TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

„Chemia życia: jak nowe technologie pozwalają nam zaglądać do zupy pierwotnej”. Wykład online dr. Rafała Szabli

Data: 23.02.2023
Miejsce wydarzenia: wydarzenie online
Organizator: Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego

Chcecie dowiedzieć się w jaki sposób chemia obliczeniowa pozwala nam lepiej zrozumieć podstawowe cegiełki budujące życie? I jak może ona pomóc nam w zrozumieniu ich chemicznego pochodzenia na młodej Ziemi? Zapraszamy na wykład online dr. Rafała Szabli z Wydziału Chemicznego PWr. 

Zaczynamy o godz. 18 na kanale YouTube Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tytuł wykładu to „Chemia życia: jak nowe technologie pozwalają nam zaglądać do zupy pierwotnej”.

Chemia kwantowa i obliczeniowa jest narzędziem, które pozwala nam wyjaśniać właściwości cząsteczek, a także zrozumieć to w jaki sposób zachodzą reakcje chemiczne i jaki jest ich efekt energetyczny. Dzięki szybkiemu rozwojowi algorytmów oraz technologii komputerowej można z jej pomocą opisywać coraz bardziej złożone układy molekularne, a nawet przewidywać ich właściwości i wspomagać badania eksperymentalne.

Dr inż. Rafał Szabla pracuje w Katedrze Chemii Fizycznej i Kwantowej Politechniki Wrocławskiej. Bada m.in. w jaki sposób zachowują się cząsteczki chemiczne (między innymi DNA i RNA) i jak zmieniają się reakcje z udziałem tych cząsteczek pod wpływem promieniowania UV. Próbuje więc zrozumieć m.in. to, jakie warunki panowały na młodej Ziemi - i dlaczego pozwalały one na zapoczątkowanie biologicznej ewolucji.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki w ramach projektu „Nauka na żywo: wszechświat, życie, umysł". Kwota dofinansowania 540 200,00 zł, całkowita wartość zadania 600 200 zł.

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję