TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 12.09.2023
Miejsce wydarzenia: Wrocław, ul. Pretficza 24
Badania archeologiczne odgrywają dużą rolę w procesie ustalania, a często i odkrywania zupełnie nowych faktów, zmieniających dotychczasową wiedzę na temat wojen i prowadzonych podczas nich batalii. M.in. o „faktach wydartych ziemi”, czyli dotychczasowych ustaleniach historycznych w kontekście najnowszych badań archeologicznych będą rozmawiać uczestnicy wrześniowej konferencji „Archeologia pól bitewnych” organizowanej we Wrocławiu.
Na prelekcję, dyskusję i pokazy organizowane w ramach konferencji zapraszają wspólnie jej organizatorzy: Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, Międzynarodowy Ośrodek Szkolenia i Badań nad Dziedzictwem Kultury w Zagrożeniu, Akademia Sztuki Wojennej oraz Katedra Historii Architektury, Sztuki i Techniki Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.
Jak podkreślają, na początku XIX w. historycy, archeolodzy oraz amatorzy pasjonujący się historią konfliktów zbrojnych zainteresowali się w większym zakresie miejscami walki niż samą bitwą jako wydarzeniem historycznym. Tak narodziła się archeologia pól bitewnych. W rezultacie zaczęto szukać innych źródeł informacji, niż tylko pisane i kartograficzne. W połowie lat 80. XX wieku formalnie nazwano i zdefiniowano tę nową dyscyplinę, a początek obecnego stulecia przynosi rozwój jej metodologii i metodyki.
Organizowana we wrześniu we Wrocławiu konferencja ma podnosić społeczną świadomość w zakresie ochrony dziedzictwa archeologicznego, jakim są pola bitewne – narażone na zniszczenia zarówno przez czynniki naturalne, jak i antropogeniczne. Organizatorzy chcą podkreślać niebagatelną rolę badań archeologicznych w procesie ustalania, a często odkrywania zupełnie nowych faktów, zmieniających dotychczasową wiedzę na temat wojen i prowadzonych podczas nich batalii. Planowane prelekcje mają też promować potencjał miejsc bitewnych i wskazywać szerokie możliwości ich wykorzystania na rzecz rozwoju kulturalnego, gospodarczego i społecznego nie tylko wśród ludności lokalnej.
Do udziału zaproszeni są badacze, nauczyciele i miłośnicy reprezentujących różne dziedziny i specjalności naukowe, od archeologów, po historyków i historyków wojskowości.
W trakcie konferencji zostanie także przedstawiona koncepcja programu „Archeo-Weteran”, stworzonego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz planowane są pokazy praktycznego użycia nowoczesnych skanerów 3D i georadaru.
Planowanych jest pięć paneli:
• wystąpienia zaproszonych gości,
• fakty ziemi wydarte, czyli dotychczasowe ustalenia historyczne w kontekście najnowszych badań archeologicznych,
• moderowana dyskusja poświęcona roli archeologii pól bitewnych w edukacji,
• zachowanie dziedzictwa narodowego – wymiar wojskowy,
• archeologia, architectura militaris i nowoczesne technologie w ochronie dóbr kultury.
Konferencja odbędzie się 12 i 13 września przy ul. Pretficza 24 we Wrocławiu. Chęć udziału (biernego) można zgłaszać poprzez formularz tutaj. Organizatorzy zachęcają do zgłaszania udziału w publikacji pokonferencyjnej, która ukaże się w specjalnym wydaniu czasopisma międzynarodowego „Security and Defense Quaterly” (70 punktów za publikację) - warunkiem wydania tekstu będzie pozytywna recenzja.
Udział w konferencji jest bezpłatny.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »