TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Za nami AI Forum. Gościem specjalnym był Minister Cyfryzacji

23 projekty naukowo-wdrożeniowe przygotowane przez studentów z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji prezentowano podczas AI Forum, które zorganizowano na Politechnice Wrocławskiej. Gościem specjalnym wydarzenia był Janusz Cieszyński, Minister Cyfryzacji.

ai_forum-4.jpg– Na kierunku sztuczna inteligencja mamy trwający trzy semestry przedmiot, w ramach którego studenci przygotowują projekt rozwiązujący konkretny problem biznesowy lub społeczny dopasowując do niego odpowiednią technologię – mówi dr hab. inż. Tomasz Kajdanowicz, prof. uczelni, kierownik Katedry Sztucznej Inteligencji. – Dzisiaj rozmawialiśmy o efektach pracy po pierwszym i trzecim semestrze. Okazuje się, że niektórzy ze studentów mają w planach założenie startupu i wdrożenie tego, co udało im się opracować, a część prac czeka na publikację – dodaje.

W sumie zaprezentowano 23 projekty. Wśród nich znalazł się m.in. „Dark Vision. Od ciemności do blasku”, w ramach którego studenci przygotowali otwartoźródłową bibliotekę posiadającą sześć metod rozjaśniania obrazów.

Z kolei w ramach projektu „Usłyszeć niewidzialne” studenci przygotowali aplikację mobilną asystującą osobom niewidomym, która na podstawie widoku za kamery i pytań od użytkownika rozpoznaje obiekty i szacuje głębię oraz informuje, w jakiej odległości od użytkownika znajdują się dane elementy.

Gościem specjalnym wydarzenia był Janusz Cieszyński, Minister Cyfryzacji, który opowiadał m.in. o wyzwaniach związanych ze zmieniającymi się przepisami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa. Minister odpowiadał również na pytania zadawane przez uczestników wydarzenia oraz sam dopytywał autorów projektów o zastosowane przez nich pomysły.

– Widać, że studenci nie tylko rozwiązują zadania otrzymywane od wykładowców, ale zajmują się problemami, które mogą mieć wpływ na kształtowanie rzeczywistości. Znakomicie łączą w ten sposób podstawy teoretyczne z ich praktycznym zastosowaniem – mówił Janusz Cieszyński. – Co ważne, przygotowane projekty związane są ze sztuczną inteligencją, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem świata biznesu i nauki. Cieszę się, że dla Politechniki Wrocławskiej to nie przyszłość, ale już teraźniejszość – dodał.

AI Forum towarzyszyła także sesja plakatowa, w trakcie której można było zapoznać się z najbardziej zaawansowanymi projektami.

kampaniapwr_2023_baner_750_x100.jpg

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję