TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Zmieńmy klimat na lepszy! – Dni Klimatu na PWr

dni_klimatu_2021.jpeg

Przyczyny, zagrożenia i skutki związane ze zmianami klimatycznymi to główne tematy pierwszej edycji Dni Klimatu, które w dniach 14-15 czerwca odbędą się na naszej uczelni. Wydarzenie przygotowuje Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Klimatu PWr.

prof_izabela_sowka2.jpg– Politechnika Wrocławska od dawna zwraca uwagę na kwestię zmian klimatycznych i to zarówno w obszarze badawczym, dydaktycznym, jak i informacyjnym – mówi dr hab. inż. Izabela Sówka, prof. uczelni z Wydziału Inżynierii Środowiska, dyrektor Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Klimatu. – Podjęcie globalnego wyzwania, jakim jest powstrzymanie zmian klimatu, wymagało zsynchronizowania pewnych działań naszej społeczności akademickiej. Także tych zmierzających m.in. do opracowania i zrealizowania koncepcji Politechniki Wrocławskiej jako nisko-, a w przyszłości zeroemisyjnej, neutralnej klimatycznie – dodaje.

Dlatego właśnie powołane zostało interdyscyplinarne Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Klimatu. Jest to jednostka, która m.in. inicjuje, integruje i rozwija strategię PWr jako Zielonej Uczelni. Dotychczasowe działania prowadzone w centrum (czyli m.in. powołanie szerokiej grupy koordynatorów, jedenastu grup roboczych, zaangażowanie w prace kół naukowych) potwierdziły potrzebę współpracy, wymiany informacji, doświadczeń i opracowywania optymalnych rozwiązań służących ochronie klimatu.

– Dodatkową, równie istotną potrzebą, jest kształcenie i nabywanie umiejętności niezbędnych i przygotowujących do pracy zawodowej inżynierów, nazwijmy to, neutralności klimatycznej. To znaczy tych, którzy mają wiedzę i kompetencje w zakresie innowacyjnych rozwiązań służących powstrzymaniu, adaptacji i zapobieganiu zmian klimatu – podkreśla prof. Izabela Sówka.

O zmianach klimatycznych i nie tylko

panele_fotowoltaiczne_na_budynku_c-6_4.jpgTo właśnie o przyczynach, zagrożeniach i skutkach związanych ze zmianami klimatycznymi rozmawiać będą nasi naukowcy, doktoranci i studenci w ramach pierwszej edycji Dni Klimatu, które już niebawem odbędą się na PWr.

– Spotkanie swoją tematyką obejmie zagadnienia wskazujące na potrzebę powstrzymania zmian klimatycznych wraz z konkretnymi problemami środowiskowymi oraz wskaże na rozwiązania, które możemy zaproponować, aby ograniczyć wpływ na środowisko i zachodzące w nim zmiany – mówi prof. Izabela Sówka.

W trakcie pierwszego dnia konferencji naukowcy z naszej uczelni przedstawią wybrane, prowadzone przez siebie badania oraz aktywności służące rozwiązywaniu istotnych problemów środowiskowych. Zaplanowana jest również gra dla studentów pt. „ABC - Aktywności dla lepszego klimatu" (z ang. "ABC - Actions for a Better Climate").  

Dzień drugi to aktywne, studenckie wydarzenie połączone z sesją popołudniową. W trakcie zaplanowanych wówczas warsztatów, prowadzonych przez Anetę Osuch i Arkadiusza Wierzbę z Ekocentrum Wrocław, poruszona zostanie m.in. tematyka tzw. emocji klimatycznych.

– Otwieramy edycję ważnego dla nas i dla naszej uczelni wydarzenia. Poruszane zagadnienia są również istotne w kontekście przyszłości obecnych i następujących po nas pokoleń oraz naszej planety, dlatego właśnie zaprojektowana została taka formuła wydarzenia, która mocno angażuje studentów i młodych naukowców – wyjaśnia prof. Izabela Sówka.

Podczas pierwszego dnia konferencji przewidzianych jest ponad 20 wystąpień, których opisy można znaleźć na stronie.

– Planując pierwszy dzień wydarzenia myślałam o różnorodności realizowanych na uczelni badań naukowych. O tym, aby wyniki swoich rozważań i prac mogli przedstawić, choć w drobnej części,  przedstawiciele reprezentujący różne jednostki naszej uczelni, o różnych zainteresowaniach naukowych, a jednocześnie skoncentorwani na tematyce związanej z ochroną klimatu – podkreśla badaczka.

zobacz__kierunki_studiow_inzynieria_srodowiska_gornictwo_energetyka_v2.jpg

Z sylwetkami osób, których wystąpienia są zaplanowane w pierwszym dniu Dni Klimatu i ich osiągnięciami, można zapoznać się na stronie.

Młodzi mają głos

zielona_uczelnia_lotptaka18.jpgW drugim dniu wydarzenia, będzie można się zapoznać z wynikiem przeprowadzonych wśród społeczności studenckiej badań ankietowych, których celem było określenie poziomu wiedzy młodych ludzi na temat zmian klimatu. Wyniki przedstawi Marta Ślipek z Koła Naukowego Environmental Team Sekcja Ochrony Klimatu. Z kolei dr Aleksandra Drewko z Climate Strategies Poland Foundation opowie o aktywnościach służących osiągnięciu neutralności klimatycznej. 

Natomiast w tzw. „studenckich pokojach branżowych” oraz podczas debaty dotyczącej edukacji prowadzone będą rozmowy związane z potrzebami kształcenia i definiowania oraz nabywania umiejętności inżynierów neutralności klimatycznej. W dyskusji udział wezmą m.in. dr hab. inż. Agnieszka Bieńkowska, prof. uczelni, prorektor ds. kształcenia PWr, prof. Katarzyna Jasikowska z Wydziału Filozofii Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Marcin Kowalczyk, kierownik zespołu klimatycznego WWF Polska, Krzysztof Majchrzak, członek Zarządu Parlamentu Studentów ds. Dydaktyki i Praw Studenta, Sylwia Łyskawska, wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Klimatycznej oraz Emilia Szyszko, członkini Koła Naukowego Environmental Team Sekcja Ochrony Klimatu.

– W związku z tym, że Dni Klimatu to pierwsze tego typu wydarzenia na polskich uczelniach, kierujemy je do wszystkich osób zainteresowanych tematyką zmian i ochroną klimatu – wyjaśnia prof. Izabela Sówka. – Pragnę szczególne zaproszenie skierować do społeczności naszej uczelni i także, ze względu na zgłaszane wielokrotnie do Centrum Klimatycznego PWr potrzeby, do nauczycieli i uczniów szkół, w tym także liceów czy techników – zaznacza.

Organizatorzy zapowiadają, że Dni Klimatu staną się wydarzeniem cyklicznym, w którym udział będą również brali goście z zagranicy.  Patronat honorowy nad konferencją objęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

newsletter-promo.png

Więcej informacji o konferencji na stronie.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję