TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Zmarł prof. Rafał Czerner

prof. Rafał Czerner - zdjęcie

W piątek, 3 maja, w wieku 66 lat zmarł prof. Rafał Czerner, kierownik Katedry Historii Architektury, Sztuki i Techniki na Wydziale Architektury, były przewodniczący Rady Naukowej Dyscypliny Architektura i Urbanistyka. 

Ceremonię pogrzebową zaplanowano na piątek, 10 maja, na godz. 11.30 na cmentarzu przy ul. Bujwida we Wrocławiu.

Prof. Rafała Czernera wspominają koleżanki i koledzy z Wydziału Architektury.  

„Straciliśmy prawego i życzliwego, utalentowanego a jednocześnie bardzo skromnego kolegę, człowieka o wielkim sercu, ciepłego, wrażliwego, dowcipnego i pełnego entuzjazmu. Rafał wspierał nas w każdej sytuacji i mając do wyboru swój komfort lub dobro innego człowieka zawsze wybierał to drugie.  

Jako Przewodniczący Rady Dyscypliny wykazywał się niezwykłą cierpliwością, taktem i klasą. Hołdował wartościom honoru, uczciwości i dobra. Rozumiał i szanował współpracowników i studentów. Miał zwyczaj mawiać, że tak jak tabakiera dla nosa, tak uczelnia jest dla studentów.  

Jego ogromną pasją była archeologia. Uwielbiał rozwiązywać zagadki historii i zapisał się na jej kartach wnikliwymi badaniami nad antykiem, średniowieczem i architekturą współczesną. Obok działalności dydaktycznej, jedną z jego największych pasji było prowadzenie Polsko-Egipskiej Misji Konserwatorskiej hellenistyczno-rzymskiego miasta w Marinie El-Alamein w Egipcie.  

Jego odejście pozostawiło w naszych sercach ogromną pustkę. Niech idee, które mu przyświecały w pracy naukowej i relacjach międzyludzkich będą dla nas przykładem”. 

Prof. Rafał Czerner w 1982 r. z wyróżnieniem ukończył studia na Wydziale Architektury PWr. Pracę doktorską obronił w 1990 r., a tytuł profesora otrzymał w 2012 r. Od 2014 r. pełnił funkcję kierownika Katedry Historii Architektury, Sztuki i Techniki, a w latach 2020-2024 przewodniczącego Rady Naukowej Dyscypliny Architektura i Urbanistyka na PWr. 

Odbył staże zawodowe w pracowniach architektów Stefana Du Chateau i Yvesa Boiret w Paryżu oraz Konrada Szabelewskiego w Monako. W trakcie swojej pracy zawodowej równolegle z badaniami nad średniowieczną architekturą Śląska prowadził badania architektury antyku, a od 1995 również studia nad architekturą współczesną.  

Brał udział w badaniach i zabezpieczaniu reliktów rzymskiego teatru w Heraklei (Macedonia), uczestniczył również w Polsko-Egipskiej Misji Archeologiczno-Konserwatorskiej Świątyni Totmesa III w Deir El-Bahari. W latach 1996-2018 współkierował i kierował Polsko-Egipską Misją Konserwatorską Marina el-Alamein w Egipcie. Brał również udział w ekspedycjach archeologiczno-konserwatorskich w Bułgarii, Peru i Boliwii.  

Był członkiem m.in. Międzynarodowej Rady Zabytków (ICOMOS), Międzynarodowego Stowarzyszenia Egiptologicznego, Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. 

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję