TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 23.03.2022 Kategoria: aktualności ogólne, ludzie politechniki, nauka/badania/innowacje, Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Zespół suchego oka to choroba cywilizacyjna, która dotyczy aż 11 proc. populacji po 50. roku życia. Szacuje się, że już niedługo zostanie nią dotkniętych znacznie więcej osób i to w młodszym wieku. Powód? Ekrany komputerów i smartfonów. Przyczynę schorzenia bada dr hab. inż. Dorota Szczęsna-Iskander, profesor uczelni.
Pracuje ona w Katedrze Optyki i Fotoniki PWr na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki i od wielu lat zajmuje się badaniami filmu łzowego. To właśnie we łzach kryje się przyczyna wysychania oka.
– Film łzowy jest integralną częścią powierzchni oka. Zapewnia gładką powierzchnię optyczną, nawilżanie i odżywianie nieunaczynionej rogówki, a także chroni przed ewentualnym zakażeniem. Zbyt cienki lub niestabilny film łzowy prowadzi do stanu zapalnego powierzchni oka i w rezultacie jej uszkodzenia. Nazywamy to zespołem suchego oka, ponieważ chory najczęściej odczuwa suchość, ale także dyskomfort i zaburzenia widzenia – wyjaśnia profesor z Politechniki.
Drugim powszechnym problemem w okulistyce jest zaćma, która dotyka głównie osoby starsze. Jest to zmętnienie soczewki, którego jedynym obecnie znanym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny.
– Polega on na usunięciu soczewki i zastąpieniu jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Po takim zabiegu pacjenci często odczuwają suchość oka, która ustępuje do sześciu miesięcy, ale niestety u wielu osób te dolegliwości pozostają na dłużej – mówi prof. Szczęsna-Iskander.
Badaczka postanowiła sprawdzić, co dzieje się na powierzchni oka po zabiegu i jakie są czynniki, które powodują jego wysychanie.
Dzięki finansowaniu z programu Sonata Bis Narodowego Centrum Nauki rozpoczęła projekt naukowy „Zespół suchego oka po chirurgii zaćmy jako platforma do opracowania wiarygodnych modeli choroby powierzchni oka wspierająca jej diagnostykę i ocenę”. Realizuje go wspólnie z Ośrodkiem Okulistyki Klinicznej Spektrum we Wrocławiu.
– W projekcie wezmą udział pacjenci kliniki, zakwalifikowani do operacji zaćmy. Będą poddani kompleksowym badaniom okulistycznym przed i do pół roku po zabiegu. Do tego dołączymy innowacyjne metodę biofizyczną oraz biochemiczną analizę składu filmu łzowego – tłumaczy prof. Dorota Szczęsna-Iskander.
Dodaje, że do szczegółowego badania przyczyn i przebiegu pooperacyjnego suchego oka zastosuje nowe techniki pomiarowe i specjalnie skonstruowaną aparaturę wykorzystującą metody interferencji, spektrometrii i obrazowania w podczerwieni.
– Jesteśmy w stanie skupić się na poszczególnych parametrach powierzchni oka, czyli zbadać skład łez, przeprowadzić obrazowanie gruczołów i komórek wydzielających poszczególne warstwy filmu łzowego, ale też obserwować charakterystykę dynamiki rozprowadzania filmu łzowego i jego przerywania przy utrzymywaniu otwartego oka – mówi profesor z W11.
Badaczka wyjaśnia, że do tej pory nie przeprowadzono jeszcze analizy przebiegu suchego oka u ludzi począwszy od jego pojawienia się. Posługiwano się jedynie wynikami badań na zwierzętach.
– Teraz będziemy mogli poznać przyczynę powstawania suchego oka, a to posłuży do opracowania lepszych metod diagnostycznych, opartych na analizie danych medycznych i modelowaniu matematycznym. Z pewnością pomoże to lekarzom w wyborze właściwej drogi leczenia – uważa prof. Dorota Szczęsna-Iskander.
ISZ
O innych projektach z PWr wyłonionych w 11. edycji konkursu Sonata Bis pisaliśmy tutaj:
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »