Zobacz 26 najlepszych studenckich projektów z Wydziału Elektroniki

Data: 23.06.2020 Kategoria: aktywność studencka, Wydział Elektroniki

System do liczenia frekwencji na wystawie w Centrum Historii Zajezdnia, mobilna aplikacja sprawdzająca jasność świateł w samochodzie i kierunek ich padania czy system raportowania awarii wrocławskiego MPK – to tylko kilka spośród aż 26 projektów, jakie stworzyli studenci z Wydziału Elektroniki PWr we współpracy z firmami i wrocławskimi instytucjami. Najlepsze zostaną nagrodzone podczas poniedziałkowej Konferencji Projektów Zespołowych.

kpz2016_ach5.jpgJak co roku studenci z Wydziału Elektroniki stanęli przed największym zadaniem do wykonania w czasie studiów inżynierskich – projektem zespołowym. Musieli zrealizować rozbudowane, złożone zagadnienie będące rozwiązaniem konkretnego problemu i – co ważne – zrobić to zespołowo, by nauczyć się skutecznej pracy w grupie i wykorzystywania narzędzi, które to ułatwiają.

By nie były to projekty wyłącznie „do szuflady”, od kilku lat na wydziale organizowana jest Konferencja Projektów Zespołowych. W ramach tej inicjatywy wydział zbiera propozycje różnych zadań związanych z elektroniką, programowaniem, automatyką itp. od lokalnych i ogólnopolskich firm oraz dolnośląskich instytucji. Dzięki temu studenci realizują swoje projekty we współpracy z tymi przedsiębiorstwami i organizacjami, często pomagając im rozwiązać różne problemy lub dostarczając potrzebne narzędzia. Dla młodych ludzi to szansa nie tylko na zdobycie nowego doświadczenia, ale często także praktyki czy stażu w firmie, z którą współpracują.

04_co_mozesz_studiowac_na_pwr.jpg

Zdalnie w zespole

W tym roku zadanie wykonania projektu zespołowego było podwójnie wymagające ze względu na pandemię i konieczność pracy zdalnej.

– Najtrudniej było w przypadku tych projektów, które wymagały wykorzystania specjalistycznych urządzeń, bo dostęp do nich był ograniczony lub w ogóle go nie było – opowiada dr inż. Maciej Nikodem, jeden z organizatorów Konferencji Projektów Zespołowych. –  Studenci wykorzystywali więc symulatory urządzeń, a na koniec semestru stworzone przez siebie rozwiązanie uruchamiali z użyciem rzeczywistych urządzeń.

Dr Nikodem podkreśla też, że zespoły musiały nauczyć się wykorzystywać narzędzia do pracy zdalnej i pracować nad sprawną komunikacją, i musiały to zrobić w ciągu kilku dni, bo zamknięcie uczelni dla wszystkich było zaskoczeniem.

- Pomimo początkowych problemów większość grup, zwłaszcza tych realizujących projekty programistyczne, niewymagające urządzeń, poradziła sobie naprawdę świetnie. Kto wie, może nawet lepiej niż gdyby realizowały projekt w tradycyjnej formie? Dużo trudniej było w przypadku projektów sprzętowych i prawdopodobnie dlatego w tej edycji konferencji jest ich znacznie mniej a przeważają projekty programistyczne – wyjaśnia dr Nikodem.

Konferencja w wersji online

Prezentacje najlepszych projektów w formie materiałów wideo możemy teraz obejrzeć na stronie internetowej konferencji, a samo wydarzenie – tym razem online – zaplanowano na poniedziałek, 29 czerwca. Poznamy wówczas laureatów dwóch nagród przyznanych przez firmy, które uczestniczyły w tegorocznej inicjatywie. Oglądający konferencję sami także będą mogli wskazać ten projekt, który ich zdaniem jest najlepiej opracowany i przemyślany, a ten z największą liczbą głosów zyska nagrodę publiczności.

Konferencja zostanie przeprowadzona z Laboratorium Interdyscyplinarności i Kreatywnego Projektowania w CWINT, a w jej trakcie organizatorzy będą się łączyć z przedstawicielami firm i zespołami studenckimi.

newsletter-promo.png

Aplikacje, wtyczki, systemy…

W tegorocznej edycji do prezentacji zgłoszono rekordową liczbę 26 projektów. Wśród nich są m.in. aplikacja zachęcająca użytkowników do aktywności fizycznej poprzez skorelowanie treningów z „uprawą” wirtualnej sadzonki, mobilna aplikacja, która pozwala sprawdzić jasność świateł w pojeździe i kierunek ich padania, a do tego sugerująca ich korektę oraz elektroniczny system liczenia frekwencji na wystawie „Wrocław 1945-2016” w Centrum Historii Zajezdnia. Studenci opracowali także stację deratyzacyjną z czujnikiem wykrywającym aktywność gryzoni, system raportowania awarii pojazdów wrocławskiego MPK (dzięki któremu pasażerowie będą wiedzieli, że ich autobus/tramwaj spóźni się lub nie przyjedzie w ogóle) oraz wtyczkę antyphishingową do przeglądarki Chrome (ostrzegającą przed możliwością wyłudzenia naszych danych przez stronę internetową podszywającą się pod inną).

Tematy (w sumie aż 85) do KPZ zgłosiło w tym roku 29 firm i instytucji. Na współpracę ze studentami zdecydowały się: AIUT, Alphamoon, Angry Nerds, Antmicro, BonaSoft, Bosch, BZB UAS, Capgemini, Centrum Historii Zajezdnia, Comarch, Dolby, ERG Laboratorium Pomiarowe, GlobalLogic, Hipernet, InterElcom, Intive, Kaleron, Neurosys, Nokia, Mitsubishi Electronic, Orchid Smart Technologies, PGS Software, Plume, PPG, Thaumatec Embedded, Toyota, Transition Technologies-Control Solutions, XEVA oraz Ministerstwo Finansów.

Sponsorami konferencji są przedsiębiorstwa Plume, Fanuc i Thaumatec.

Przedsięwzięcie organizowali: dr inż. Marek Bawiec, Szymon Datko, Dominika Gaworska-Koniarek,  Przemysław Jedlikowski, dr inż. Robert Muszyński, dr inż. Maciej Nikodem, Paweł Osajda, Paula Sobok, Tomasz Szandała.

Lucyna Róg