TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Z optymizmem rozpoczęliśmy nowy rok akademicki

Ponad 26 tys. studentów zaczęło dziś rok akademicki na Politechnice Wrocławskiej. W trakcie uroczystości prof. Arkadiusz Wójs, nowy rektor naszej uczelni, otrzymał insygnia władzy rektorskiej.

W związku z pandemią koronawirusa wstęp na tegoroczną inaugurację był ograniczony, a transmisję z uroczystości można było śledzić w Internecie.

– To jest bardzo ważny moment dla naszej uczelni. Przekazanie insygniów to symbol, który zapewnia kontynuację władzy z uwzględnieniem nowych wyzwań i bieżących potrzeb. Dzisiejsza uroczystość odbywa się specyficznych, historycznych okolicznościach, podczas światowej pandemii, która trwa już ponad pół roku. Jako rektor poprzedniej kadencji musiałem zamknąć uczelnię. To był czas ponury i będę go wspominał jako najgorszy moment, jaki przeżyłem na uczelni, a pracuję tu już ponad 40 lat – powiedział prof. Cezary Madryas, który funkcję rektora naszej uczelni pełnił w latach 2016-2020.

Nowym władzom Politechniki ustępujący rektor życzył, żeby pomimo niesprzyjających okoliczności, uczelnia powróciła do normalnej działalności. – Życzę spoglądania w przyszłość z nadzieją i optymizmem, bo to podstawa pozytywnych działań. Życzę również całej społeczności akademickiej wszelkiej pomyślności i dynamicznego rozwoju. Dziękuję także za te cztery lata, które były wyjątkowe, za mnóstwo przychylności i ciepła, które otrzymałem ze strony pracowników i studentów – dodał prof. Cezary Madryas.

inauguracja_roku_akademickiego_na_pwr_15.jpg

Po wystąpieniu odbyło się uroczyste przekazanie insygniów władzy – łańcucha, berła i pierścienia – nowemu rektorowi prof. Arkadiuszowi Wójsowi. Insygnia są nie tylko symbolem władzy rektora, ale też autonomii uczelni. Łańcuch symbolizuje więź rektora z Alma Mater, pierścień to symbol zaślubin z całą społecznością uczelni, a berło ma świadczyć o niezależnej, autonomicznej władzy.

Misja i wyzwania stojące przed uczelnią

inauguracja_roku_akademickiego_na_pwr_12.jpgW swoim przemówieniu nowy rektor zwrócił uwagę, że nowoczesna uczelnia techniczna ma cztery naturalne i splecione ze sobą główne funkcje, jeśli chodzi o wiedzę – tworzenie, gromadzenie, przekazywanie i stosowanie. Według prof. Wójsa tworzenie wiedzy oznacza przede wszystkim badania naukowe, jej gromadzenie to tzw. biblioteka i utrzymanie laboratoriów, a stosowanie, to wspieranie lokalnych przedsięwzięć gospodarczych, ale też udział w rozwoju gospodarczym całego kraju i stawiania czoła globalnym wyzwaniom.

– Natomiast przekazywanie wiedzy to kształcenie studentów, a szerzej wpajanie wartości i szeroko rozumianej kultury, szacunku dla prawdy i wiedzy oraz świadomości o własnej omylności. Przekazywanie wiedzy to także udział w debacie dotyczącej tematów zasadniczych, np. kwestii etycznych na styku techniki i medycyny, czy globalnego ocieplenia – mówił rektor.

Prof. Wójs podkreślił, że każdy uniwersytet ma w swojej misji stwarzanie przestrzeni do wolności akademickiej i eksperymentów, czyli wolnomyślicielstwa. Uczelnia musi być też oazą dla osób chcących pracować na rzecz wyższych celów bez skrępowania rachunkiem zysków i strat w krótkim czasie.

– Wyzwania kardynalne, które stoją przez Politechniką, to przede wszystkim poprawa atrakcyjności i jakości kształcenia oraz poprawa jakości badań, czyli tworzenie wiedzy o globalnym znaczeniu. Do realizacji tych wyzwań nieodzowne jest budowanie społeczności akademickiej. Nasza społeczność musi mieć poczucie sensu działania, muszą być tworzone dobre relacje międzyludzkie oparte na takich wartościach jak sprawiedliwość, prawda i partnerstwo. Musimy eliminować wynaturzenia, takie jak nadużycia władzy, demagogia, seksizm czy szowinizm. Musimy szukać złotego środka pomiędzy stabilnością kształcenia i pracą naukowca, a wywieraniem twórczej presji na siebie oraz współpracą i rywalizacją, która pomaga kreować jakość – mówił rektor.

Obawy związane z pandemią

inauguracja_roku_akademickiego_na_pwr_20.jpgProf. Wójs zwrócił uwagę, że w te wszystkie uniwersyteckie fundamenty uderza pandemia i powszechna staje się obawa, że w dobie e-learningu uczelnie są w kryzysie. Ograniczone są bowiem kontakty i utrudniona komunikacja, w dużym stopniu oddzielane są badania od dydaktyki. Niekorzystnie przesuwa się akcenty z kształcenia młodych ludzi do prostego uczenia rozumianego jako szkolenie.

– Uniwersytet ma uczyć nie tyle zamkniętego systemu wiedzy, co kształcić do samodzielnego myślenia. Rodzi to pewne zagrożenia, że mogą być promowani absolwenci, którzy są nieodpowiedzialnymi specjalistami, którzy mogą funkcjonować w społeczeństwie tylko w wąskim obszarze swoich kompetencji, niepoczuwający się do odpowiedzialności za bycie intelektualistami. Wyrażane są też obawy, że funkcjonujący w odosobnieniu naukowcy mogą się przekształcić w osoby maksymalizujące swoje CV z ograniczoną atencją na odpowiedzialność społeczną – zaznaczył prof. Wójs.

W swoim wystąpieniu rektor przywołał także cytat z książki Olgi Tokarczuk „Księgi Jakubowe” – „Bóg stworzył człowieka z oczami z przodu, a nie z tyłu głowy, co znaczy, że człowiek ma się zajmować tym co będzie, a nie tym co było”.

– Wierzę, że z przodu są dobre czasy dla Politechniki Wrocławskiej i świata. Źródła optymizmu dla naszej uczelni widać gołym okiem. To nie jest pierwszy kryzysy w historii, a uczelnie istniały przed urbanizacją, przed kulturą masową, prasą, telewizją i Internetem. Jako z gruntu fałszywy odrzucam pogląd, że dobre czasy były kiedyś, a nowoczesność jest złem. Nas, jako społeczność Politechniki, nie stać na pesymizm. Naszym zadaniem jest budowanie świetności uczelni w czasach, które mamy. Do tego zapraszam i deklaruję, że zostawiam wszystko inne, żeby razem z Państwem pracować na rzecz wielkiej Politechniki Wrocławskiej, godnej naszych aspiracji i naszego miasta – zakończył prof. Wójs.

Powitanie nowych studentów

inauguracja_roku_akademickiego_na_pwr_9.jpgPo wystąpieniu nowego rektora odbyła się uroczysta immatrykulacja studentów i doktorantów. W nowym roku akademickim naukę na Politechnice Wrocławskiej rozpocznie ponad 6 tys. studentów. W ich imieniu ślubowanie składali przedstawiciele każdego z wydziałów uczelni.

– Przyszło nam zaczynać w trudnych czasach, bo pandemia stawia przed nami nowe wyzwania. Mamy jednak nadzieje, że jeszcze w tym roku spotkamy się z wami osobiście i na to bardzo czekamy – powiedziała dr hab. inż. Agnieszka Bieńkowska, prof. uczelni, prorektor ds. kształcenia.

Łukasz Pocheć, przewodniczący Samorządu Studenckiego PWr zwrócił z kolei uwagę, że stając się częścią społeczności akademickiej młodzi ludzie rozpoczynają nowy okres w swoim życiu.

– Ten moment można porównać do górskiej wędrówki. Rekrutując się na studia, wybraliście nieznany szlak, na którym możecie napotkać ciężary i trudności. Znajdziecie także drogowskazy, czyli dobre osoby, które pomogą wam odnaleźć się w nowej rzeczywistości i trafić do celu – mówił Pocheć. – W górach pogoda na szlaku bywa różna. Obecnie mamy burzę, czyli pandemię, które wymusza m.in. zdalne nauczanie, ale liczymy, że to wszystko minie. Na szlaku znajdziecie też schroniska, czyli np. samorząd studencki czy koła naukowe, agendy kultury i różne organizacje. Korzystajcie z ich pomocy już od pierwszych dni. Życzę wam, żebyście odnaleźli radość ze studiowania. Pamiętajcie, że to my, studenci, jesteśmy bijącym sercem Politechniki – dodał.

Nagrody i medale

W trakcie uroczystości siedemnastu osobom przyznano Medale Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Otrzymali je:

  • dr hab. inż. Janusz Pędziwiatr, prof. uczelni (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego);inauguracja_roku_akademickiego_na_pwr_21.jpg
  • prof. Paweł Pohl (Wydział Chemiczny);
  • prof. Anna Trusek (Wydział Chemiczny);
  • dr inż. Jacek Mazurkiewicz (Wydział Elektroniki);
  • prof. Ryszard Kacprzyk (Wydział Elektryczny);
  • dr hab. Paweł Zagożdżon, prof. uczelni (Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii);
  • dr hab. inż. Katarzyna Piekarska, prof. uczelni (Wydział Inżynierii Środowiska);
  • dr hab. inż. Barbara Gładysz, prof. uczelni (Wydział Informatyki i Zarządzania);
  • dr inż. Andrzej Siemiński (Wydział Informatyki i Zarządzania);
  • dr hab. inż. Sławomir Pietrowicz, prof. uczelni (Wydział Mechaniczno-Energetyczny);
  • dr hab. inż. Jerzy Czmochowski, prof. uczelni (Wydział Mechaniczny);
  • prof. Wojciech Wieleba (Wydział Mechaniczny);
  • dr hab. inż. Dymitry Capanidis, prof. uczelni (Wydział Mechaniczny);
  • prof. Antoni Mituś (Wydział Podstawowych Problemów Techniki);
  • dr hab. Paweł Zieliński, prof. uczelni (Wydział Podstawowych Problemów Techniki);
  • dr hab. Alicja Jokiel-Rokita, prof. uczelni (Wydział Matematyki);
  • dr Emilia Mazurek (Studium Nauk Humanistycznych i Społecznych).

Nagrody specjalne rektora Docendo Discimus za szczególne osiągnięcia w nauczaniu odebrali:

  • prof. Rafał Czerner (Wydział Architektury);inauguracja_roku_akademickiego_na_pwr_5.jpg
  • dr inż. Andrzej Batog (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego);
  • dr hab. inż. Katarzyna Matczyszyn, prof. uczelni (Wydział Chemiczny);
  • prof. Krzysztof Walkowiak (Wydział Elektroniki);
  • dr inż. Dariusz Woźniak (Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii);
  • prof. Katarzyna Majewska-Nowak (Wydział Inżynierii Środowiska);
  • Hanna Mazur (Wydział Informatyki i Zarządzania);
  • dr hab. inż. Celina Pezowicz, prof. uczelni (Wydział Mechaniczny);
  • prof. Małgorzata Kotulska (Wydział Podstawowych Problemów Techniki);
  • dr hab. inż. Agnieszka Jurlewicz, prof. uczelni (Wydział Matematyki);
  • dr hab. Zdzisław Ilski, prof. uczelni (Studium Nauk Humanistycznych i Społecznych).

Wykład inauguracyjny pt. „W poszukiwaniu skutecznej terapii na COVID-19” wygłosił prof. Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego PWr.

newsletter-promo.png

Życzenia z okazji inauguracji roku akademickiego 2020/2021 przekazał także Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

mic, ISZ

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję