TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Zaprojektował zawór Tesli i wygrał. Student W10 zwycięzcą konkursu Symkom

Data: 05.10.2022 Kategoria: konkursy/stypendia, Wydział Mechaniczny

marceli_plaskie.jpg

Mieli 24 godziny na zaprojektowanie i wydrukowanie zaworu Tesli na drukarce 3D. Dwuosobowa drużyna, w składzie której był student W10 Marceli Kieruzalski, zrobiła to najlepiej i wygrała konkurs Symkom.

Zadanie, z którym musieli zmierzyć się finaliści konkursu Symkom na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, polegało na zaprojektowaniu tzw. zaworu Tesli z zastosowaniem narzędzi do analizy CFD Ansys.

marceli3.jpgPięć dwu lub trzyosobowych drużyn wyłonionych we wcześniejszych eliminacjach musiało następnie swój projekt wydrukować na drukarce 3D. A to wszystko w ciągu zaledwie 24 godzin. Następnie zawory zostały przetestowane na stanowisku pomiarowym, by sprawdzić zbieżność wyników z symulacją.

Najlepiej z tym zadaniem poradził sobie zespół „Nieobliczalni”, w którego skład weszli dwaj studenci: Marceli Kieruzalski z PWr oraz Edvin Podlevski z Politechniki Warszawskiej.

– Myślę, że o naszym zwycięstwie zadecydowało uporządkowane i przemyślane podejście do problemu – mówi Marceli Kieruzalski, student Wydziału Mechanicznego PWr. – Sprawny research, kreatywność oraz wykorzystanie technik optymalizacji Adjoint pozwoliły nam na usprawnienie założonej przez nas geometrii.

Przepis na sukces

Marceli razem z Edvinem pracują w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa, gdzie zajmują się symulacjami związanymi z termiką. Zdobyte tam doświadczenie oraz aktywna działalność w kołach naukowych (Marceli należy do PWr Solar Boat Team, natomiast Edvin do WUT Racing) zachęciła ich do sprawdzenia swoich umiejętności w konkursie.

marceli2.jpg– To właśnie działalność w kole naukowym pchnęła mnie w kierunku symulacji CFD (Computional Fluid Dynamics, czyli obliczeniowa mechanika płynów), z którą bezpośrednio wiążę swoją przyszłą karierę – wyjaśnia Marceli i dodaje, że konkurs był świetnie zorganizowany: – Organizatorzy zadbali o ciekawe zadania do rozwiązania, zapewnili nam pyszne jedzenie oraz niezbędne zapasy kawy, a ja mogłem sprawdzić w praktyce to, o czym pisałem w swojej pracy inżynierskiej pod kierunkiem dr inż. Urszuli Warzyńskiej.

Marceli Kieruzalski pochodzi z Wrocławia, ale od roku mieszka i pracuje w Warszawie. Studiuje mechanikę i budowę maszyn na Wydziale Mechanicznym. Od ponad trzech lat należy do koła naukowego PWr Solar Boat Team.

Firma Symkom sp. z o.o. – ANSYS Channel Partner w Polsce, istnieje na polskim rynku od 1997r. i zajmuje się wdrażaniem kompleksowych rozwiązań z dziedziny analiz numerycznych w oparciu o oprogramowanie firmy ANSYS.

newsletter

* Zdjęcia dzięki uprzejmości organizatorów konkursu.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję