TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Dr inż. Maria Skrętowicz

Data: 13.03.2025

Dr inż. Maria Skrętowicz – badaczka z Wydziału Mechanicznego, opiekunka Akademickiego Klubu Motorowego Apanonar, fanka sportów motorowych i paralotniarstwa.

„Lubię prędkość i adrenalinę, ale w racjonalnych granicach. Znajomi wspierają mnie w moich ekstremalnych pasjach, ale mamie, dla jej własnego zdrowia, do dziś nie wspomniałam, że mam motocykl i paralotnię.

fb_img_1664829207312.jpgAktualnie mam motor Kawasaki, w którym co tylko umiem, naprawiam sama – sprawia mi to frajdę, kiedy mogę ubrudzić sobie ręce przy pracy. Po latach kibicowania spełniłam też marzenie o przejechaniu się motorem żużlowym.

Do Apanonaru trafiłam dwa lata temu, jako opiekunka klubu. W Klubie zrzeszamy studentów, ale również absolwentów PWr i innych uczelni. To według mnie duży plus – doświadczeni uczą młodych, wspólnie spędzamy czas na różnych aktywnościach. Zapraszamy do klubu każdego miłośnika dwóch kółek, nawet jeśli jeszcze nie posiada motocykla.

Najważniejszą imprezą jest Zjazd Motocykli w Maniowie, gdzie przez kilka dni odbywają się koncerty, konkursy i parada motocykli. Przyjeżdżają całe rodziny z dziećmi. Włączamy się też w akcje charytatywne jak m.in. MotoMikołaje.

Szykujemy wielki powrót motorowego rajdu na orientację. Najbliższą okazją, żeby nas poznać będzie zbiórka krwi »Motoserce« przy Hali Stulecia 22 marca przy okazji Wrocław Motorcycle Show.

Oprócz motorów moją pasją jest też paralotniarstwo. Ostatni urlop spędziłam, szybując nad Sycylią. Startowaliśmy z klifu lub w górach, szukając odpowiednich prądów powietrza. Jako »świeżak« raz zapomniałam przed startem włączyć radio, które jest niezbędne w locie. Zbyt oddaliłam się od plaży, na której miałam wylądować i nie słyszałam nawoływań instruktorów, którzy starali się mnie zawrócić. Na szczęście zdążyłam sama bezpiecznie wrócić do brzegu, ale stresik był.

W życiu zawodowym lubię badać tematy interdyscyplinarnie. Skończyłam pięcioletnią ochronę środowiska na Wydziale Inżynierii Środowiska, potem podyplomówkę na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, a potem studia II stopnia na Wydziale Mechanicznym. I tu prowadzę badania i zajęcia dla studentów. Staram się im opowiadać o najnowszych trendach w przemyśle i biznesie, które poznaję dzięki prowadzeniu firmy konsultingowej”.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję