TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 01.10.2019 Kategoria: aktualności ogólne, uroczystości uczelniane
Ponad 26 tys. studentów rozpoczęło nowy rok akademicki na Politechnice Wrocławskiej. W związku z reformą szkolnictwa wyższego uczelnia ma nową strukturę, statut, a także pierwszą w swojej historii Radę.
Prof. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej, podkreślił w swoim wystąpieniu inauguracyjnym, że ostatni rok podporządkowany był dostosowaniu uczelni do wymogów ustawy o szkolnictwie wyższym. Związane było to m.in. z uchwaleniem statutu, regulaminu pracy i wynagradzania.
– Statut uwzględnia nową strukturę uczelni, wprowadza nowe organy, takie jak Rada Uczelni, określa rolę wydziału, szkoły doktorskiej, rady dyscyplin i katedry – jako naszej podstawowej jednostki. Od dzisiaj mamy trzynaście wydziałów, odpowiadających za kształcenie studentów, a badania prowadzimy w dwunastu dyscyplinach, których rady nadawać będą kierunek tym badaniom – mówił prof. Cezary Madryas.
Kolejnym z aktów prawnych regulujących funkcjonowanie uczelni jest regulamin pracy. Rektor zaznaczył, że dyskusje nad nim nie były łatwe, a w ich trakcie trzeba było zadbać o interesy wszystkich grup pracowników. Powołana została siedmioosobowa Rada Uczelni, która według prawa, jest organem opiniodawczym i doradczym dla rektora. Uruchomiona została również Szkoła Doktorska, gdzie prowadzone będą studia III stopnia.
Nadal trwają prace nad regulaminem organizacyjnym i wynagradzania. Struktura Politechniki i schemat organizacyjny są już ustalone, kompetencje określone, ale w życie zostaną wprowadzone dopiero 1 stycznia, kiedy zacznie się nowy rok budżetowy.
– Chciałbym w tym miejscu podziękować całej naszej politechnicznej społeczności za zrozumienie, cierpliwość i niegenerowanie napięć w czasie tych trudnych prac. Pomimo wielu zmian, pomimo różnych opinii, udaje nam się prowadzić dyskurs utrzymany w standardach akademickich, czego nie można powiedzieć o wszystkich uczelniach. Za tę spokojną, rzeczową dyskusję, za odpowiedzialność i racjonalizm bardzo wszystkim dziękuję – podkreślił rektor.
Prof. Cezary Madryas przedstawił także najważniejsze inwestycje, które są lub w najbliższym czasie będą realizowane na PWr. Wśród nich znalazły się m.in. centrum badawcze InnoCamp-Geo 2, które powstanie przy ul. Na Grobli, na terenie należącym wcześniej do MPWiK. Tuż obok znajdzie się nowa siedziba Centrum Międzynarodowego Politechniki Wrocławskiej.
W ciągu kilkunastu najbliższych miesięcy ma zostać zakończona przebudowa gmachu dawnego szpitala przy ul. Hoene-Wrońskiego, gdzie swoją siedzibę będzie miał Wydział Matematyki, znajdą się tam również sale i biura dla organizacji studenckich i kół naukowych. Natomiast w lipcu przyszłego roku ma się zakończyć budowa nowej hali sportowej przy ul. Chełmońskiego.
Rektor przedstawił również kluczowe osiągnięcia działających na Politechnice Wrocławskiej kół naukowych, m.in. KoNaRu, Off-Road, PIRMu, Robocika oraz PWR Racing Team. Rektor wymienił studentów i doktorantów, którzy w ubiegłym roku otrzymali stypendia, granty i nagrody na swoje badania oraz realizowali projekty społeczne.
– Namawiam zatem nowo przyjętych studentów, aby nie zwlekali, aby włączyli się do działalności ponad 170 kół naukowych. Politechnika Wrocławska to uczelnia, która przygotuje was dobrze do życia zawodowego – mówił prof. Cezary Madryas.
Po wystąpieniu rektora odbyła się uroczysta immatrykulacja studentów i doktorantów. W nowym roku akademickim naukę na Politechnice Wrocławskiej rozpocznie blisko 7,4 tys. studentów (na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych) oraz 150 doktorantów.
– Życzę wam, żebyście znaleźli tu również przyjaźnie, odkryli nowe zainteresowania i pasje. Przed wami szansa na rozwój, ale znajdźcie też czas na przyjemności wynikające z życia studenckiego – mówił prof. Andrzej Dziedzic, prorektor ds. nauczania PWr.
W inauguracji roku akademickiego na Politechnice Wrocławskiej wzięli udział m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych województwa dolnośląskiego, przedstawiciele władz miasta, kuratorium oświaty oraz przedstawiciele innych uczelni i ośrodków naukowych. W trakcie uroczystości wręczono także odznaczenia i medale.
Medal za Wybitne Zasługi dla Rozwoju Politechniki Wrocławskiej otrzymał prof. Tadeusz Luty, rektor PWr w latach 2002-2008.
Prof. Tadeusz Luty jest wychowankiem Wrocławskiej Szkoły Fizykochemii (wypromowany w 1968 roku przez prof. Józefa Rohledera w Katedrze Chemii Fizycznej kierowanej przez prof. Krzysztofa Pigonia). Jest autorem i współautorem ponad 130 prac naukowych z zakresu nauk o materiałach, fizykochemii układów molekularnych (prace teoretyczne nad dynamiką, transformacjami foto-indukowanymi i detonacjami w tzw. materii miękkiej).
Publikował w najważniejszych czasopismach m. in. w Science, Physical Review Letters, Physical Review, The Journal of American Chemical Society, Journal of Chemical Physics. Wykładał chemię fizyczną i termodynamikę statystyczną.
Kierował Centrum Materiałów Zaawansowanych i Nanotechnologii Politechniki Wrocławskiej, a wraz z Prezydentem Wrocławia inicjował program Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. W swej naukowej karierze odbył liczne staże zagraniczne, jako profesor wizytujący na uniwersytetach w USA, Francji, Holandii i Japonii.
Jest członkiem rad naukowych Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN, Instytutu Fizyki Molekularnej PAN. Jako doradca Prezydenta Wrocławia do spraw akademickich (2009-2018) inicjował i współtworzył Wrocławskie Centrum Akademickie.
W poniedziałek w trakcie środowiskowej inauguracji roku akademickiego prof. Tadeusz Luty otrzymał również Wrocławską Nagrodę Naukową. Trafia ona w ręce naukowca lub artysty, który dzięki swym interdyscyplinarnym aktywnościom wybitnie służy integracji wrocławskiego środowiska akademickiego.
Złotą Odznakę z Brylantem PWr otrzymał Tadeusz Nawracaj, prezes Wrocławskiej Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych. Wyróżnienie przyznawane jest zarówno osobom, które swoją działalnością wybitnie przyczyniły się do rozwoju Politechniki Wrocławskiej oraz przysporzyły jej dobrego imienia i chwały.
W trakcie uroczystości osiemnastu osobom przyznano Medale Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Otrzymali je:
Nagrody specjalne rektora Docendo Discimus za szczególne osiągnięcia w nauczaniu odebrali:
Uroczystość uświetnił występ Akademickiego Chóru Politechniki Wrocławskiej pod dyrekcją dr Małgorzaty Sapiechy-Muzioł.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »