TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 10.03.2020 Kategoria: aktualności ogólne, działania społeczne, Wydział Informatyki i Zarządzania
Ułatwienie integracji i pomoc w sytuacjach kryzysowych to główne zadania aplikacji informacyjno-edukacyjnej „EmergencyEdu”, skierowanej do zagranicznych studentów uczących się na wrocławskich uczelniach.
Inicjatorem powstania aplikacji była Komenda Miejska Policji we Wrocławiu, a w jej opracowanie zaangażowały się wszystkie wrocławskie szkoły wyższe.
– Projekt realizowaliśmy przez około dwa lata i zależało nam przede wszystkim na poprawie bezpieczeństwa młodych ludzi, którzy wybrali Wrocław na miejsce swojej nauki. Teraz, gdy aplikacja jest już gotowa, chcemy ją rozpropagować nie tylko wśród studentów, lecz także wśród mieszkańców Wrocławia. Zawiera ona bowiem informacje, które mogą się przydać każdemu z nas – mówi dr inż. Jacek Lamperski, prorektor ds. studenckich PWr.
Zadaniem Politechniki Wrocławskiej była m.in. koordynacja współpracy pomiędzy uczelniami, kompletowanie materiałów oraz powołanie zespołu odpowiedzialnego za projekt funkcjonalny, graficzny i oprogramowanie. W jego skład weszli studenci z Wydziału Informatyki i Zarządzania – Paulina Binas, Patryk Bresso, Kacper Kiedos i Paweł Klecha oraz Anna Ludwin z Akademii Sztuk Pięknych. Opiekunem merytorycznym projektu był dr inż. Krzysztof Waśko, prof. uczelni.Informacje w pięciu językach
Aplikacja „EmergencyEdu” została przygotowana w pięciu językach – polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim i ukraińskim. Można w niej znaleźć m.in. alarmowe numery telefonów, adresy szpitali, komisariatów policji i konsulatów we Wrocławiu oraz porady, co zrobić w wypadku zgubienia dokumentów czy kradzieży.
– Aplikacja trafiła do mnie jako plik tekstowy i bardzo długo zastanawiałam się, jak powinna wyglądać. Przy jej projektowaniu inspirowałam się policyjnym kogutem, który ma charakterystyczne czerwono-niebieskie kolory i kojarzy się ostrym światłem. Użyłam więc granatu, różu i bieli, bo zależało mi na tym, żeby z aplikacji można było bez problemu korzystać także w ostrym słońcu. Ikonki mają symbolizować poszczególne kategorie informacyjne i są na tyle intuicyjne, żeby użytkownik po pewnym czasie kojarzył piktogramy i szukając konkretnych informacji mógł szybko znaleźć interesujące go dane – wyjaśnia Anna Ludwin, odpowiadająca za design aplikacji i jej interfejs.
Paulina Binas, programistka aplikacji na platformę Apple iOS dodaje, że program ma także wbudowaną wyszukiwarkę, która pozwala na szybkie nawigowanie po zagadnieniach. – Porady dostępne w aplikacji dotyczą codziennych sytuacji np. korzystania z bankomatu czy wynajmu mieszkania. Dla nas mogą to być sytuacje oczywiste, ale dla osób z innego kraju często stanowią poważna barierę – wyjaśnia studentka.
„EmergencyEdu” pozwala także na szybkie wybieranie numerów alarmowych – dwukrotne kliknięcie automatyczne nawiązuje połączenie. Są tu również dane kontaktowe do wszystkich wrocławskich uczelni oraz najważniejsze przepisy prawne obowiązujące w Polsce. Osobna kategoria to komisariaty, po kliknięciu w wybrany obiekt wyświetla się jego dokładny adres, zdjęcie oraz mapka ułatwiająca nawigację.
– Program miał być z założenia prosty i zawierać tylko najważniejsze informacje związane z bezpieczeństwem we Wrocławiu, dlatego nie znajdziemy tu informacji o kinach, pubach czy restauracjach. Chcemy, żeby aplikacja była cały czas rozwijana pod kątem uwag użytkowników, a pierwszą jej ewaluację planujemy na czerwiec. Ewentualne poprawki powinny zostać wprowadzone do września, aby najbardziej aktualna wersja była dostępna na początku nowego roku akademickiego – zapowiada dr inż. Jacek Lamperski.
Program jest darmowy i dostępny na platformach Android oraz Apple iOS.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »