TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 26.10.2023
Szymon Brzana – student lotnictwa i kosmonautyki, speedcuber specjalizujący się w kategorii megaminx. Uczestnik tegorocznych Mistrzostw Świata w Korei Południowej.
„Pierwszą kostkę w życiu rozwiązałem, mając 12 lat. Sam ją zdobyłem, odpaliłem tutorial na YouTube i nauczyłem się podstaw samodzielnie w trzy godziny.
Moje postępy, tak jak u większości zawodników, najbardziej spektakularne były na początku. Żeby zmniejszać fizyczne utrudnienia, przed każdym startem robię ćwiczenia oddechowe i noszę przy sobie ogrzewacze do rąk.
Speedcubing w Polsce stoi na najwyższym światowym poziomie. Aktualnie na zawodach międzynarodowych reprezentacja Polski ustępuje tylko Amerykanom. Zdarza się, że czas potrzebny, by wejść do finału w Polsce, na zawodach za granicą zapewniłby złoty medal.
Aktualnie mam 12 medali, ale to niewiele. To dlatego, że ambitnie dobieram zawody. Chcę ścigać się z najlepszymi, a nie zdobywać łatwe medale.
Na oficjalnych zawodach można rywalizować w 17, często dziwnych kategoriach. Niedawno wycofano np. układanie kostki stopami.
Większość swoich medali zdobyłem, układając megaminx – dwunastościenną kostkę o bokach w kształcie pięciokąta. Mój najlepszy czas na zawodach to 40.93 s. Teraz zamierzam przerzucić się na układanie wielu kostek 3x3 z zawiązanymi oczami.
Brałem już udział w ok. 50 zawodach, w tym kilkakrotnie w Mistrzostwach Polski, a za granicą startowałem w Szwecji i w Czechach.
Niedawno wróciłem z Mistrzostw Świata w Korei Południowej. Wyzwaniem było nie tylko opanowanie stresu, ale i przyzwyczajenie się do warunków – temperatury 30°C w połączeniu z 90% wilgotnością i alarmem o nadchodzącym tajfunie! Na tych zawodach nie stanąłem na podium, ale już trenuję do następnych. Za rok startuję w mistrzostwach Europy w Hiszpanii, a za dwa na Mistrzostwa Świata w USA.
Uwielbiam speedcubing za społeczność, która się wokół niego zgromadziła. Ostro rywalizujemy, ale dopingujemy się wzajemnie. Każdego nowego zawodnika chętnie wprowadzimy”.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »