TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 13.01.2021 Kategoria: aktualności ogólne, nauka/badania/innowacje, popularyzacja nauki, współpraca międzynarodowa, Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Blisko 200 tys. euro na badania i stworzenie zespołu badawczego na Politechnice Wrocławskiej otrzyma dr Francisco José Pena Benitez, który będzie pracować na W11. Dofinansowanie pochodzi z konkursu POLS organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki.
POLS jest konkursem wspierającym mobilność, realizowanym w formule małych grantów dla naukowców z całego świata, chcących prowadzić badania w Polsce. Kwota grantu (od 100 do 200 tys. euro) może być przeznaczona na wynagrodzenia zespołu badawczego, amortyzację lub zakup aparatury, koszty materiałów i usług, koszty wyjazdów i konferencji czy inne koszty dotyczące realizacji projektu. Projekty może trwać 12 lub 24 miesiące.
Dr Francisco José Pena Benitez pochodzi z Caracas, gdzie uzyskał tytuł licencjacki z fizyki na Centralnym Uniwersytecie Wenezueli. W 2013 r. zdobył stopień doktora fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Autonomicznym w Madrycie. Pracował m.in. na University of Crete w Grecji, INFN we Włoszech czy Instytucie Maxa Plancka?w Niemczech. Jego badania koncentrują się wokół transportu w systemach silnie i słabo sprzężonych.
Na PWr będzie pracować nad projektem „Teoria pola, grawitacja i topologia w systemach materii skondensowanej”. Badania realizowane będą przez najbliższe dwa lata. Naukowiec planuje przenieść się do Wrocławia we wrześniu i wtedy też rozpocznie swoje prace.
- Zdecydowałem się przenieść do Polski, bowiem są tutaj korzystne programy finansowania badań dla młodszych naukowców, próbujących tworzyć małe grupy badawcze. Przykładem jest właśnie konkurs POLS - mówi dr Francisco José Pena Benitez. - Pozwala mi on na zatrudnienie badacza ze stopniem doktora, dzięki czemu będę mógł założyć własny, mały zespół. Ponadto, biorąc pod uwagę przenikające się zainteresowania badawcze, połączę siły z grupą mojego wieloletniego współpracownika dr. Piotra Surówki – dodaje.
Dr Piotr Surówka to również nowy pracownik w Katedrze Fizyki Teoretycznej, której kierownikiem jest prof. Katarzyna Sznajd-Weron. Wcześniej, podobnie jak wenezuelski naukowiec, pracował w Instytucie Fizyki Układów Złożonych im. Maxa Plancka w Dreźnie i podobnie jak on przyjechał na PWr z własnym grantem na budowanie grupy badawczej.
Jego projekt pt. „Krytyczne fazy materii bez bariery energetycznej, od topologii do geometrii” będzie realizowany w ramach konkursu Sonata BIS organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki.
Celem projektu dr Francisco José Pena Benitez jest opis właściwości hydrodynamicznych elektronów wewnątrz pewnych niedawno odkrytych materiałów, nazywanych półmetalami topologicznymi. Charakterystyczne dla przepływu elektronów wewnątrz tych materiałów jest to, że egzotyczne efekty kwantowe pozwalają na transport elektronów wewnątrz drutu wykonanego z tego materiału bez utraty energii.
Zrozumienie tych właściwości da podstawy do budowy bardziej wydajnych urządzeń do magazynowania energii i może również posłużyć do konstrukcji komputerów kwantowych. Pochodzenie tych egzotycznych właściwości opiera się na pewnych podobieństwach modeli matematycznych opisujących właściwości fizyczne elektronów wewnątrz materiału oraz modeli opisujących oddziaływanie cząstek o wysokiej energii, takich jak te produkowane w zderzaczach cząstek elementarnych, np. w genewskim LHC.
W ramach rozstrzygniętego właśnie konkursu POLS, który współfinansowany jest z funduszy norweskich, naukowcy z zagranicy otrzymają ponad 30 mln zł na projekty badawcze realizowane w polskich instytucjach naukowych. Ponad 85% budżetu grantów jest finansowane ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021, a 15% to współfinansowanie krajowe.
W konkursie naukowcy złożyli 99 wniosków na łączną kwotę ponad 74 mln zł, z czego do finansowania skierowano 39 projektów: 21 z zakresu nauk ścisłych i technicznych, 8 z zakresu nauk o życiu oraz 10 z zakresu nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce.
Ula Małecka
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »