TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 01.10.2018 Kategoria: aktualności ogólne, uroczystości uczelniane
Ponad 28 tys. studentów zaczęło dziś nowy rok akademicki na Politechnice Wrocławskiej. – Będzie to czas dużych zmian, pełen wyzwań i ciężkiej pracy związanej z wprowadzeniem nowej ustawy o szkolnictwie wyższym – mówił prof. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej
W swoim wystąpieniu rektor podkreślił, że w przeciągu kilku miesięcy konieczne będzie dostosowanie do wchodzącej w życie ustawy ustroju uczelni oraz kluczowych dokumentów, na których opiera się jej funkcjonowanie, a więc statutu, regulaminu pracy, wynagradzania czy studiów.
– Czekamy jeszcze na szereg rozporządzeń, które doprecyzują przepisy ustawy. Podczas spotkań dziekanów, prezydium senatu i kierownictwa uczelni określiliśmy działania do wykonania oraz harmonogram ich wprowadzania. Do najważniejszych należy decyzja o zachowaniu wydziałów, poza wydziałami zamiejscowymi, które od dzisiaj, z mocy ustawy, przekształcają się w filie – tłumaczył prof. Madryas.
Kompleksowe zmiany w strukturze uczelni, organizacji badań naukowych, nadawaniu stopni naukowych i dydaktyki - propozycje dokumentów regulujących te kwestie mają zostać przedstawione w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Rektor zapowiedział także, że władze PWr będą dążyć do uzyskania statusu uczelni badawczej i elitarnej w zakresie kształcenia na wszystkich poziomach. – Nowa ustawa daje uczelni autonomię i dużą swobodę w tworzeniu kierunków studiów i ich programów i z tej prerogatywy na pewno będziemy korzystać – zaznaczył.
Rektor przedstawił też najważniejsze inwestycje, które są lub w najbliższym czasie będą realizowane na PWr. Wśród nich znalazły się m.in. budowa nowego centrum badawczego „GEO-3EM Energia, Ekologia, Edukacja” oraz rozbudowa centrum sportowego przy ul. Chełmońskiego. Przygotowywany jest także projekt budynku przy ul. Wrońskiego, który ma być przeznaczony dla Wydziału Matematyki i najaktywniejszych studentów.
Prof. Madryas przedstawił również kluczowe osiągnięcia działających na Politechnice Wrocławskiej kół naukowych, m.in. KoNaRu, Off-Road, PIRMu oraz PWR Racing Team. Rektor wymienił także nazwiska studentów i doktorantów, którzy w ubiegłym roku otrzymali stypendia, granty i nagrody na swoje badania.
– Studia to fascynujący okres w życiu i czas na świadome rozwijanie swoich zainteresowań i pasji. Chcę wam dzisiaj powiedzieć, czujcie się tu jak u siebie, bo jesteście u siebie. Dbajcie o własny rozwój, dbajcie o dobre koleżeńskie kontakty, dbajcie też o waszą uczelnię i wymagajcie, żeby ona o was dbała, również przez waszych przedstawicieli w nowo wybranym samorządzie – zakończył rektor.
Po wystąpieniu rektora odbyła się uroczysta immatrykulacja studentów i doktorantów. W nowym roku akademickim naukę na Politechnice Wrocławskiej rozpocznie blisko 7,3 tys. studentów (na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych) oraz 205 doktorantów.
– Cieszę się i gratuluję, że wybraliście Politechnikę Wrocławską, jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Wyposażymy was w wiedzę i umiejętności, które się nie zestarzeją, a pozwolą zdobyć wymarzoną pracę – mówił prof. Andrzej Dziedzic, prorektor ds. nauczania PWr. – Nie będę wam obiecywał łatwych studiów, ale zawsze możecie liczyć na pomoc starszych kolegów i pracowników naszej uczelni.
Daniel Lewandowski, nowy przewodniczący Zarządu Parlamentu Studentów PWr w swoim wystąpieniu przekonywał, że rozpoczynając studia każdy musi sam odpowiedzieć sobie na pytania – dlaczego tu jestem, kim chcę zostać w przyszłości i jak chcę to osiągnąć. – Nie ma lepszego miejsca niż Politechnika Wrocławska, żeby znaleźć na nie odpowiedź. W trakcie nauki pomogą wam opiekunowie, wykładowcy, koła i organizacje studenckie. Nie bójcie się przyjść i poprosić o radę. Nie zapominajcie, że wszyscy jesteśmy jedną drużyną – dodał.
Medal za Wybitne Zasługi dla Rozwoju Politechniki Wrocławskiej otrzymał prof. Jan Biliszczuk z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego, który wygłosił także wykład inauguracyjny pt. „Budownictwo mostowe w 1000-letnich dziejach Polski”.
Prof. Jan Biliszczuk to wybitny projektant i autor nowatorskich rozwiązań w dziedzinie mostownictwa. Z naszą uczelnią związany jest od 1972 r., obecnie pracuje w Katedrze Mostów i Kolei. Ma na swoim koncie ponad 50 znaczących projektów mostów i kładek dla pieszych. Jest głównym projektantem najdłuższego żelbetowego mostu podwieszonego w Polsce – wybudowanego w 2011 r. Mostu Rędzińskiego we Wrocławiu.
W jego dorobku są obiekty nowatorskie w skali światowej. Autor lub współautor ponad 300 publikacji, w tym cenionych podręczników dla studentów. Jest współwłaścicielem biura projektowego Zespół Badawczo-Projektowy Mosty-Wrocław.
W inauguracji roku akademickiego na Politechnice Wrocławskiej wzięli udział m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych województwa dolnośląskiego, przedstawiciele władz miasta, kuratorium oświaty oraz przedstawiciele innych uczelni i ośrodków naukowych.
W trakcie uroczystości dziewiętnastu osobom przyznano Medale Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Otrzymali je:
Nagrody specjalne rektora Docendo Discimus za szczególne osiągnięcia w nauczaniu odebrali:
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »