TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Makary Musiałek

Data: 23.02.2023

Makary Musiałek - student górnictwa i geologii Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, kolekcjoner skamieniałości i minerałów, współtwórca profilu na Fb i strony Cantata Petram, wiceprzewodniczący Samorządu Studentów W6, prezes koła Geoscience Research Group. 

„Najdziwniejszy okaz w mojej kolekcji? Prawdopodobnie koprolit – czyli skamieniałe odchody żółwia, które mają 100 mln lat i pochodzą z przełomu wczesnej i późnej kredy. Dostałem je na urodziny! Mam też piromorfit z Chin kupiony w węgierskim muzeum, ważący ponad 2 kg amonit z Gnaszyna czy moją pierwszą znalezioną skamielinę – płytkę z muszelkami ramienionogów z plaży w Kołobrzegu. W sumie wszystkich skamieniałości i minerałów mam już pewnie ponad tysiąc – z pierwszymi zbieranymi jeszcze jako dzieciak, kiedy nic nie wiedziałem o geologii, a po prostu podobały mi się kolorowe kamyki. 

image00002.jpegNiektórzy z podróży przywożą pocztówki albo magnesy na lodówkę, ja większość wyjazdów spędzam, patrząc pod nogi i zbierając kamienie. W plecaku zawsze mam miejsce na nowe okazy albo liczę na to, że zmieszczą się po wyjedzeniu zapasów. Chyba tylko z jednego wypadu wróciłem z pustymi rękami. Ze Sztokholmu, bo ten sam materiał skalny co tam, znajduję wszędzie w Polsce. W końcu trafił do nas ze Skandynawii wraz z ostatnimi zlodowaceniami. 

W 2019 r. dołączyłem do grupy osób z całej Polski, które popularyzują wiedzę o geologii na profilu Fb i stronie Cantata Petram. Pokazujemy, że kamole są fajne i niosą ze sobą fascynujące opowieści. Robimy solidny research i przystępnym językiem opisujemy to, co udało się ustalić naukowcom z całego świata, nawiązujemy do różnych medialnych wydarzeń, obalamy mity. 

Jak dobrze się zastanowić, to geologię znajdziemy wszędzie. Pamiętacie morsa, który zatapiał motorówki u wybrzeży UK? Prawdopodobnie dostał się tam na oderwanej krze. To przecież świetny punkt wyjścia, żeby napisać o zmianach klimatu i pokazać, jak wskaźniki geologiczne (czyli np. struktura i tekstura skał) mówią nam o pogodzie i temperaturach na Ziemi miliony lat temu. Albo z innej strony – możemy np. prześledzić drzewo genealogiczne morsów. Bo geologia to nie tylko kamienie. Albo inaczej: kamienie to dobry początek zaskakujących historii”. 

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję