TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Prof. Agnieszka Dobrzyń - Molekularny mechanizm rozwoju cukrzycy a medycyna translacyjna

Data: 18.03.2019

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

„Molekularny mechanizm rozwoju cukrzycy a medycyna translacyjna” to temat kolejnego wykładu w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego na Politechnice Wrocławskiej. Wygłosiła go profesor Agnieszka Dobrzyń z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie

Spotkanie odbyło się w środę, 10 kwietnia, w Centrum Kongresowym PWr (bud. D-20).

Zrozumienie mechanizmów prowadzących do rozwoju cukrzycy typu 2 to jedno z największych wyzwań współczesnych nauk biomedycznych. Podczas wykładu prof. Dobrzyń zaprezentowała wyniki najnowszych badań dotyczących patogenezy oporności na insulinę oraz zaburzeń wydzielania insuliny, towarzyszących cukrzycy typu 2. Przedstawiła także projekt nowego testu diagnostycznego pozwalającego na wczesne wykrycie stanu przedcukrzycowego oraz nowatorską metodę leczenia cukrzycy typu 1 opartą na drukowaniu narządów w technice 3D z wykorzystaniem komórek macierzystych.

Prof. Agnieszka Dobrzyń od 2018 roku jest dyrektorem Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie. Prowadzone przez nią badania naukowe dotyczą patogenezy cukrzycy typu 2 oraz wykorzystania komórek macierzystych w nowatorskiej terapii cukrzycy typu 1. Prof. Dobrzyń odkryła nową metodę wczesnej diagnostyki cukrzycy (zgłoszone patenty w EU i USA). Jest współautorką 78 publikacji naukowych oraz rozdziałów w książkach. W 2016 r. została laureatką nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe.

Profesor przewodniczy pracom zespołów eksperckich: LS7 (Life Science) w Europejskiej Radzie Nauki (ERC) w Brukseli oraz Mobilność Plus’ w MNiSW. Zasiada w radach naukowych wielu instytucji, m.in. Instytut Nenckiego PAN w Warszawie, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, Instytutu Farmakologii w Krakowie czy Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję