TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 06.05.2024 Kategoria: aktualności ogólne, wspomnienia, Wydział Architektury
W piątek, 3 maja, w wieku 66 lat zmarł prof. Rafał Czerner, kierownik Katedry Historii Architektury, Sztuki i Techniki na Wydziale Architektury, były przewodniczący Rady Naukowej Dyscypliny Architektura i Urbanistyka.
Ceremonię pogrzebową zaplanowano na piątek, 10 maja, na godz. 11.30 na cmentarzu przy ul. Bujwida we Wrocławiu.
Prof. Rafała Czernera wspominają koleżanki i koledzy z Wydziału Architektury.
„Straciliśmy prawego i życzliwego, utalentowanego a jednocześnie bardzo skromnego kolegę, człowieka o wielkim sercu, ciepłego, wrażliwego, dowcipnego i pełnego entuzjazmu. Rafał wspierał nas w każdej sytuacji i mając do wyboru swój komfort lub dobro innego człowieka zawsze wybierał to drugie.
Jako Przewodniczący Rady Dyscypliny wykazywał się niezwykłą cierpliwością, taktem i klasą. Hołdował wartościom honoru, uczciwości i dobra. Rozumiał i szanował współpracowników i studentów. Miał zwyczaj mawiać, że tak jak tabakiera dla nosa, tak uczelnia jest dla studentów.
Jego ogromną pasją była archeologia. Uwielbiał rozwiązywać zagadki historii i zapisał się na jej kartach wnikliwymi badaniami nad antykiem, średniowieczem i architekturą współczesną. Obok działalności dydaktycznej, jedną z jego największych pasji było prowadzenie Polsko-Egipskiej Misji Konserwatorskiej hellenistyczno-rzymskiego miasta w Marinie El-Alamein w Egipcie.
Jego odejście pozostawiło w naszych sercach ogromną pustkę. Niech idee, które mu przyświecały w pracy naukowej i relacjach międzyludzkich będą dla nas przykładem”.
Prof. Rafał Czerner w 1982 r. z wyróżnieniem ukończył studia na Wydziale Architektury PWr. Pracę doktorską obronił w 1990 r., a tytuł profesora otrzymał w 2012 r. Od 2014 r. pełnił funkcję kierownika Katedry Historii Architektury, Sztuki i Techniki, a w latach 2020-2024 przewodniczącego Rady Naukowej Dyscypliny Architektura i Urbanistyka na PWr.
Odbył staże zawodowe w pracowniach architektów Stefana Du Chateau i Yvesa Boiret w Paryżu oraz Konrada Szabelewskiego w Monako. W trakcie swojej pracy zawodowej równolegle z badaniami nad średniowieczną architekturą Śląska prowadził badania architektury antyku, a od 1995 również studia nad architekturą współczesną.
Brał udział w badaniach i zabezpieczaniu reliktów rzymskiego teatru w Heraklei (Macedonia), uczestniczył również w Polsko-Egipskiej Misji Archeologiczno-Konserwatorskiej Świątyni Totmesa III w Deir El-Bahari. W latach 1996-2018 współkierował i kierował Polsko-Egipską Misją Konserwatorską Marina el-Alamein w Egipcie. Brał również udział w ekspedycjach archeologiczno-konserwatorskich w Bułgarii, Peru i Boliwii.
Był członkiem m.in. Międzynarodowej Rady Zabytków (ICOMOS), Międzynarodowego Stowarzyszenia Egiptologicznego, Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »