TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 25.01.2024
Damian Ziomko – student inżynierii kwantowej, tworzy przestrzeń do rozwoju dla młodych fizyków w organizacjach: od naszej politechnicznej Physics Student Society Nabla, przez Polskie Stowarzyszenie Studentów Fizyki, aż po międzynarodowe International Association of Physics Students (IAPS) i The International Union of Pure and Applied Physics (IUPAP).
„Wybór studiów związanych z fizyką jest wynikiem pewnej sprzeczności w moim życiu. Im badany temat bardziej abstrakcyjny i teoretyczny, tym bardziej mnie interesuje, a jednocześnie chciałem wybrać pracę, realnie pomagającą ludziom.
Według mnie zgłębianie zagadnień fizyki teoretycznej jest inwestowaniem w daleką przyszłość. Kiedyś mogą posłużyć do tworzenia przełomowych rozwiązań praktycznych. Nawet jeśli nie, to poznawanie świata jest dla mnie wartością samą w sobie.
Moje studia i potencjalna kariera naukowa nie przebiegły tak, jak planowałem. Dużym utrudnieniem są dla mnie stwierdzone klinicznie depresja i ADHD. O tym drugim dowiedziałem się późno. Gdybym wcześniej dostał narzędzia pozwalające radzić sobie z nimi, mógłbym zrobić dużo więcej dla innych i dla siebie.
Odkryłem jednak wiele rzeczy, w których jestem dobry, i dzięki którym pozwalam innym ludziom rozwijać swoje naukowe skrzydła. Wstąpiłem do PSS Nabla w trakcie pandemii, kiedy wielu studentów porzuciło aktywność. Postanowiłem zawalczyć o przetrwanie organizacji podjąłem się roli prezesa. Wejście do organizacji na poziomie ogólnopolskim, a potem międzynarodowym zawdzięczam temu, że poznawałem ludzi, którym podobało się to, co do tej pory robiłem i zapraszali mnie do współpracy.
Lubię patrzeć na organizację j i usprawniać jej działanie przez zmiany w strukturze, podziale zadań, powierzanie funkcji ludziom zgodnie z ich predyspozycjami. Interesuje mnie zarządzanie.
Jestem bardzo dumny z organizacji Kumquat Conference. Udało się nam zaprosić na wykłady online światowej sławy naukowców. Jednego z nich – prof. Ralfa Metzle – miałem okazję później spotkać na żywo we Wrocławiu. Imponuje mi, że pozostał ludzki i poszedł z nami, zwykłymi studentami na piwo.
Mamy bardzo zdolnych studentów. Niedawno przekazałem Nablę zgranej paczce przyjaciół zakręconych na punkcie fizyki. Mam nadzieję, że przedstawiciele PWr pojawią się liczniej również w IAPS i PSSF”.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »