TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Krzysztof Ferfecki

Data: 20.04.2023

Krzysztof Ferfecki – student technologii chemicznej, lutnik, twórca podcastu o IndyCar.

lrm_20230419_221531_1_1.jpg„Jestem lutnikiem od spraw beznadziejnych. Naprawiam instrumenty bardzo zniszczone. Zaczęło się od naprawy skrzypiec mojego pradziadka, oczywiście mimo sprzeciwu rodziców. Skrzypcom brakowało wielu części, a te, które były, pochodziły m.in. z altówki. Przyjmuję zlecenia na naprawę wszystkich instrumentów strunowych, buduję też skrzypce od zera, według własnego wzoru. Naprawiam kilkadziesiąt instrumentów rocznie. Ludzie przynoszą skrzypce, będące pamiątką rodzinną i chcą je przywrócić do życia.

Uczyłem się gry na wiolonczeli w szkole muzycznej, do czego zainspirowała mnie moja utalentowana wszechstronnie starsza siostra, grająca niegdyś obłędnie na skrzypcach, a obecnie… farmaceutka. Pochodzę ze Śląska Cieszyńskiego – to zagłębie wiedzy o instrumentach ze względu na specyfikę lokalnego folkloru i wpływy dawnej Czechosłowacji słynącej przed wojną ze skrzypiec. Nic więc dziwnego, że moja nauczycielka posiadała ogromną wiedzę nie tylko na temat gry na wiolonczeli, ale także o tym, jak taki instrument zbudować, konserwować, czy naprawić.

Fachu uczyłem się z publikacji naukowych o lutnictwie. Moje metody są bardziej naukowe niż te »tradycyjnych« lutników – jako chemik sam potrafię spreparować odpowiedni lakier i nie boję się stosować nowoczesnych technologii.

Według mnie lutnicy to nie tylko artyści, ale i naukowcy. Część z nich pracuje jako wykładowcy i badacze na uczelniach, zajmując się np. badaniem akustyki drewna.
Studiuję zaocznie i pracuję zawodowo w przemyśle chemicznym. Lutnikiem jestem dodatkowo, ale to nie jedyna moja pasja.

Śledzę wiele sportów. Najpoważniej wciągnąłem się IndyCar – wyścigi podobne na pierwszy rzut oka do Formuły 1. Różnice w praktyce są jednak kolosalne — wszystkie auta mają dokładnie takie same osiągi, przez co więcej zależy od umiejętności kierowcy niż w F1. Chcąc dzielić się swoją pasją, założyłem podcast »Ferfecki o IndyCar«, który można znaleźć m.in. na YouTube i Spotify. Moim marzeniem jest zobaczenie IndyCar na żywo i relacjonowanie tych wyścigów wprost z toru".

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję