TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Zostań specjalistą od OZE! Studia magisterskie czekają

Data: 23.01.2024 Kategoria: rekrutacja, Wydział Mechaniczno-Energetyczny

Zdjęcie ilustracyjne

Otwieramy kierunek odnawialne źródła energii na studiach magisterskich. To propozycja dla tych, którzy chcą związać swoją przyszłość z projektowaniem, analizowaniem, badaniami i optymalizacją najróżniejszych instalacji energetycznych wykorzystujących „zielone” rozwiązania.

- To już nie jest kwestia: „czy” będziemy na szeroką skalę korzystali z odnawialnych źródeł energii, tylko kwestia „kiedy” – podkreśla dr hab. inż. Bogusław Białko, prof. uczelni z Katedry Techniki Cieplnej na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym. – Choćby tylko z tego względu, że zobowiązują nas do tego unijne regulacje. Dlatego rynek pracy dla ekspertów od OZE rośnie i będzie rósł, a z czasem będzie poszukiwał coraz bardziej wyspecjalizowanych inżynierów. Stąd też nasz kierunek będą kończyć absolwenci z szeroką wiedzą, ale i przede wszystkim praktycznymi umiejętnościami. Tacy, którzy nie tylko potrafią zaprojektować konkretną instalację, ale i zaproponować i wprowadzić zmiany w obecnie wykorzystywanych systemach, tak aby wdrażać w nich OZE, optymalizować i coraz bardziej przechodzić na rozwiązania ograniczające korzystanie z kopalin.

Sam/a wybierz kierunek rozwoju

Jedno z laboratoriów na W9Kierunek odnawialne źródła energii na studiach magisterskich otwiera Wydział Mechaniczno-Energetyczny, który od 2020 r. prowadzi już takie studia inżynierskie. Drugi stopień to oferta nie tylko dla absolwentów OZE, ale także osób po innych kierunkach, które chcą związać swoją przyszłość z szeroko rozumianą branżą odnawialnych źródeł energii.

Na studiach magisterskich będą mogły dostosować swój grafik zajęć, wybierając przedmioty, jakie najbardziej przydadzą się im w pracy zawodowej lub na których dopiero chcieliby się skupić.

- Postanowiliśmy nie tworzyć specjalności na tym kierunku, a zaoferować kilka przedmiotów wybieralnych, tak by studenci mogli samodzielnie zdecydować, w jakim kierunku chcą się rozwijać – tłumaczy prof. Białko. – Mamy świadomość, że na drugim stopniu nasi studenci to często osoby, które już zaczynają karierę zawodową, łącząc pracę ze studiami. Dlatego chcemy, by mogli połączyć swoje zainteresowania zawodowe z rozszerzaniem wiedzy dotyczącej konkretnych zagadnień, jakie proponujemy w ofercie przedmiotów wybieralnych. Z tego samego powodu układamy grafiki zajęć tak, by część dni w tygodniu była wolna – dodaje wykładowca.

newsletter

Studenci mogą wybierać m.in. spośród takich kursów jak techniki ogrzewania niskotemperaturowego, modelowanie termicznej konwersji paliw biomasowych, ocena cyklu życia instalacji OZE, turbiny i mikroturbiny w układach OZE czy klastry energii.

Jedno z laboratoriów na W9Czekają ich też zajęcia m.in. z wytwarzania i użytkowania wodoru, obliczeń numerycznych w energetyce odnawialnej, planowania procesu inwestycyjnego czy bilansowania energetycznego budynków pasywnych.

–  Stawiamy na praktykę – podkreśla prof. Białko. – Zależy nam na tym, żeby studenci doskonale rozumieli procesy, które przyjdzie im planować, optymalizować czy zmieniać. Bo jedna kwestia to umiejętność narysowania schematu czy przeprowadzenia obliczeń, a druga to naprawdę dogłębne zrozumienie, jak działają poszczególne urządzenia i systemy i co się zmieni, gdy wprowadzimy modyfikacje. Dlatego w programie kierunku jest sporo zajęć w laboratoriach, a je same systematycznie doposażamy i rozwijamy, to m.in. Laboratorium Konwersji Energi, Laboratorium Chłodnictwa i Pomp Ciepłai czy Laboratorium analiz paliw, biopaliw i zagospodarowania odpadów.

Wykładowca zaznacza też, że zaangażowani studenci mogą liczyć na udział w pracach badawczych prowadzonych przez zespoły naukowe na wydziale. Studia dają też możliwości wyjazdów naukowych – m.in. do CERN, ITER czy ESA.

Tabela z programem studiów

Co po studiach?

Jedno z laboratoriów na W9Absolwenci OZE będą potrafili obsługiwać zaawansowane programy komputerowe do projektowania i opracowywania modeli matematyczno-fizycznych maszyn i urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii. Będą też mogli projektować i optymalizować procesy energetyczne, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania OZE.

Studia przygotują ich też do kierowania zespołami pracowników w systemach produkcyjnych i eksploatacyjnych, w szczególności w branży energetycznej.

Pracy mogą szukać w wielu gałęziach przemysłu, np. w działach badawczo-rozwojowych firm, w działach konstrukcyjnych i utrzymania ruchu (zwłaszcza w branży energetycznej).

Jedno z laboratoriów na W9Studia przygotują ich też do pracy w przedsiębiorstwach wytwarzających, przesyłających i rozdzielających energię elektryczną, ciepło lub inne nośniki energii, a także w firmach instalatorskich, produkcyjnych i remontowych branży energetyki cieplnej, elektroenergetyki, chłodnictwa, klimatyzacji i pomp ciepła, firmach projektujących maszyny i urządzenia OZE, systemy grzewcze, chłodnicze, klimatyzacyjne oraz optymalizujące procesy energetyczne oraz w innych przedsiębiorstwach (wielu branż), które będą potrzebowały wprowadzania i zarządzania zrównoważoną gospodarką nośnikami energii.

Rekrutacja na studia magisterskie na Politechnice Wrocławskiej trwa do 9 lutego. Odnawialne źródła energii to jedna z trzech tegorocznych nowości w ofercie. Szczegóły i opisy wszystkich kierunków na stronie Działu Rekrutacji PWr.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję