TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Zmarł prof. Olgierd Czerner

Data: 06.11.2020 Kategoria: wspomnienia, Wydział Architektury

6 listopada 2020 r. w wieku 91 lat zmarł prof. Olgierd Czerner emerytowany pracownik Wydziału Architektury. Profesor był bardzo zasłużoną postacią, nie tylko dla uczelni, ale także Wrocławia i Dolnego Śląska.

Prof. dr hab. inż. arch. Olgierd Czerner (1929-2020)

- Architektonicznie Wrocław zmieniał się na moich oczach. Mnóstwo pracy włożyłem w jego odbudowę, szczególnie okolic Rynku i Ostrowa Tumskiego. Czasem, jak patrzę na niektóre budynki czy ulice, wzruszam się i myślę: „Mój Boże, jaka to była straszna ruina” -  mówił profesor w ostatniej rozmowie, jaką przeprowadziliśmy z nim na potrzeby publikacji „Zanim zostaliśmy profesorami”, która wkrótce będzie dostępna na PWr.

olgierd_czerner.jpg

Studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej ukończył w 1951 roku. W 1960 roku obronił pracę doktorską, a siedem lat później uzyskał stopień doktora habilitowanego. W 1977 roku otrzymał tytuł profesora, a w 1994 roku objął stanowisko profesora zwyczajnego na Politechnice.

Równolegle z pracą na uczelni, pełnił funkcję Konserwatora Zabytków Miasta Wrocławia (stanowisko to objął jako zaledwie 26-latek). Za jego kadencji m.in. odrestaurowano gotyckie kościoły. Zajmował się też przywróceniem Panoramy Racławickiej. W latach 1980-1985 był odpowiedzialny za wzniesienie budynku i konserwację obrazu, a jednocześnie przyjął obowiązki wiceprzewodniczącego Społecznego Komitetu Panoramy Racławickiej. W 1987 roku rozpoczął restaurację zrujnowanej kolegiaty Wniebowzięcia NM Panny w Głogowie, a od 1965 roku organizował Muzeum Architektury (przez następnych ponad 30 lat był dyrektorem tej placówki).

Od 1965 roku członek ICOMOS (Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych). 1986-1994 prezydent Polskiego Komitetu Narodowego, 1990-1994 wiceprezydent międzynarodowy; członek Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM, Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN, Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, Stowarzyszenia Architektów Polskich, Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.

Autor książek: „Rynek wrocławski” (Wrocław 1976 Ossolineum, Warszawa 1977, Arkady) „Wrocław na dawnej rycinie” (Wrocław 1989, Ossolineum), „Lwów na dawnej rycinie i planie” (Wrocław 1997, Ossolineum), „Architektury istnienie i zachowanie - z szuflady Profesora” (Wrocław 2004, Muzeum Architektury) „Mój wiek XX” (t. 2 2015, t. 1 2016, Muzeum Architektury) oraz współautorem publikacji: „Avant-garde Polonaise, Awangarda polska, The Polish Avant-garde” (z H. Listowskim, Warszawa - Paryż 1981, Interpress – Moniteur), „East European Modernism” z W. Leśnikowskim (New York 1996, Rizzoli).

Uhonorowany m.in. Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej Gloria Artis, Złotą Odznaką za Opiekę nad Zabytkami oraz Medalem Uczestnictwa w Odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie.

2 kwietnia 2019 r. profesor Olgierd Czerner wygłosił wykład pt. Architektura II Rzeczpospolitej w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego PWr.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję