TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 16.03.2023 Kategoria: aktualności ogólne, aktywność studencka, studia, życie uczelni
Ponad 60 kół naukowych, organizacji studenckich i agend kultury zaprezentowało się na wiosennych Dniach Aktywności Studenckiej. Młodzi prezentowali swoje projekty, przygotowali konkursy z nagrodami i udowodnili, że nauka może być wielką przygodą.
Dni Aktywności Studenckiej to największy festiwal działalności studentów Politechniki Wrocławskiej. Odbywa się dwa razy w roku: w marcu i w październiku. Podczas imprezy koła naukowe, agendy kultury i organizacje studenckie prezentują swoją działalność, udowadniając, że studia to wspaniały czas na spełnianie marzeń, rozwijanie swoich pasji i realizacji pomysłów.
– Jesteście naszą wizytówką i mam nadzieję, że uczelnia was zainspirowała i stworzyła odpowiednie warunki do rozwoju drzemiącego w was potencjału. Jako Politechnika Wrocławska należymy do wielu międzynarodowych organizacji, ale nic tak nie ożywia współpracy jak działalność młodych ludzi. Chcemy ją nadal rozwijać, promując m.in. podwójne dyplomowanie czy różnego rodzaju wspólne studia – powiedział podczas uroczystego otwarcia DAS prof. Kamil Staniec, prorektor ds. kształcenia.
Karol Komar, przewodniczący Zarządu Parlamentu Studentów PWr zwrócił uwagę, że uczelnie w Polsce mają tendencję do porównywania się do najlepszych szkół wyższych na świecie. Jego zdaniem aktywność studencka na PWr jest takim obszarem, w którym absolutnie nie możemy mieć żadnych kompleksów.
– Chodzi nie tylko o wyniki osiągane przez naszych studentów w międzynarodowych zawodach, ale o sam fakt, że na PWr każdy może znaleźć coś dla siebie. Bardzo dziękuję wszystkim kołom naukowym za zaangażowanie i dawanie szansy innym studentom na rozwój – dodał.
W budynku C-13 można było spotkać przedstawicieli 60 organizacji studenckich. Nie zabrakło też pokazów robotów, dronów, motocykli elektrycznych i bolidów.
Na stanowisku PWR Racing Team można było spróbować swoich sił w symulatorze wyścigów i wykręcić najlepszy czas przejazdu na wirtualnym torze, przymierzyć kask kierowcy wyścigowego bolidu i zobaczyć części wykorzystywane w budowie pojazdu.
– Pracujemy teraz na nowym bolidem elektrycznym, którego premierę planujemy na początek czerwca. Jesteśmy już na dość zaawansowanym etapie, skończyliśmy design, trwają prace nad monokokiem i zaczynamy wykonywać poszczególne części bolidu – mówi Zuzanna Ignaszak, liderka marketingu. – Sezon rozpoczniemy na początku lipca na torze wyścigowym we Włoszech – dodaje.
Tymczasem w maju ostatni, choć mocno zmodernizowany bolid spalinowy zespołu, weźmie udział w międzynarodowych zawodach w USA. PWR Racing Team będzie jedynym zespołem z Europy startującym w tych zawodach. Tym samym koło chce symbolicznie zamknąć okres budowy bolidów spalinowych.
Wciąż można także dołączyć do zespołu pracującego nad nowym „elektrykiem” – rekrutacja trwa do niedzieli.
Sporo atrakcji czekało na zwiedzających na stoisko Koła Naukowego Optyki Widzenia Visus. Można było wziąć udział w konkursie rzutu okiem do celu, w którym do wygrania były muffiny i słodycze, spróbować swoich sił w optycznym quizie i zobaczyć, jak działają iluzje optyczne.
– W kole pracujemy teraz na eksperymentem sprawdzania okularów, które można kupić w różnych, nietypowych miejscach, np. na straganach czy supermarketach. Przebadamy je w politechnicznych laboratoriach i sprawdzimy, czy nie są dla nas szkodliwe – mówi Gabriela Grzegorczyk, wiceprezes koła. – Wkrótce przedstawimy też wyniki przesiewowych badań wzorku, które przeprowadziliśmy wśród studentów przed i po pandemii. Rezultaty są bardzo interesujące, bo wstępne dane pokazują, że wszystko powoli zaczyna wracać do normy – dodaje.
W kole działa obecnie 40 osób, a w najbliższych tygodniach rozpocznie się rekrutacja.
Na stoisku Koła Naukowego „Allin” czekały widowiskowe eksperymenty ze zmianą barw oraz z użyciem lampy UV, dzięki której można było zobaczyć, jak działa krem przeciwsłoneczny. Dla lubiących wyzwania przygotowano również trudny quiz chemiczny, ale warto było zmierzyć się z pytaniami, bo na zwycięzców czekało szkło laboratoryjne.
W kole trwają intensywne przygotowania do jubileuszowej edycji Wrocławskiego Studenckiego Sympozjum Chemicznego, które rozpocznie się 22 kwietnia.
– To nasz sztandarowy projekt, a oprócz tego prowadzimy badania związane z emulsjami kosmetycznymi i wyrobem kosmetyków. Wszystkich zainteresowanych tą tematyką zapraszamy do współpracy. Rekrutacja do naszego koła jest otwarta przez cały czas, a już 29 marca zapraszamy na spotkanie wszystkie nowe osoby – mówił Maciej Borowicz, który w kole odpowiada za przygotowanie pokazów chemicznych.
Bardzo kolorowe i różnorodne było stoisko Koła Naukowego Environmental Team. To jedyna tego typu organizacja działająca na Wydziale Inżynierii Środowiska, ale o bardzo szerokim zakresie zainteresowań.
– Zajmujemy się tematami związanymi m.in. z biomonitoringiem, gospodarką o obiegu zamkniętym, wodociągami i kanalizacją. Prowadzimy badania jakościowe i ilościowe związane z gospodarką odpadami we Wrocławiu, a także analizy gleby i wody. W tak interdyscyplinarnym zespole każdy znajdzie coś dla siebie – przekonuje Hubert Jamry.
W trakcie DAS można było rozwiązać quiz tekstylny, zobaczyć makietę wodno-kanalizacyjną domku jednorodzinnego i dowiedzieć się, na czym polega gospodarka o obiegu zamkniętym. Do wygrania w różnego rodzaju konkursach były kubki i gadżety, które mają ograniczyć używanie plastikowych opakowań, czyli ekologiczne torby i siatki na owoce wielokrotnego użytku.
Na stanowisku Koła Naukowego White Hats czekały wyzwania związane z hakowaniem wifi, koło fortuny z pytaniami oraz zaproszenia do udziału w organizowanych przez studentów programach np. Kursie Pentestera, spotkaniach „Bezpieczeństwo po godzinach” czy turnieju „Break the Syntax CTF”.
– Te ostatnie zawody planujemy na czerwiec i organizujemy we współpracy z Politechniką Madrycką. Będzie to trwający 42 godziny turniej hybrydowy, czyli uczestnicy będą mogli rywalizować stacjonarnie lub online. Pracujemy także nad projektem „Malware Lab”, czyli programem do analizy szkodliwego oprogramowania – wyjaśnia Magdalena Kochańska, koordynatorka ds. marketingu.
Wytchnienie po zwiedzaniu korytarzy budynku C-13 można było poszukać na stanowisku Koła Naukowego Humanizacja Środowiska Miejskiego. Specjalnie na DAS studenci przygotowali wykonaną z kartonowych tulei konstrukcję przykrytą baldachimem. Można było w niej odpocząć na wykonanych z papieru meblach i poczytać wydawany przez koło magazyn.
– Takie papierowe tuleje wykorzystywaliśmy w naszym projekcie Paper Partition System, systemu przegród służących wydzielaniu przestrzeni w dużych halach skupiających ofiary klęsk żywiołowych. Z kolei meble z papieru to część naszego warsztatów „Wypoczywniki”, skierowanych do dzieci i młodzieży – wyjaśnia Julia Myślińska z zarządu koła.
Studenci przygotowują się teraz do międzynarodowych warsztatów letnich ProtoLab, a jeśli ktoś chce do nich dołączyć, to ma znakomitą okazję – właśnie trwa rekrutacja.
Tuż obok Koło Naukowe Revimining prezentowało różnego rodzaju minerały pozyskane z różnych miejsc Polski. Na swoim stoisku studenci mieli też czako, czyli tradycyjną czapkę będącą uzupełnieniem munduru górniczego, kaski górnicze i kufel piwny używany w trakcie Barbórki.
– Teraz pracujemy nad dużym modelem koparki wielonaczyniowej, która będzie wykonana z Lego oraz udoskonalamy nasza makietę zrekultywowanego terenu. W naszym kole miała ostatnio miejsce zmiana zarządu, dlatego ruszamy z nowymi działaniami, a wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy – mówi Katarzyna Rakoczy.
Poza targami przygotowane zostały także szkolenia związane z rozwojem zainteresowań, a także profesjonalizacją działań organizacji studenckich.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »