TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 12.09.2024
Michał Nowakowski – pracownik administracyjny na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki, z wykształcenia fizyk, dla krótkofalowców z całego świata znany pod znakiem SQ6IYV.
„Radiostację po raz pierwszy zobaczyłem w domu mojego kolegi, kiedy miałem 16 lat. Jego ojciec wprowadził mnie w ten świat i wysłał do klubu krótkofalarskiego. Tam po raz pierwszy zobaczyłem ludzi zebranych przy stacji mówiących kodem »Whiskey Eight…«, »India Seven…«. Nic z tego nie zrozumiałem, ale złapałem bakcyla!
Sam złożyłem radiostację. Najpierw mogłem tylko słuchać, co się dzieje w eterze. Najbardziej lubiłem wyszukiwać Polaków nadających na pasmach zagranicznych. W 2007 roku zdałem egzamin na licencję nadawcy.
Od sześciu lat jestem prezesem Klubu SP6PWW przy Stowarzyszeniu Elektryków Polskich. Spotykamy się w budynku NOT.
Umiejętności krótkofalarskie są bardzo przydatne w sytuacjach kryzysowych. W naszym mieście np. podczas powodzi w 1997 i 2010 roku. Poza technicznymi wyzwaniami tego hobby liczy się dla mnie kontakt z człowiekiem po drugiej stronie radia i to jak ta komunikacja może pomóc.
Łączę się co jakiś czas na przykład z polskim misjonarzem w Brazylii. Dla niego, jak i dla wielu przedstawicieli Polonii to podtrzymanie kontaktu z krajem i językiem ojczystym.
W każdym komunikacie podajemy swój unikalny znak krótkofalarski, raport o słyszalności, imię i miejscowość, z której nadajemy. Rozmawiać można o wszystkim, przyjęliśmy jednak, że nie rozmawiamy o polityce, religii i szczegółach ofert handlowych. Żeby potwierdzić udane połączenia, wysyłamy sobie wzajemnie karty QSL, wyglądające trochę jak pocztówki.
Bardzo lubię brać udział w zawodach krótkofalarskich, bo to o umożliwia »zrobienie« rzadkich krajów. Polegają na nawiązaniu w danym czasie jak największej liczby łączności z innymi uczestnikami.
Obecnie na świecie uznaje się oficjalnie 195 państw. Dla krótkofalowców świat podzielony jest na ponad 340 »krajów«. Najciekawsze, z którymi nawiązałem kontakt to: afrykańskie Gambia, Senegal, Malawi czy azjatycki Hong-Kong, Nepal i Brunei Darussalam.
Moje marzenia? Zebranie wszystkich krajów i nadawanie z Rockall Island. To po prostu wielka pionowa skała wyłaniająca się z Atlantyku”.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »