TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 15.09.2016 Kategoria: aktywność studencka
Niezwykłe zdjęcia mikroskopowe wykonane m.in. przez studentów i pracowników Politechniki Wrocławskiej będzie można oglądać na ul. Kuźniczej od 16 do 30 września. Ekspozycja przygotowana przez koło naukowe PhoBiA i jest częścią Dolnośląskiego Festiwalu Nauki
Na fotografiach obejrzymy np. nanocząstki złota syntezowane przy użyciu ekstraktu z mięty. Uchwyciła je Magdalena Klekotko z Wydziału Chemicznego , wykorzystując transmisyjny mikroskop elektronowy. Na innym ze zdjęć prezentują się… Hatifnatowie (charakterystyczne postacie ze świata Muminków). Czym są naprawdę? Fluorescencją fragmentu monokryształu 2,5-bis(4-bifenylo)tiofenu w czterdziestokrotnym powiększeniu. Materiał ten jest półprzewodnikiem z dużą ilością quasi-swobodnych elektronów, dlatego reaguje na pole elektryczne, zupełnie jak Hatifnatowie.
To tylko dwie z około 30 fotografii, jakie w piątek, 16 września staną na ul. Kuźniczej. – Wszystkie są zdjęciami mikroskopowymi. Tylko część była dodatkowo obrabiana w programach graficznych, by oddać ich piękno – opowiada Magdalena Waszkielewicz z koła naukowego PhoBiA, które tworzą studenci z Wydziałów: Chemicznego i Podstawowych Problemów Techniki PWr. – Zdjęcia wykonali studenci i pracownicy naszej uczelni. Kilka dostaliśmy też od współpracujących z nami firm.
Standy z fotografiami będą stały w centrum Wrocławia do 30 września.
lucy
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »