TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Julia Goszyk

Data: 06.07.2023

Julia Goszyk – właśnie kończy studia magisterskie z chemii i inżynierii materiałów na specjalności angielskiej, trenuje ze swoim goldenem retrieverem psi fitness i startuje w zawodach nosework.

„Nosework możemy kojarzyć z pracą psów policyjnych. Na potrzeby zawodów sportowych nie uczy się jednak psów rozpoznawania ładunków wybuchowych czy narkotyków, tylko cynamonu, skórki pomarańczy i goździków.

0_jg-_glowne_zdjecie.jpgPoza nauką, od pierwszego roku koordynowałam dwa projekty badawcze w ramach KNWCh »Allin« na temat tryboluminescencji. Pracę magisterską częściowo realizowałam w Lyon we Francji.

Czas poza uczelnią staram się spędza aktywnie, bo tak odpoczywam psychicznie. Posiadanie psa niewątpliwie pomaga w rozwijaniu aktywności fizycznej. Dodatkowo trochę zatęskniłam za życiem z dużym psem. W domu rodzinnym miałam wcześniej owczarka podhalańskiego.

Lara ma 1,5 roku i jest psem z hodowli FCI. Wspólnie z chłopakiem zdecydowaliśmy się na golden retrievera, ponieważ to rasa bardzo towarzyska, która pasuje do naszego podejścia do życia.

Kiedy tylko do nas trafiła, zaczęliśmy chodzić z nią do psiego przedszkola, dla socjalizacji i nauki posłuszeństwa. Potem z tą samą trenerką wybieraliśmy się na spacery socjalizacyjne i w końcu na psi fitness. To podstawowe ćwiczenia z podestami, przeszkodami, piłkami sensorycznymi czy gimnastycznymi, które poprawiają u psa świadomość ciała i koordynację ruchową.

Za to nosework to coś dla »psiego ducha«. Trenuję z Larą, ponieważ jest psem bardzo ciekawskim, ale także lękliwym i emocjonalnym. Nosework uczy ją skupienia oraz buduje pewność siebie. A dla mnie to duża przyjemność.

Zaliczyłyśmy już nawet pierwsze zawody organizowane przez Polską Ligę Nosework. Warunki nie były łatwe, bo tłum ludzi i psów rozpraszają. Lara zaliczyła trzy czyste starty, tzn. wskazała poprawnie zapach na trzech z czterech ringów, co jest bardzo dobrym wynikiem jak na debiut. Jestem z niej bardzo dumna! W przyszłości na pewno chcemy awansować do kolejnych poziomów trudności takich jak szukanie próbek wielokrotnych w obecności zapachów zwodniczych czy trudnodostępnych umiejscowionych wysoko nad ziemią”.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję