TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Marcel Sobecki

Data: 17.11.2022

Marcel Sobecki – student trzeciego roku inżynierii biomedycznej, hobbystycznie trenujący układanie kostki Rubika, współautor pełnometrażowego filmu „Speedcuber”. 

„Speedcubingiem, czyli układaniem kostki Rubika na czas, zaraził mnie przyjaciel z podstawówki. Dawid przyniósł do szkoły tę układankę i z czasem zaczął wciągać w jej rozwiązywanie coraz więcej osób. Byliśmy wtedy w szóstej klasie.  

marcel_sobecki_-_miniatura_na_www.pngZałożyliśmy w Miejskim Ośrodku Kultury w rodzinnym Gnieźnie »Klub Kostki Rubika«. Nie mieliśmy trenera - byliśmy grupą rówieśników, którzy sami szukali i tworzyli sposoby na rozwiązywanie coraz trudniejszych układanek. Jeździliśmy na zawody, ale i organizowaliśmy je u siebie.  

Przy pierwszym kontakcie z kostką, przy dobrym nauczycielu, można ułożyć ją w godzinę. Mój najlepszy czas w układaniu standardowej kostki oscylował w okolicach 20 s. Spotkałem wielu mistrzów i wiem, że daleko mi do nich. Aktualny rekord Polski i Europy ustanowiony przez Tymona Kolasińskiego wynosi 4,11 s! 

Wbrew pozorom trening speedubingowy nie wymaga dużych umiejętności matematycznych. Do osiągania dobrych wyników potrzebna jest wyobraźnia przestrzenna, opanowanie technik pamięciowych i systematyczna praca nad zdolnościami manualnymi.  

Od gimnazjum towarzyszyło mi też zamiłowanie do filmu. Z przyjaciółmi postanowiliśmy stworzyć pełnometrażowy film. Główny bohater – młody chłopak, szuka w nim swojego miejsca w życiu i próbuje pogodzić przyjaźń, miłość i pasję. Bohater musiał »poukładać« swoje życie, dlatego główną metaforą w filmie stała się właśnie kostka Rubika. Zaczęliśmy w liceum, w 5 osób, z zerowym budżetem. Pełniłem wiele ról organizacyjnych i technicznych. Po czterech latach, dzięki zaangażowaniu ponad 100 osób i środkom ze zbiórki crowdfundingowej film jest gotowy!  

Pierwszy pokaz odbył się w marcu w Gnieźnie. We Wrocławiu pokazaliśmy go w dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych i szukamy kolejnych okazji. 

Doświadczenia z wydarzeń speedcubingowych i filmu wykorzystuję w pracy w Sekcji ds. Kultury i Projektów oraz Komisji ds. Promocji Samorządu Studentów PWr”. 

Marcel Sobecki

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję