TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 03.09.2024 Kategoria: aktualności ogólne, popularyzacja nauki
Około 400 wydarzeń przygotowała Politechnika Wrocławska w ramach XXVII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. W programie przewidziano wykłady, warsztaty, pokazy eksperymentów, a także debatę oksfordzką i spotkania z pasjonatami różnych dziedzin nauki.
Tegoroczna impreza odbywa się pod hasłem „Trenuj umysł”. Motto odnosi się nie tylko do Igrzysk Olimpijskich, które niedawno zakończyły się w Paryżu, lecz także do setnej rocznicy zdobycia przez Polaków pierwszych medali olimpijskich oraz ustanowionego przez parlament RP Roku Polskich Olimpijczyków.
Dolnośląski Festiwal Nauki na Politechnice Wrocławskiej potrwa od 14 do 20 września. W tym czasie uczestnicy będą mieli okazję odwiedzić nasze laboratoria i sale wykładowe, spotykając się z naukowcami i poznając osiągniecia współczesnej nauki. Nie zabraknie wykładów, warsztatów i pokazów związanych z technologią druku 3D, ochroną środowiska, energią oraz niekonwencjonalnym zastosowaniem plazmy.
Swoje najnowsze projekty zaprezentują też koła naukowe, które zajmują się m.in. robotami podwodnymi, łazikami marsjańskimi i elektrycznymi motocyklami.
Nasza uczelnia będzie miała też swoje stoisko w Miasteczku Naukowym, które w sobotę, 14 września, stanie w Wielofunkcyjnej Hali Sportowej Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu . W planach są gry edukacyjne, zabawy, konkursy z nagrodami i szereg warsztatów oraz pokazów. Miasteczko będzie otwarte w godz. 10-15.
Tradycyjnie już nasza uczelnia organizuje jedną z imprez wiodących DFN – debatę oksfordzką. To publiczna dyskusja kierująca się ściśle określonymi zasadami, a uczestniczy w niej młodzież licealna. Tym razem w szranki na słowa i argumenty staną uczniowie z II Liceum Ogólnokształcące im. Piastów Śląskich z Wrocławia oraz Liceum Ogólnokształcące im. Olimpijczyków Polskich w Długołęce.
Hasło tegorocznej debaty brzmi: „Fair play czy tylko play: o rywalizacji w sporcie” i dotyczy idei szlachetnej, sportowej rywalizacji w duchu fair play w dobie międzynarodowej komercjalizacji sportu.
Debacie przysłuchiwać się będzie rada mędrców, w której zasiądą rektorzy oraz naukowcy z wrocławskich uczelni. Rolę Marszałka Debaty, który czuwa nad jej przebiegiem i przestrzeganiem reguł, po raz pierwszy pełnić będzie Justyna Janus-Konarska, językoznawca i medioznawca, współprowadząca programu „Słownik polsko@polski” w TVP Polonia z prof. Janem Miodkiem
Debata odbędzie się w poniedziałek, 16 września, w auli PWr (bud. A-1, wybrzeże Wyspiańskiego 27), początek o godzinie 11.
Specjalnie dla Dolnośląskiego Festiwalu Nauki przygotowana została wyjątkowa wystawa obrazów „Multichromia – malarstwo Agaty di Masternak”). Obrazy zostały stworzone w technice multichromowej, czyli zmiany barw pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak światło czy temperatura. Będzie to pierwsza tego typu wystawa w naszym kraju.
Wystawie towarzyszyć będzie w dniu 17 września projekcja nagrodzonego na wielu festiwalach filmu dokumentalnego o Agacie di Masternak pt. "Twarze Agaty" (reż. M. Kozera). Film opowiada o twórczości artystki w kontekście jej dwudziestoletniej walki z chorobą nowotworową. Po filmie zapraszamy do udziału w spotkaniu z udziałem wrocławskich specjalistów z zakresu onkologii i naukowców (wstęp wolny, obowiązują zapisy pod adresem kornel.kotecki@pwr.edu.pl).
Dolnośląski Festiwal Nauki zakończy się w piątek, 20 września, uroczystą galą w auli Politechniki Wrocławskiej. Gościem specjalnym będzie Tomasz Rożek – czołowy polski popularyzator nauki, doktor fizyki, autor książek, programów telewizyjnych i radiowych. Znany z kanału YouTube „Nauka. To Lubię”, na którym w przystępny sposób opowiada o najistotniejszych zagadnieniach popularnonaukowych z niemal wszystkich dziedzin, od podstaw fizyki i chemii po astronomię.
Udział w festiwalowych imprezach jest bezpłatny, ale na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy.
Szczegółowy program wydarzeń DFN na Politechnice Wrocławskiej:
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »