TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Po raz 75. zaczęliśmy nowy rok akademicki

Data: 01.10.2019 Kategoria: aktualności ogólne, uroczystości uczelniane

Ponad 26 tys. studentów rozpoczęło nowy rok akademicki na Politechnice Wrocławskiej. W związku z reformą szkolnictwa wyższego uczelnia ma nową strukturę, statut, a także pierwszą w swojej historii Radę.

inauguracja_roku_akademickiego_2019-2020_3.jpgProf. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej, podkreślił w swoim wystąpieniu inauguracyjnym, że ostatni rok podporządkowany był dostosowaniu uczelni do wymogów ustawy o szkolnictwie wyższym. Związane było to m.in. z uchwaleniem statutu, regulaminu pracy i wynagradzania.

– Statut uwzględnia nową strukturę uczelni, wprowadza nowe organy, takie jak Rada Uczelni, określa rolę wydziału, szkoły doktorskiej, rady dyscyplin i katedry – jako naszej podstawowej jednostki. Od dzisiaj mamy trzynaście wydziałów, odpowiadających za kształcenie studentów, a badania prowadzimy w dwunastu dyscyplinach, których rady nadawać będą kierunek tym badaniom – mówił prof. Cezary Madryas.

Kolejnym z aktów prawnych regulujących funkcjonowanie uczelni jest regulamin pracy. Rektor zaznaczył, że dyskusje nad nim nie były łatwe, a w ich trakcie trzeba było zadbać o interesy wszystkich grup pracowników. Powołana została siedmioosobowa Rada Uczelni, która według prawa, jest organem opiniodawczym i doradczym dla rektora. Uruchomiona została również Szkoła Doktorska, gdzie prowadzone będą studia III stopnia.

inauguracja_roku_akademickiego_2019-2020_4.jpgNadal trwają prace nad regulaminem organizacyjnym i wynagradzania. Struktura Politechniki i schemat organizacyjny są już ustalone, kompetencje określone, ale w życie zostaną wprowadzone dopiero 1 stycznia, kiedy zacznie się nowy rok budżetowy.

– Chciałbym w tym miejscu podziękować całej naszej politechnicznej społeczności za zrozumienie, cierpliwość i niegenerowanie napięć w czasie tych trudnych prac. Pomimo wielu zmian, pomimo różnych opinii, udaje nam się prowadzić dyskurs utrzymany w standardach akademickich, czego nie można powiedzieć o wszystkich uczelniach. Za tę spokojną, rzeczową dyskusję, za odpowiedzialność i racjonalizm bardzo wszystkim dziękuję – podkreślił rektor.

Inwestycje – centrum badawcze i hala sportowa

Prof. Cezary Madryas przedstawił także najważniejsze inwestycje, które są lub w najbliższym czasie będą realizowane na PWr. Wśród nich znalazły się m.in. centrum badawcze InnoCamp-Geo 2, które powstanie przy ul. Na Grobli, na terenie należącym wcześniej do MPWiK. Tuż obok znajdzie się nowa siedziba Centrum Międzynarodowego Politechniki Wrocławskiej.

inauguracja_roku_akademickiego_2019-2020_10.jpgW ciągu kilkunastu najbliższych miesięcy ma zostać zakończona przebudowa gmachu dawnego szpitala przy ul. Hoene-Wrońskiego, gdzie swoją siedzibę będzie miał Wydział Matematyki, znajdą się tam również sale i biura dla organizacji studenckich i kół naukowych. Natomiast w lipcu przyszłego roku ma się zakończyć budowa nowej hali sportowej przy ul. Chełmońskiego.

Rektor przedstawił również kluczowe osiągnięcia działających na Politechnice Wrocławskiej kół naukowych, m.in. KoNaRu, Off-Road, PIRMu, Robocika oraz PWR Racing Team. Rektor wymienił studentów i doktorantów, którzy w ubiegłym roku otrzymali stypendia, granty i nagrody na swoje badania oraz realizowali projekty społeczne.

– Namawiam zatem nowo przyjętych studentów, aby nie zwlekali, aby włączyli się do działalności ponad 170 kół naukowych. Politechnika Wrocławska to uczelnia, która przygotuje was dobrze do życia zawodowego – mówił prof. Cezary Madryas.

Po wystąpieniu rektora odbyła się uroczysta immatrykulacja studentów i doktorantów. W nowym roku akademickim naukę na Politechnice Wrocławskiej rozpocznie blisko 7,4 tys. studentów (na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych) oraz 150 doktorantów.

– Życzę wam, żebyście znaleźli tu również przyjaźnie, odkryli nowe zainteresowania i pasje. Przed wami szansa na rozwój, ale znajdźcie też czas na przyjemności wynikające z życia studenckiego – mówił prof. Andrzej Dziedzic, prorektor ds. nauczania PWr.

Nagrody i medale

inauguracja_roku_akademickiego_2019-2020_19.jpgW inauguracji roku akademickiego na Politechnice Wrocławskiej wzięli udział m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych województwa dolnośląskiego, przedstawiciele władz miasta, kuratorium oświaty oraz przedstawiciele innych uczelni i ośrodków naukowych. W trakcie uroczystości wręczono także odznaczenia i medale.

Medal za Wybitne Zasługi dla Rozwoju Politechniki Wrocławskiej otrzymał prof. Tadeusz Luty, rektor PWr w latach 2002-2008.

Prof. Tadeusz Luty jest wychowankiem Wrocławskiej Szkoły Fizykochemii (wypromowany w 1968 roku przez prof. Józefa Rohledera w Katedrze Chemii Fizycznej kierowanej przez prof. Krzysztofa Pigonia). Jest autorem i współautorem ponad 130 prac naukowych z zakresu nauk o materiałach, fizykochemii układów molekularnych (prace teoretyczne nad dynamiką, transformacjami foto-indukowanymi i detonacjami w tzw. materii miękkiej). 

Publikował w najważniejszych czasopismach m. in. w Science, Physical Review Letters, Physical Review, The Journal of American Chemical Society, Journal of Chemical Physics. Wykładał chemię fizyczną i termodynamikę statystyczną. 

inauguracja_roku_akademickiego_2019-2020_15.jpgKierował Centrum Materiałów Zaawansowanych i Nanotechnologii Politechniki Wrocławskiej, a wraz z Prezydentem Wrocławia inicjował program Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. W swej naukowej karierze odbył liczne staże zagraniczne, jako profesor wizytujący na uniwersytetach w USA, Francji, Holandii i Japonii.

Jest członkiem rad naukowych Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN, Instytutu Fizyki Molekularnej PAN. Jako doradca Prezydenta Wrocławia do spraw akademickich (2009-2018) inicjował i współtworzył Wrocławskie Centrum Akademickie.

W poniedziałek w trakcie środowiskowej inauguracji roku akademickiego prof. Tadeusz Luty otrzymał również Wrocławską Nagrodę Naukową. Trafia ona w ręce naukowca lub artysty, który dzięki swym interdyscyplinarnym aktywnościom wybitnie służy integracji wrocławskiego środowiska akademickiego.

Wystąpienie prof. Tadeusza Lutego podczas inauguracji roku akademickiego 2019/2020 na Politechnice Wrocławskiej.

Złotą Odznakę z Brylantem PWr otrzymał Tadeusz Nawracaj, prezes Wrocławskiej Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych. Wyróżnienie przyznawane jest zarówno osobom, które swoją działalnością wybitnie przyczyniły się do rozwoju Politechniki Wrocławskiej oraz przysporzyły jej dobrego imienia i chwały.

W trakcie uroczystości osiemnastu osobom przyznano Medale Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Otrzymali je:

  • prof. Elżbieta Przesmycka (Wydział Architektury);inauguracja_roku_akademickiego_2019-2020_12.jpg
  • prof. Henryk Nowak (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego);
  • prof. Piotr Dobryszycki (Wydział Chemiczny);
  • dr hab. inż. Robert Burduk, prof. uczelni (Wydział Elektroniki);
  • dr inż. Andrzej Jabłoński (Wydział Elektroniki);
  • dr inż. Gabriela Paszkowska (Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii);
  • dr hab. inż. Edward Przydróżny, prof. uczelni (Wydział Inżynierii Środowiska);
  • dr inż. Bogumiła Hnatkowska (Wydział Informatyki i Zarządzania);
  • dr inż. Witold Rekuć (Wydział Informatyki i Zarządzania);
  • dr inż. Aleksander Sulkowski (Wydział Mechaniczno-Energetyczny);
  • dr hab. inż. Dymitry Capanidis, prof. uczelni (Wydział Mechaniczny);
  • prof. Ewa Popko (Wydział Podstawowych Problemów Techniki);
  • dr hab. inż. Leszek Bryja, prof. uczelni (Wydział Podstawowych Problemów Techniki);
  • prof. Teodor Gotszalk (Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki);
  • doc. dr inż. Jędrzej Wierzejewski (Wydział Matematyki);
  • dr inż. Maciej Pawłowski (Wydział Techniczno-Informatyczny w Jeleniej Górze, Filia w Jeleniej Górze);
  • dr inż. Andrzej Figiel (Wydział Techniczno -Inżynieryjny w Wałbrzychu, Filia w Wałbrzychu);
  • doc. dr Irina Modrzycka (Studium Języków Obcych).

Nagrody specjalne rektora Docendo Discimus za szczególne osiągnięcia w nauczaniu odebrali:

  • prof. Robert Masztalski (Wydział Architektury);inauguracja_roku_akademickiego_2019-2020_14.jpg
  • dr hab. inż. Włodzimierz Brząkała, prof. uczelni (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego);
  • mgr inż. Mirosław Kobusiński (Wydział Elektryczny);
  • dr hab. inż. Jan Blachowski, prof. uczelni (Wydział Geoinżynierii , Górnictwa i Geologii);
  • prof. Sergey Anisimov (Wydział Inżynierii Środowiska);
  • prof. Marian Hopej (Wydział Informatyki i Zarządzania);
  • dr hab. inż. Marek Młyńczak, prof. uczelni (Wydział Mechaniczny);
  • prof. Andrzej Radosz (Wydział Podstawowych Problemów Techniki);
  • prof. Marek Tłaczała (Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki);
  • dr hab. Tomasz Żak, prof. uczelni (Wydział Matematyki);
  • mgr Iwona Frankiewicz (Studium Języków Obcych).

newsletter-promo.png

Wykład inauguracyjny pt. „Kultura fundamentem rozwoju kraju” wygłosił prof. Andrzej Eliasz z Uniwersytetu SWPS w Warszawie.

Uroczystość uświetnił występ Akademickiego Chóru Politechniki Wrocławskiej pod dyrekcją dr Małgorzaty Sapiechy-Muzioł.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję