TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Zostań geoinformatykiem! Nowy kierunek na studiach magisterskich

Zdjęcie ilustracyjne

Nauczysz się rozwiązywać złożone problemy geoprzestrzenne, korzystać z baz danych przestrzennych i algorytmów głębokiego uczenia przestrzennego. Geoinformatyka to studia dla ciebie, jeśli masz solidne podstawy z matematyki i fizyki, programujesz i chcesz rozwijać się w branżach geo. Czego się spodziewać? Rozwiązywania studiów przypadku oraz nauki specjalistycznych narzędzi i tworzenia aplikacji.

Nabór na studia drugiego stopnia trwa do 10 lutego. Jedną z tegorocznych nowości jest kierunek geoinformatyka. Otwiera go Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, który kształci już studentów na tym kierunku na studiach inżynierskich. Na kandydatów czeka 30 miejsc.

Jak wskazuje sama nazwa, geoinformatyka jest połączeniem informatyki (a także matematyki i fizyki) z naukami o Ziemi, czyli systemami informacji geograficznej (GIS), geologią czy geoinżynierią. To zatem kierunek interdyscyplinarny znacznie wykraczający poza naukę algorytmiki i programowania.

Geoinformatyka – dla kogo?

– To propozycja zarówno dla osób, które skończyły geoinformatykę na studiach I stopnia, jak i dla absolwentów innych kierunków, np. informatycznych, matematycznych, fizyki czy budownictwa – opowiada dr inż. Krzysztof Hołodnik, prof. uczelni, członek komisji programowej i współautor programu kierunku. – Nasze studia nie będą powtórką materiału z I stopnia i nie będziemy też uczyć programowania od zera. Jest to oferta dla tych, którzy faktycznie chcą zdobyć realne umiejętności, mają już solidne podstawy i chcą je rozwijać. Zapraszamy osoby, które mają za sobą kursy z algebry i analizy matematycznej, ale także rachunku prawdopodobieństwa i statystyki, umieją programować w języku wysokiego poziomu i są zainteresowane rozwijaniem kompetencji przydatnych w rozwiązywaniu problemów w naukach o Ziemi.

Jak podkreśla wykładowca, ten kierunek daje niepowtarzalną szansę nauki bazującej na studiach przypadku (pracy na konkretnych złożonych przykładach z rzeczywistymi bazami geodanych) i przy wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi używanych na całym świecie. To m.in. ArcGis, Datamine, ale także MatLab, środowisko R oraz wybrane aplikacje wolnego i otwartego oprogramowania. Zainteresowani mają możliwość uzyskania certyfikatu Esri lub Datamine.

Czego się spodziewać na studiach?

Zdjęcie ilustracyjneStudiujący geoinformatykę będą uczyć się m.in. równań różniczkowych i procesów stochastycznych, tworzenia procedur analizy danych i ich automatyzowania, przetwarzania dużych zbiorów danych, korzystania z usług chmurowych i baz danych przestrzennych, a także budowy modeli deterministyczno-stochastycznych, wykorzystania metod symulacyjnych, algorytmów sztucznej inteligencji (w tym głębokiego uczenia maszynowego) oraz wizualizacji modeli w środowisku wirtualnej rzeczywistości.

Będą też rozwijać umiejętności integracji aplikacji na potrzeby rozwiązywania złożonych problemów (m.in. baz danych przestrzennych, systemów informacji geograficznej, programów do analizy, modelowania i wizualizacji 3D).

W programie kierunku znalazły się więc m.in. takie kursy jak Głębokie sieci neuronowe i elementy uczenia maszynowego, Wybrane rozwiązania inżynierii danych w chmurze obliczeniowe, Symulacja zdarzeń dyskretnych czy Teledetekcja i przetwarzanie obrazów.

Program studiów obejmuje także projekt geoinformatyczny. To zespołowe, złożone zadanie wymagające użycia zaawansowanych metod analiz i modelowania. Może to być np. opracowanie modelu obszaru Ziemi z prognozą konkretnych właściwości, przy użyciu specjalistycznego oprogramowania lub własnej aplikacji, na podstawie danych udostępnionych przez współpracującą z wydziałem firmę lub zespół badawczy W6.

– A zatem to wyzwanie, które wymaga sporego zaangażowania, kreatywnego podejścia i pracy zespołowej, bo jest to zadanie nie do udźwignięcia w pojedynkę, w czasie jednego semestru. Dlatego stawiamy na naukę współpracy, dzielenia się obowiązkami, szukania synergii, gdyż praca zespołowa to także bardzo ważny aspekt na dzisiejszym rynku pracy – opowiada prof. Hołodnik.

Tabelka

Jako że kierunek jest interdyscyplinarny, zajęcia na geoinformatyce prowadzą pracownicy W6, W13, W11, W5 i W8.

Co po studiach?

Absolwenci geoinformatyki mogą pracować przy projektowaniu i rozwijaniu oprogramowania oraz wsparciu oprogramowania, w branżach związanych z poszukiwaniem, dokumentowaniem, eksploatacją lub zarządzaniem zasobami surowców naturalnych (w tym surowców krytycznych), oceną potencjału energetycznego i wykorzystania OZE, a także w branży konsultingowej, instytucjach doradztwa inwestycyjnego, instytucjach naukowo-badawczych i badawczo-rozwojowych.

Osób z takimi kwalifikacjami szukają także organizacje i instytucje związane z monitorowaniem stanu środowiska i zarządzaniem kryzysowym oraz jednostki administracji publicznej (np. inspekcja środowiska, służba geologiczna czy hydrologiczna).

Więcej na temat kierunku i szczegółowy program zajęć na stronie wydziału.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję