TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Dr inż. Nina Hutnik

Data: 06.04.2023

Dr inż. Nina Hutnik – wykładowczyni z Wydziału Chemicznego, amazonka.

„Przekuwam zło, które mnie spotkało, w dobro dla innych. Wydawało mi się, że jestem przygotowana – wcześniej towarzyszyłam mojej mamie w terapii, a jednak... diagnoza była szokiem. Okazało się, że mam potrójnie ujemnego raka piersi oraz mutację w genie BRCA1. Guz niesamowicie szybko się rozwijał.

glowne_-_nina_hutnik.jpegJestem zadaniowa, więc z uporem brnęłam przez wszystkie badania, wskazane przez koordynatorkę leczenia w Dolnośląskim Centrum Onkologii. Jako chemik umiałam na podstawie potwierdzonych źródeł przeanalizować działanie chemioterapii i szukać rozwiązań.

Musiałam szybko podjąć trudne decyzje. Przeszłam obustronną mastektomię z rekonstrukcją i usunięcie jajników. Nie wstydzę się o tym mówić – to daje mi szansę na dłuższe życie, a wcale nie odejmuje mi kobiecości. Dalej jestem pod opieką onkologiczną, przechodzę liczne badania i przyjmuję wlewy kwasu zoledronowego, który zapobiega przerzutom do kości i osteoporozie.

My Amazonki bardzo łatwo się stowarzyszamy – wspieramy i motywujemy. Dlatego biorę udział w wielu akcjach dla tego środowiska. Swoją historią dzieliłam się dzięki Fundacji Cancerfighters, jestem ambasadorką Fundacji La vie La vie, wystąpiłam też w sesji zdjęciowej do charytatywnego kalendarza Fundacji eRAKobiet. Wzięłam udział w akcji »Zobacz więcej« Magdy Rdest-Nowak. Akcja ma pokazywać, że pod białą koszulą jest człowiek, którego choroba może być niewidoczna. Jestem Liderką Dostępności na W3.

Kiedy siedziałam pod salą chemioterapii, zobaczyłam dziewczynę w barwnej sukni. To była Amazonka na badaniach kontrolnych po pokonaniu raka. Niosła nadzieję na zwycięstwo. Teraz ja chcę być kimś takim.

Zawsze byłam »kolorowym ptakiem«. Jeśli ktoś ma przyjść do pracy w tiulowej sukience, to ja! Spełniłam swoje marzenie o skokach ze spadochronem. 10 lat temu, szukając sportu rozwijającego całe ciało, wybrałam wchodzący dopiero do Polski pole dance. Zwierzaki też mam niezwyczajne. Hoduję kameleony jemeńskie.
Mówię otwarcie o chorobie i chcę Wam przekazać - nie ignorujcie przeczuć, badajcie się i dokształcajcie. Wiedza zmniejsza lęk w obliczu choroby”.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję