TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 16.07.2025 Kategoria: aktywność studencka, konkursy/stypendia, Wydział Mechaniczny
Ze złotym medalem wrócili z międzynarodowych zawodów Czech Rocket Challenge 2025 studenci i studentki z koła naukowego PWr in Space. Konkurs rozegrano na lotnisku w Moravskiej Třebovej niedaleko Starego Miasta.
Czech Rocket Challenge to konkurs zespołowy z kategoriami dla uczniów szkół średnich oraz studentów. Drużyny projektują, testują, budują i w końcu wystrzeliwują swoją rakietę, a organizatorzy oceniają nie tylko osiągniętą wysokość, ale także zaawansowanie i złożoność rakiety, poziom skomplikowania raportu technicznego itp. Konstrukcje są nieduże – ważą zwykle maksymalnie 1,5 kg i nie są dłuższe niż metr.
Ich zadaniem – za którego wykonanie także zdobywają punkty – jest wyniesienie w powietrze jak największej ilości wody.
– Nam udało się podnieść prawie 300 ml na wysokość co najmniej 513 metrów, a następnie bezpiecznie odzyskać cały ładunek – relacjonują studenci z PWr in Space.
Rakieta składała się z przygotowanego przez zespół systemu odzysku, systemu elektroniki i kompozytowego zbiornika na wodę. Silnik na paliwo stałe dostarczyli organizatorzy zawodów, organizacja Czech Rocket Society. Zespół zastosował też w swojej rakiecie tracker (urządzenie za pomocą pomiarów prędkości podążało za lecącą rakietą), który był wyposażony także w kamerę i antenę do odbioru danych – jak podkreślają studenci, wzbudziło to szczególne zainteresowanie i uznanie organizatorów i uczestników zawodów.
W budowę rakiety i wyjazd do Czech koło zaangażowało swoich młodych członków w ramach wewnętrznego projektu „Gniazdo”. To inicjatywa przeszkolenia ich z zakresu konstruowania i obsługi rakiet eksperymentalnych oraz rozwijania w nich umiejętności pracy w grupie. W ten sposób przygotują się do pracy nad bardziej zaawansowanymi konstrukcjami, które PWr in Space przygotowuje na zawody w Portugalii czy USA.
Rakietę skonstruował czteroosobowy zespół: Jędrzej Szczepankiewicz i Małgorzata Łukasik z Wydziału Mechanicznego, Jakub Seemann z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów i Joanna Król z Wydziału Zarządzania. Wsparcie merytoryczno-techniczne: Jakub Gienieczko i Dominik Korzeniowski (Wydział Mechaniczny).
lucy
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »