkcji kosmetyków ekologicznych czy spróbować sił w grach matematycznych i logicznych.

Studenci i pracownicy naszej uczelni zdradzą tajniki akustyki, pokażą aparatury badawcze w miniaturze, a także zaprezentują łódź solarną i łazika marsjańskiego. Nie zabraknie też konkursów z nagrodami. Centrum będzie otwarte do 25 września w godzinach 9-14.

Wielki finał „Z głową w gwiazdach”

Dolnośląski Festiwal Nauki zakończy się w środę 25 września uroczystą galą na Politechnice. Jej gościem będzie Karol Wójcicki – dziennikarz, pasjonat astronomii, założyciel serwisu internetowego „Z głową w gwiazdach”. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 11 (obwiązują wcześniejsze zapisy, szczegóły tutaj) w auli PWr.

Udział w festiwalowych imprezach jest bezpłatny, na niektóre zajęcia obowiązują jednak wcześniejsze zapisy.

Szczegółowy program wydarzeń DFN na Politechnice Wrocławskiej:

Po edycji stacjonarnej DFN zawita kolejno do różnych miast w regionie: Legnicy, Bystrzycy Kłodzkiej, Głogowa, Jeleniej Góry, Wałbrzycha, Lubina, Zgorzelca, Bolesławca, Ząbkowic Śląskich i Dzierżoniowa.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję