TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Zmarł prof. Krzysztof Tchoń

17 kwietnia zmarł ceniony naukowiec i wykładowca prof. Krzysztof Tchoń z Wydziału Elektroniki. Miał 69 lat.

krzysztof_tchon.jpgProf. Krzysztof Tchoń urodził się w Tarnowie w 1951 r. Studia wyższe odbył na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej zakończone w roku 1973 tytułem magistra inżyniera w zakresie automatyki. Będąc na czwartym roku studiów rozpoczął studia doktoranckie w Instytucie Cybernetyki Technicznej pod okiem swego mistrza i mentora prof. Jerzego Jaronia, matematyka i logika, który wprowadzał go nie tylko w arkana wiedzy przedmiotowej, ale także zaszczepił etos uczonego.

W roku 1976 uzyskał stopień doktora broniąc pracę „Zdarzenie jako pojęcie pierwotne teorii systemów”. W tym samym roku rozpoczął pracę na stanowisku starszego asystenta, niedługo później zostając adiunktem w Zakładzie Podstaw Cybernetyki. 

W latach 1982-83 odbył staż na Uniwersytecie Warwick. W roku 1986 napisał monografię „On stable and typical properties of control systems”, na podstawie której uzyskał stopień doktora habilitowanego. Od 1987 r. pełnił obowiązki kierownika Zakładu Podstaw Cybernetyki i Robotyki. Odbył staże w École des Mines de Paris, Fontainebleau i Twente University, Enschede. 

W latach 1987-91 pełnił obowiązki zastępcy dyrektora Instytutu ds. dydaktycznych. Tytuł profesora uzyskał w roku 1996. Przez wiele lat brał aktywny udział w pracach Komitetu Automatyki i Robotyki PAN. W roku 2015 przekazał kierownictwo katedry i obowiązki organizacyjne swojej uczennicy, prof. Alicji Mazur poświęcając się intensywnej pracy naukowej.

W zainteresowaniach naukowych początkowo zajmował się teorią systemów, które ewoluowały przez teorie układów sterowania do matematycznych aspektów robotyki adresowanych manipulatorom i robotom nieholonomicznym. W badaniach korzystał z narzędzi geometrycznej teorii sterowania nadając rozwiązaniom praktycznym walor dowodliwości i ogólności. 

Napisał 283 prace naukowe, znajdujące oddźwięk w środowisku krajowym i międzynarodowym. W ostatnich kilku latach był patronem wrocławskiej szkoły robotyki społecznej słusznie przewidując, że robotyka opuści hale fabryczne. 

Wychował i wypromował grono uczniów z których 14. uzyskało stopień doktora, a dwójka z nich także habilitacje. 

Dzięki staraniom prof. Tchonia cyklicznie odbywały się na Dolnym Śląsku Krajowe Konferencje Robotyki, których szesnastą edycję zatrzymała pandemia. Jako kierownik prowadził liczne granty badawcze, a najbardziej dumny był z międzynarodowego projektu LIREC poświęconego robotom społecznym.

Szczególną uwagę poświęcał dydaktyce, którą uważał za „nieustanne sianie ziarna wiedzy w nadziei, że plon przyniesie obfity”. Lubiany przez studentów nie tylko za rzetelny przekaz wiedzy i prezentacje sylwetek jej twórców, ale też dbałość o formę i subtelny dowcip. W pamięci współpracowników i przyjaciół pozostanie jako osoba ciepła i życzliwa, a w sprawach naukowych jako hirszfeldowski żołnierz prawdy.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję