TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Dni Klimatu 2024

Data: 18.11.2024

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

slajder_dni_klimatu_510x310_2024.png

W terminie 28-30 listopada na Politechnice Wrocławskiej odbędą się Dni Klimatu Wrocławskiego Środowiska Akademickiego. Na wykłady, warsztaty, prelekcje i spotkania z badaczami i badaczkami zapraszamy na wrocławskie uczelnie.

Ideę wydarzenia zainicjowało oraz koordynuje Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Klimatu PWr.

Debata dotycząca walki ze zmianami klimatycznymi, pogoda na SMOG, czyli o tym, kiedy i dlaczego jakość powietrza jest zła, jakość powietrza w dawnym Wrocławiu to tylko część tematów, które poruszą naukowcy z PWr, Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Wojsk Lądowych, Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego.

W sumie przygotowano siedemnaście wydarzeń – na wszystkie wstęp jest wolny, ale obowiązują zapisy.

Program Dni Klimatu 2024

Szczegółowe informacje o wydarzeniach

Wśród prelegentów nie zabraknie przedstawicieli i przedstawicielek naszej uczelni.

Pierwszego dnia dr hab. inż. Izabela Sówka, prof. uczelni i dr inż. Urszula Miller opowiedzą „Jak (o)chronić nasz klimat?”, dr inż. Emilia den Boer, dr inż. Kamil Banaszkiewicz i dr inż. Iwona Pasiecznik wyjaśnią na czym polega ekoprojektowanie.

Także 28 listopada zaplanowano warsztaty edukacyjne „Środowiskowi Tajniacy - WIŚowe Intrygi”, czyli drużynową grę karcianą, która łączy rywalizację, współpracę i wiedzę z zakresu inżynierii środowiska.

Dwie drużyny, zielona i żółta, rywalizują o odkrycie swoich kart, korzystając z podpowiedzi udzielanych przez Dziekanów – liderów zespołów. W każdej turze Dziekan rzuca kostką, która decyduje, w jaki sposób może naprowadzić swoją drużynę – za pomocą słów, gestów lub eliminując błędne karty. Tematyka gry ściśle wiąże się z ochroną klimatu – hasła na kartach i pytania dotyczą odnawialnych źródeł energii, zrównoważonego rozwoju i technologii przyjaznych środowisku.

Gra jest inspirowana rozrywkową grą „Tajniacy”, a projekt stworzyli Samorząd Studencki oraz KN Environmental Team Wydziału Inżynierii Środowiska PWr.

29 listopada dr hab. inż. Agnieszka Urbanowska, prof. uczelni i dr inż. Aleksandra Klimonda wyjaśnią zależności między membranami a zmianami klimatycznymi. Warsztaty z procesów membranowych pozwolą uczestnikom poznać technologię oczyszczania wody i ścieków. Na początku wyjaśnione zostanie, czym są membrany i jak działają. Uczestnicy dowiedzą się o różnych rodzajach membran, takich jak polimerowe czy ceramiczne, oraz ich zastosowaniu w oczyszczaniu wody i ścieków. Podczas warsztatów przeprowadzony zostanie eksperyment, w którym pokazany będzie proces usuwania barwników z wody za pomocą membran polimerowych. Uczestnicy zobaczą, jak zanieczyszczona woda zostaje oczyszczona, co pomoże im lepiej zrozumieć, jak działają membrany.

Trzeciego dnia dr inż. Elżbieta Romanik i dr inż. Magdalena Wróbel przedstawią „Super moce naukowca”. W ramach zajęć dzieci poznają tematykę smogu, ochrony powietrza atmosferycznego oraz dowiedzą się trochę o pracy naukowca zajmującego się inżynierią środowiska. Samodzielnie będą mogły wykonać proste eksperymenty chemiczne oraz dowiedzą się w jaki sposób można te zjawiska wykorzystać w ochronie środowiska.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję