TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Z czego składa się łza i jak leczyć zespół suchego oka?

prof. Dorota Szczęsna-Iskander

Zespół suchego oka to choroba cywilizacyjna, która dotyczy aż 11 proc. populacji po 50. roku życia. Szacuje się, że już niedługo zostanie nią dotkniętych znacznie więcej osób i to w młodszym wieku. Powód? Ekrany komputerów i smartfonów. Przyczynę schorzenia bada dr hab. inż. Dorota Szczęsna-Iskander, profesor uczelni.

Pracuje ona w Katedrze Optyki i Fotoniki PWr na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki i od wielu lat zajmuje się badaniami filmu łzowego. To właśnie we łzach kryje się przyczyna wysychania oka.

Suchość oka

– Film łzowy jest integralną częścią powierzchni oka. Zapewnia gładką powierzchnię optyczną, nawilżanie i odżywianie nieunaczynionej rogówki, a także chroni przed ewentualnym zakażeniem. Zbyt cienki lub niestabilny film łzowy prowadzi do stanu zapalnego powierzchni oka i w rezultacie jej uszkodzenia. Nazywamy to zespołem suchego oka, ponieważ chory najczęściej odczuwa suchość, ale także dyskomfort i zaburzenia widzenia – wyjaśnia profesor z Politechniki.

Drugim powszechnym problemem w okulistyce jest zaćma, która dotyka głównie osoby starsze. Jest to zmętnienie soczewki, którego jedynym obecnie znanym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny.

– Polega on na usunięciu soczewki i zastąpieniu jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Po takim zabiegu pacjenci często odczuwają suchość oka, która ustępuje do sześciu miesięcy, ale niestety u wielu osób te dolegliwości pozostają na dłużej – mówi prof. Szczęsna-Iskander.

Współpraca z kliniką

Dorota Szczęsna-IskanderBadaczka postanowiła sprawdzić, co dzieje się na powierzchni oka po zabiegu i jakie są czynniki, które powodują jego wysychanie.

Dzięki finansowaniu z programu Sonata Bis Narodowego Centrum Nauki rozpoczęła projekt naukowy „Zespół suchego oka po chirurgii zaćmy jako platforma do opracowania wiarygodnych modeli choroby powierzchni oka wspierająca jej diagnostykę i ocenę”. Realizuje go wspólnie z Ośrodkiem Okulistyki Klinicznej Spektrum we Wrocławiu.

– W projekcie wezmą udział pacjenci kliniki, zakwalifikowani do operacji zaćmy. Będą poddani kompleksowym badaniom okulistycznym przed i do pół roku po zabiegu. Do tego dołączymy innowacyjne metodę biofizyczną oraz biochemiczną analizę składu filmu łzowego – tłumaczy prof. Dorota Szczęsna-Iskander.

Zbadać przyczynę

Dodaje, że do szczegółowego badania przyczyn i przebiegu pooperacyjnego suchego oka zastosuje nowe techniki pomiarowe i specjalnie skonstruowaną aparaturę wykorzystującą metody interferencji, spektrometrii i obrazowania w podczerwieni.

– Jesteśmy w stanie skupić się na poszczególnych parametrach powierzchni oka, czyli zbadać skład łez, przeprowadzić obrazowanie gruczołów i komórek wydzielających poszczególne warstwy filmu łzowego, ale też obserwować charakterystykę dynamiki rozprowadzania filmu łzowego i jego przerywania przy utrzymywaniu otwartego oka – mówi profesor z W11.

zdjecie okaBadaczka wyjaśnia, że do tej pory nie przeprowadzono jeszcze analizy przebiegu suchego oka u ludzi począwszy od jego pojawienia się. Posługiwano się jedynie wynikami badań na zwierzętach.

– Teraz będziemy mogli poznać przyczynę powstawania suchego oka, a to posłuży do opracowania lepszych metod diagnostycznych, opartych na analizie danych medycznych i modelowaniu matematycznym. Z pewnością pomoże to lekarzom w wyborze właściwej drogi leczenia – uważa prof. Dorota Szczęsna-Iskander.

ISZ


O innych projektach z PWr wyłonionych w 11. edycji konkursu Sonata Bis pisaliśmy tutaj:

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję