TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Zmiana warty w Academii Iuvenum po dwóch latach od początku inicjatywy

Data: 14.07.2023 Kategoria: życie uczelni

Academia Iuvenum

–  Mam nadzieję, że to był dla was czas pożyteczny i owocny. Liczę, że zaprocentuje w przyszłości – mówił prof. Arkadiusz Wójs, dziękując członkom i członkiniom Academii Iuvenum, którzy zakończyli właśnie swoją kadencję w tym gremium. Jednocześnie 24 młodych badaczy i badaczek rozpoczęło działalność w AI.

Academię Iuvenum tworzy 48 osób – najwybitniejszych młodych naukowców i naukowczyń przed 35. rokiem życia. Do tego grona są powoływani przez rektora, z rekomendacji Rektorskiej Komisji ds. Nagród Naukowych, która najpierw analizuje wnioski z informacjami o osiągnięciach i planach kandydatów do AI.

Academia Iuvenum - zakończenieW piątek, 14 lipca, swoją kadencję zakończyły osoby, które powołano w pierwszym naborze do tego gremium. Jednocześnie swoją pracę jako przewodnicząca prezydium skończyła dr inż. arch. Marta Rusnak, badaczka z Wydziału Architektury PWr.

–  To była dla nas duża szansa i myślę, że dobrze ją wykorzystaliśmy, żeby rozwinąć się jako naukowcy – podkreślała, podsumowując dwuletnią kadencję.

Do gremium zostają przyjęci badacze i badaczki, którzy uzyskali stopień doktora nie później niż rok przed rozpoczęciem kadencji, nie ukończyli 35. roku życia do dnia rozpoczęcia kadencji (w przypadku badaczek ten limit wieku jest zwiększany o rok za każde urodzone lub przysposobione dziecko) i mają znaczące osiągnięcia w reprezentowanej przez siebie dyscyplinie naukowej.

Członkowie AI mogą liczyć na szereg korzyści, które mają im ułatwić skupienie się na pracy naukowej, m.in. dodatkowe 50 proc. pensji adiunkta czy zredukowanie pensum dydaktycznego do poziomu 120 godzin.

Wręczanie podziękowańMogą też korzystać z programu specjalistycznych szkoleń i warsztatów z różnych zagadnień m.in. skutecznego pozyskiwania grantów, wystąpień publicznych, kontaktów z mediami czy sztuki argumentowania.

– Myślę, że po tych dwóch latach możemy powiedzieć, że idea Academii Iuvenum się sprawdza – mówił prof. Wójs. – Chcieliśmy stworzyć warunki do wspierania najlepszych młodych naukowców, a także dać im platformę do wyrażania opinii wewnątrz i na zewnątrz uczelni. Bo wasz głos jest dla nas ważny. Mam nadzieję, że to był dla was czas nie tylko pożyteczny i owocny, ale także przyjemny. Że dobrze spędziliście te lata, poznaliście wybitnych naukowców spoza swoich dyscyplin, a nawet zawarliście nowe przyjaźnie – zaznaczał rektor. – Liczę teraz na was i wasze zaangażowanie w dzieleniu się wiedzą, kontaktami i umiejętnościami z młodszymi od was, którzy zaczną swoje kariery naukowe. Jestem przekonany, że świetnie sprawdzicie się jako promotorzy.

kampaniapwr_2023_baner_750_x100.jpg

Wręczanie podziękowańProf. Andrzej Ożyhar, prorektor ds. nauki, wspominał: - Academia Iuvenum to efekt długich dyskusji. Po dwóch latach jej działalności cieszę się i jestem dumny, że to co zaczęliśmy, dzięki wam staje się czymś ważnym na Politechnice Wrocławskiej.

W czasie uroczystości członkowie i członkinie AI podziękowali osobom wspierającym tę inicjatywę, m.in. prof. Katarzynie Weron, mentorce pracującej z badaczami i badaczkami działającymi w Akademii i dr inż. Katarzynie Kozłowskiej, kierującej Działem Nauki na PWr.

Piątkowa uroczystość była też okazją do powitania nowych członków i członkiń AI. Tutaj lista nowych osób w AI.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję